Ostrava se dusí, stát jen přihlíží
13.03.2013
Foto: Anna Makowická
Popisek: Ostravská radnice
Znečištěné ovzduší na Severní Moravě už zase láme rekordy.
Většina velkých měst Moravskoslezského kraje překročila limit stanovený nejen českým zákonem, ale také evropskou směrnicí. Ta říká, že smogových dnů může být maximálně 35 v roce. Ovšem například obyvatelé města Bohumína už zaznamenali v letošním roce 43 dnů, kdy se jim díky silnému znečištění ovzduší špatně dýchalo.
Loni dýchali bohumínští obyvatelé 101 dnů smog
Smogovou situaci vyhlašují meteorologové v případě, že alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě naměří čtyřiadvacetihodinovou průměrnou koncentraci polétavého prachu ve dvou po sobě jdoucích dnech hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Doporučí lidem s chronickými dýchacími potížemi, malým dětem a seniorům omezit fyzickou zátěž, nevětrat a nevycházet ven. Například v průběhu celého loňského roku zaznamenaly měřící stanice v Bohumíně dokonce 101 dnů smogových. V tomto nelichotivém žebříčku je letos na druhém místě Orlová, kde bylo smogových dnů už 42 a na třetím místě Havířov se 41 dny.
Rozptylové podmínky na severu Moravy nejvíce ovlivňuje tradiční těžký průmysl, doprava, ale také lokální topeniště. Až 55 tisíc domácností v Moravskoslezském kraji dosud topí tuhými palivy. I proto se kraj rozhodl finančně podpořit obyvatele, kteří vymění svůj starý ručně plněný kotel za nízkoemisní ekologický.
Kraj organizuje dotace na výměnu starých kotlů
První loňská akce, kdy Moravskoslezský kraj nabízel v únoru až 60 tisíc korun dotace na jeden kotel, skončila během jednoho dne zastavením přijímání žádostí. Zájem občanů byl mimořádný a celková dotace 20 milionů, na které se rovným dílem podílel kraj a ministerstvo životního prostředí, byla velmi rychle vyčerpána. Uspokojeno bylo celkem 333 žadatelů. O další dotace, které byly vyhlášeny v létě loňského roku a zájemce mohl na kotel získat 40 tisíc korun, se přihlásilo 644 obyvatel kraje. Další výzva, na které se dokonce finančně podílely také stěžejní průmyslové firmy působící na území kraje, byla vyhlášena v listopadu loňského roku a přihlásilo se do ní už přes 120 žadatelů.
Město Ostrava limity sleduje
Svou troškou do mlýna se snaží přispět také města. Například Ostrava má od Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě pronajato mobilní zařízení k měření znečištění ovzduší. Podle mluvčí města, Andrei Vojkovské, poskytují špičkové přístroje v automobilu on-line výstup na internet (i na www.dychamproostravu.cz). „Vůz dokáže přímo měřit hodnoty obsahu prachu ve vzduchu o velikosti částic 10, 2.5 a 1 mikrometr (PM10, PM2.5 a PM1), koncentrace oxidů dusíku, oxidů uhelnatého a siřičitého, sirovodíku či stanovit hodnoty přízemního ozónu. Umí také odebírat vzorky pro další analýzu, čímž se dají sledovat i polyaromatické uhlovodíky, těžké kovy, dioxiny a další látky v ovzduší. Vůz měří po 60 dní na šesti vybraných bodech v nejvíce zatížených lokalitách v Radvanicích a Bartovicích, 20 měřicích dnů v lokalitě Přívoz a 20 dní dle aktuálních potřeb magistrátu po celé ploše města Ostravy,“ uvedla Vojkovská.
Odborníci s právníky připravují novou legislativu
Kraj se také snaží ovlivňovat připravované změny v legislativě. Odborníci na ochranu ovzduší spolu s právníky připravují paragrafové znění novely zákona, která bude předložena zastupitelstvu Moravskoslezského kraje v červnu. Podle připravované novely by měly výnosy z poplatků za znečišťování ovzduší vybrané v Moravskoslezském kraji v regionu zůstat. V současné době totiž jdou tyto poplatky až ve výši 100 milionů korun do Státního fondu životního prostředí a ten je rozděluje do celé republiky. Podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) je nový návrh logický v tom, že poplatky se vybírají tam, kde komíny skutečně kouří a kde je tím pádem problém se znečištěným životním prostředím. „Peníze musí zůstat v místě, kde byly vybrány a sloužit výhradně k realizaci opatření v oblasti ochrany ovzduší v kraji tak, aby vedly k jeho zlepšení, případně zmírnění důsledků stavu ovzduší na zdraví obyvatel. Je nemyslitelné, aby region dotoval zbytek republiky, kde problém není tak palčivý,“ uvedl hejtman.
Podle hejtmana mají peníze v kraji vybrané regionu zůstat
Dalším novelizovaným ustanovením zákona o ochraně ovzduší je podle něj oblast možnosti kontroly lokálních topenišť. „Jsem si vědom toho, že mnoho lidí viní ze současného stavu ovzduší výhradně průmysl, a to i po letech důkladného monitoringu a hodnocení příčin znečištění ovzduší v kraji. Nejde však donekonečna přehlížet to, že i lokální topeniště mají svůj významný podíl viny. Je potřeba konat, a k tomu má sloužit i zákonodárná iniciativa Moravskoslezského kraje,“ prohlásil hejtman za ČSSD. Cílem je podle něj vytvořit obcím dostatečný kontrolní a restriktivní nástroj tak, aby byly schopny kvalitu ovzduší na svém území ovlivnit co nejúčinněji. „ Jedním z předpokladů úspěchu je umožnit kontrolnímu orgánu v odůvodněných případech vstup do obydlí, kdy k porušování zákona viditelně dochází a mít možnost uložit okamžité opatření k nápravě nebo v krajním případě i sankci,“ uzavřel Miroslav Novák.
Anna Makowická
Vložil: Anička Vančová