Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrava se dusí, stát jen přihlíží

13.03.2013
Ostrava se dusí, stát jen přihlíží

Foto: Anna Makowická

Popisek: Ostravská radnice

Znečištěné ovzduší na Severní Moravě už zase láme rekordy.

Většina velkých měst Moravskoslezského kraje překročila limit stanovený nejen českým zákonem, ale také evropskou směrnicí. Ta říká, že smogových dnů může být maximálně 35 v roce. Ovšem například obyvatelé města Bohumína už zaznamenali v letošním roce 43 dnů, kdy se jim díky silnému znečištění ovzduší špatně dýchalo.

Loni dýchali bohumínští obyvatelé 101 dnů smog

Smogovou situaci vyhlašují meteorologové v případě, že alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě naměří čtyřiadvacetihodinovou průměrnou koncentraci polétavého prachu ve dvou po sobě jdoucích dnech hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Doporučí lidem s chronickými dýchacími potížemi, malým dětem a seniorům omezit fyzickou zátěž, nevětrat a nevycházet ven. Například v průběhu celého loňského roku zaznamenaly měřící stanice v Bohumíně dokonce 101 dnů smogových. V tomto nelichotivém žebříčku je letos na druhém místě Orlová, kde bylo smogových dnů už 42 a na třetím místě Havířov se 41 dny.

Rozptylové podmínky na severu Moravy nejvíce ovlivňuje tradiční těžký průmysl, doprava, ale také lokální topeniště. Až 55 tisíc domácností v Moravskoslezském kraji dosud topí tuhými palivy. I proto se kraj rozhodl finančně podpořit obyvatele, kteří vymění svůj starý ručně plněný kotel za nízkoemisní ekologický.

Kraj organizuje dotace na výměnu starých kotlů

První loňská akce, kdy Moravskoslezský kraj nabízel v únoru až 60 tisíc korun dotace na jeden kotel, skončila během jednoho dne zastavením přijímání žádostí. Zájem občanů byl mimořádný a celková dotace 20 milionů, na které se rovným dílem podílel kraj a ministerstvo životního prostředí, byla velmi rychle vyčerpána. Uspokojeno bylo celkem 333 žadatelů. O další dotace, které byly vyhlášeny v létě loňského roku a zájemce mohl na kotel získat 40 tisíc korun, se přihlásilo 644 obyvatel kraje. Další výzva, na které se dokonce finančně podílely také stěžejní průmyslové firmy působící na území kraje, byla vyhlášena v listopadu loňského roku a přihlásilo se do ní už přes 120 žadatelů.

Město Ostrava limity sleduje

Svou troškou do mlýna se snaží přispět také města. Například Ostrava má od Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě pronajato mobilní zařízení k měření znečištění ovzduší. Podle mluvčí města, Andrei Vojkovské, poskytují špičkové přístroje v automobilu on-line výstup na internet (i na www.dychamproostravu.cz). „Vůz dokáže přímo měřit hodnoty obsahu prachu ve vzduchu o velikosti částic 10, 2.5 a 1 mikrometr (PM10, PM2.5 a PM1), koncentrace oxidů dusíku, oxidů uhelnatého a siřičitého, sirovodíku či stanovit hodnoty přízemního ozónu. Umí také odebírat vzorky pro další analýzu, čímž se dají sledovat i polyaromatické uhlovodíky, těžké kovy, dioxiny a další látky v ovzduší. Vůz měří po 60 dní na šesti vybraných bodech v nejvíce zatížených lokalitách v Radvanicích a Bartovicích, 20 měřicích dnů v lokalitě Přívoz a 20 dní dle aktuálních potřeb magistrátu po celé ploše města Ostravy,“ uvedla Vojkovská.

Odborníci s právníky připravují novou legislativu

Kraj se také snaží ovlivňovat připravované změny v legislativě. Odborníci na ochranu ovzduší spolu s právníky připravují paragrafové znění novely zákona, která bude předložena zastupitelstvu Moravskoslezského kraje v červnu. Podle připravované novely by měly výnosy z  poplatků za znečišťování ovzduší vybrané v Moravskoslezském kraji v regionu zůstat. V současné době totiž jdou tyto poplatky až ve výši 100 milionů korun do Státního fondu životního prostředí a ten je rozděluje do celé republiky. Podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) je nový návrh logický v tom, že poplatky se vybírají tam, kde komíny skutečně kouří a kde je tím pádem problém se znečištěným životním prostředím. „Peníze musí zůstat v místě, kde byly vybrány a sloužit výhradně k realizaci opatření v oblasti ochrany ovzduší v kraji tak, aby vedly k jeho zlepšení, případně zmírnění důsledků stavu ovzduší na zdraví obyvatel. Je nemyslitelné, aby region dotoval zbytek republiky, kde problém není tak palčivý,“ uvedl hejtman.

Podle hejtmana mají peníze v kraji vybrané regionu zůstat

Dalším novelizovaným ustanovením zákona o ochraně ovzduší je podle něj oblast možnosti kontroly lokálních topenišť.  „Jsem si vědom toho, že mnoho lidí viní ze současného stavu ovzduší výhradně průmysl, a to i po letech důkladného monitoringu a hodnocení příčin znečištění ovzduší v kraji. Nejde však donekonečna přehlížet to, že i lokální topeniště mají svůj významný podíl viny. Je potřeba konat, a k tomu má sloužit i zákonodárná iniciativa Moravskoslezského kraje,“ prohlásil hejtman za ČSSD. Cílem je podle něj vytvořit obcím dostatečný kontrolní a restriktivní nástroj tak, aby byly schopny kvalitu ovzduší na svém území ovlivnit co nejúčinněji. „ Jedním z předpokladů úspěchu je umožnit kontrolnímu orgánu v odůvodněných případech vstup do obydlí, kdy k porušování zákona viditelně dochází a mít možnost uložit okamžité opatření k nápravě nebo v krajním případě i sankci,“ uzavřel Miroslav Novák.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová