Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na mítínku KSČM: Hrozí ještě větší průser než na Paskově. Bakala vyplácel odměny, rezervy neměl

02.05.2014
Na mítínku KSČM: Hrozí ještě větší průser než na Paskově. Bakala vyplácel odměny, rezervy neměl

Autor: Daniela Černá

Popisek: Kateřina Konečná, KSČM

REPORTÁŽ Kandidátka KSČM do eurovoleb Kateřina Konečná reagovala na besedě v Ostravě na dotazy týkající se daňových rájů nebo vykořisťování zaměstnanců. Řeč byla také o otevření Dolu Frenštát, což je podle komunistické jedničky nepřijatelné.

Problematika nezaměstnanosti byla jedním z témat, kterému se věnovala Konečná ve svém úvodním proslovu. „Dneska je v Evropské unii 26 milionů nezaměstnaných, protože se dbá více na zájmy bank a nadnárodních monopolů než na to, jak se lidem žije. Je to krutá vizitka za to, že jsme o sobě nechali rozhodovat lidi bez kompetencí a bez úvah o sociální politice. To je věc, kterou musíme chtít změnit. Dnes už máme za sebou v Evropě, troufnu si říci, jednu ztracenou generaci mladých lidí. Jedná se především o jižní státy, kde je nezaměstnanost mladých lidí po ukončení studia téměř čtyřicetiprocentní,“ uvedla jednička komunistické kandidátky. Připomenula, že Evropa by s tímto negativním stavem měla něco dělat, a to například podporovat malé a střední podnikatele nebo vědu, výzkum a inovace.

Konečná: Zaměstnanci jsou vykořisťováni a bráni na hůl    

Konečné také leží na srdci dodržování základních práv zaměstnanců. Hovořila o právu na práci za spravedlivou mzdu, které se ovšem v současné době příliš nedaří prosazovat. Kritizovala aktuální navýšení minimální mzdy v Česku pouze o 500 korun a pracovní dobu nonstop za minimální peníze. „Evropa se musí postavit proti tomu, aby zaměstnanci byli vykořisťováni a byli bráni na hůl,“ konstatovala kandidátka a hovořila také o plánu liberalizace pracovního trhu.

Kromě toho připomenula, že drtivá většina legislativy v Česku se přejímá z evropského právního řádu. „Mě někdy hodně štve, co nám z Evropy přichází. Mívám pocit, že jsou to nařízení bez jakékoli obhajoby českého zájmu. Směrnice často vznikají na úkor členských států,“ upozornila. „Další věc, za kterou chci bojovat, je ochrana spotřebitele. Je nutné ochránit lidi a zajistit, aby nám nevozili věci zdraví škodlivé a řetězce dávaly kvalitnější zboží starším zemím Evropské unie. Pro mě je nepochopitelné, když lidé raději chodí nakupovat do Drážďan, kde mají pocit, že nakoupí sice zboží stejného typu, ale kvalitnější,“ dodala. I v tomto směru by měla podle Konečné Evropa přitvrdit a postavit se hrátkám firem, které nám prý vozí zboží pochybné kvality.

Konečná se chce zaměřit na daňové ráje

Komunistická jednička upozornila i na to, že chce bojovat proti daňovým únikům. „Dovedeme si představit, že bude přijata legislativa, která jasně stanoví, že podniky budou odvádět daně tam, kde zisk vzniká. V daňových rájích končí neskutečné množství peněz. EU by se zcela vážně měla podívat na to, že existují firmy, které neodvádí nic ze svého zisku do zemí, kde podnikají. Pak se všichni diví, že nejsou peníze na sociální programy a snížení nezaměstnanosti,“ uvedla Konečná, která je také přesvědčená, že evropská levice může mít sílu prosazovat i tyto změny: „Našimi spojenci jsou kolegové z frakce. Evropské průzkumy nasvědčují, že máme šanci se stát třetí největší frakcí. Jsem přesvědčená, že zvýšíme svou sílu,“ dodala.

Eurokomisař pro životní prostředí by nám slušel

V následné diskusi s občany se první příspěvek týkal problematiky držení zbraní. „Fandím a vyhrajeme. Volební program KSČM všichni známe. Proto se zeptám trochu jinak. Jedna italská poslankyně navrhuje zásah do národních zákonů z hlediska držení zbraní. Co si o tom myslíte?“ ptal se jeden z účastníků debaty. „Podobných dotazů mně přišly desítky. Nejsem odborník na zbraně, nemám zbraň a jsem pacifista. Podle mého názoru by ale tato rozhodnutí měla zůstat v kompetenci členských států. Náš zákon je dobře postavený tak, aby zbraně nebyly zneužívané,“ reagovala Konečná. Pokračovala pak dál také doporučením pro českou vládu. „Mě děsí, že jsem neslyšela ze strany české vlády nějakou myšlenku o tom, jaké portfolio bychom chtěli v EU zastávat. Je jich tam 27. Neměli bychom čekat, až si je ostatní rozeberou. V ostatních zemích už se o tom intenzivně vyjednává. Je to poškození České republiky. Eurokomisař pro životní prostředí by nám slušel,“ upozornila. 

Ve Frenštátě můžeme řešit průser jako na Paskově

Další dotaz se týkal budoucnosti hornictví. „Jaký je váš názor na propouštění horníků v Dole Paskov a jestli se bude otevírat Důl Frenštát?“ ptal se Jaroslav Turza. „Pro mě osobně je nepochopitelné a jde to za všemi předchozími vládami, že nerostné bohatství předaly do rukou soukromých investorů. Máme právo mít zisk my všichni. V 90. letech jsme rozhodli, že nerostné bohatství dáme soukromníkům, kteří platí z těžby směšné částky ve srovnání se zisky. Je pro mě neakceptovatelné, že pan Bakala vyplácel odměny a přitom si nepokryl rezervní fond na to, aby uměl sanovat sociální pomoc pro ty, kteří na dole pracují nebo rekultivaci území. KSČM na tom nemá sebemenší podíl. Je to dlouhá historie chyb a omylů,“ reagovala Konečná.

„Dnešní dohoda je pro mě skousnutelný kompromis. Na Dole Frenštát máme jedno z nejkvalitnějších uhlí v republice. Nemáme ale záruku, že pokud Důl Frenštát otevřeme, nebudeme řešit stejný průser jako teď na Paskově. Lepší je důl zakonzervovat. Při dnešním způsobu těžby by mělo otevření dolu pro mě neakceptovatelný dopad na Beskydy. Navíc stát by těžbu zase svěřil nějakému soukromníkovi, který uhlí prodá a bude mít zisk,“ dodala.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace