Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krnovská radnice vyhlásila zákaz hluku o nedělích

31.05.2014
Krnovská radnice vyhlásila zákaz hluku o nedělích

Foto: archiv

Popisek: Mikulášská ulice

Hádky mezi sousedy o to, zda je vhodné o nedělích řezat dřevo cirkulárkou, sekat trávu sekačkou nebo v panelovém domě používat pneumatické kladivo, skončí v Krnově v úterý 3. června díky nové obecně závazné vyhlášce města.

V tento den nabude účinnosti vyhláška města o ochraně před hlukem, která zakazuje používání strojů, zařízení a nářadí způsobujících hluk v neděli od 6.00 do 22.00 hodin, a samozřejmě také každý den v době nočního klidu od 22.00 do 6.00 hodin. Informoval o tom web města Krnov.

Při projednávání vyhlášky však zastupitelé nebyli vůbec jednotní

Za stroje, zařízení a nářadí, které způsobují hluk, se považují například sekačky na trávu, křovinořezy, vysavače listí, stroje na zpracování kovů nebo dřeva, pneumatická kladiva apod.

„Na západ od našich hranic je samozřejmostí, že ve večerních hodinách a v neděli nemám právo své sousedy obtěžovat hlukem. A jde to tam do takových krajních situací, že se třeba v neděli ani nepere. V naší společnosti tento zvyk není pevně ukotven a pravděpodobně ho nastolit nejde jinak než vyhláškou. Zkusíme to tedy takto, byť dodržování nedělního klidu je pro někoho běžné. Určitě nebude na škodu, když se vrátíme ke zvyklostem našich předků a jeden den budeme odpočívat, a když už to nedokážeme nebo nemůžeme, tak se budeme chovat tiše a ohleduplně ke svému okolí,“ uvedla místostarostka Renata Ramazanová.

Při projednávání vyhlášky však zastupitelé nebyli vůbec jednotní. Někteří ji považují za další významný zásah do osobních svobod, jiní, bydlící u rušných komunikací, za zbytečnou, další za nespravedlivou.

„Beru ji, když se jedná o centrum nebo bližší centrum města, ale město má také okrajové části, jako jsou Petrův důl, Guntramovice, Chomýž, Krásné Loučky, kde bydlí lidé, kteří mají velké pozemky, přes týden jsou od rána do večera v práci a na jejich údržbu mají jen víkend. Co když bude v sobotu pršet a jediným dnem pak zůstane neděle? Nebo co mají dělat chovatelé domácího zvířectva? O svá zvířata se musejí postarat přece i v neděli,“ namítal při projednávání zastupitel Jiří Kunyt.

Vydání vyhlášky je reakcí na petici občanů

Možné řešení této situace naznačila starostka Alena Krušinová: „Kde není žalobce, není soudce. Je to na vzájemné domluvě mezi lidmi.“ Stejně uvažoval i Marian Przybyla. „Určitě budou lokality, kde sousedům nebude vadit, když se bude sekat tráva i v neděli. Lidé se mezi sebou mohou domluvit, v případě nouze požádat souseda o výjimku,“ uvedl.

Nad dodržováním vyhlášky budou bdít strážníci městské policie, její porušení lze postihnout jako přestupek nebo správní delikt podle zvláštních předpisů. „Ke kontrole vyhlášky přistoupíme stejně jako ke kontrolám nočního klidu. Když nám někdo zavolá, že je obtěžován hlukem, budeme to řešit, ale nebudeme objíždět zahrady a sami od sebe zjišťovat, jestli někdo někde neseká trávu. To není smyslem vyhlášky. Tím je dát lidem najevo, že by se měli chovat ke svému okolí tolerantně,“ řekl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Vydání vyhlášky je reakcí na petici občanů, kterým vadilo nedodržování klidu a nadměrný hluk z používání sekaček, křovinořezů, vyžínačů, motorových pil, cirkulárek, vysavačů listí a jiných hlučných strojů a vedení města požádali o zajištění klidu v určených dnech. Pod petici se podepsalo celkem 186 občanů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL