Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kramný má vážný problém, jde po něm Kajínkova advokátka Slámová. O vině prý nepochybuje, víme proč

27.04.2014
Kramný má vážný problém, jde po něm Kajínkova advokátka Slámová. O vině prý nepochybuje, víme proč

Foto: archiv

Popisek: Petr Kramný má v ostravské vazební věznici o čem přemýšlet. U soudu proti němu půjde známá advokátka Klára Long Slámová

KRIMI Do případu zavražděné Moniky a Klárky se vloží advokátské eso – pozůstalé zvražděných bude zastupovat Klára Long Slámová. Boj s takovým protivníkem může Petr Kramný vyhrát je stěží.

V dámskou bitvu se promění u soudu případ Petra Kramného, obviněného ze zavraždění manželky Moniky a osmileté dcerky Klárky v egyptské Hurghadě. Proti jeho advokátce Janě Rejžkové, známé například obhajobou expremiéra Stanislava Grosse či exposlance Jiřího Čunka, se postaví jedna z nejznámějších českých advokátek, která se proslavila především obhajobou Jiřího Kajínka. „Ten případ mě od počátku nesmírně zajímal. Sleduji ho od prvního dne. A vystupování obviněného Petra Kramného na veřejnosti se mi od počátku nelíbilo,“ prohlásila Slámová v exkluzivním rozhovoru pro TN.cz. A dodala: „Velmi na mě zapůsobila práce ostravské policie, která shromáždila obrovské množství závažných skutečností a důkazů. Obvinění Petra Kramného je zcela odůvodněné a stojí nejen na nepřímých, ale zejména i na přímých důkazech!" .

Soud, nebo souboj advokátských es?

Zdá se, že praxe z amerických krimiseriálů si již našla cestičku i do našeho soudnictví. Ne nadarmo se říká, že paragraf jako symbol zákona je tak zkroucený, protože ho šikovní advokáti dokážou ohýbat na všechny strany. I v případě Kramného půjde o souboj zkušených advokátských matadorek. Půjde jim opravdu o nalezení pravdy, nebo jenom o další vítězství v zájmu klienta?

Zatímco zlínská advokátka Rejžková, jejíž služby platí rodiče Petra Kramného, je prý o nevině svého klienta přesvědčena, Slámová má zcela opačný názor. „Už v minulosti se mě ptali, jestli bych zastupovala Petra Kramného. Já jsem to vždy jednoznačně odmítala,“ tvrdí. „Nelíbilo se mi, jakým způsobem se útočilo proti rodině a samotným zemřelým, zejména proti zemřelé Monice. Způsob obhajoby Petra Kramného a některých na jeho straně vystupujících osob je pro mě zcela nepřijatelný. Nemohu akceptovat dehonestaci zemřelých a znevažování jejich památky. Proto jsem se rozhodla, že vstoupím do toho případu, a na základě toho zastupuji rodinu poškozených,“ řekla portálu TN.cz.

Královna těžkých zločinů

Advokátní zkoušky složila Klára Long Slámová před deseti lety a od té doby působí ve vlastní advokátní kanceláři. Je známá především jako obhájkyně Jiřího Kajínka. Mimo jiné obhajovala například Johna Pacovského, který se svým otcem zavraždil na Českobudějovicku tři lidi, mělnického lékaře Jiřího Pasovského, obžalovaného z vraždy nigerijského konzula, soudce Josefa Košelu, jenž byl podezřelý z nákupu dětské pornografie, či Martina Koryčánka, u kterého dosáhla zproštění obžaloby z několikanásobné vraždy. V rámci trestní obhajoby se objevuje často u těžkých případů násilných trestných činů a trestných činů hospodářských. Naposledy obhajovala Michala Kisiova, podezřelého z tzv. Jihlavské vraždy.

Advokátka Klára Long  Slámová se proslavila obhajobou Jiřího Kajínka. Naposledy hájila Michala Kisiova, jednoho z obviněných v případu zavraždění patnáctileté Petry z Jihlavy

Advokátka Klára Long  Slámová se proslavila obhajobou Jiřího Kajínka. Naposledy hájila Michala Kisiova, jednoho z obviněných v případu zavraždění patnáctileté Petry z Jihlavy

Jak pachatel zabíjel

Vyšetřovatelé mají zatím jedinou jistotu, že pachatel zabíjel v Egyptě elektrickým proudem. Jak konkrétně mohl Petr Kramný vraždu provést, to stále ještě nechtějí prozradit, důkazy si schovávají až na vlastní soudní přelíčení. „Nemůžeme předčasně odkrývat své karty, není to v zájmu případu ani obětí," odmítl poskytnout Krajským listům podrobnější informace jeden z vyšetřovatelů. Nejjistějším způsobem by podle odborníků byla vražda ve vaně, stačil by k tomu jakýkoli zapnutý elektrický spotřebič, vhozený do vody. V moderních koupelnách takové nehodě brání tzv. proudový chránič. Není však jasné, zda byla takto jištěna i koupelna v hotelu Titanic Palace, v němž k činu došlo. Další možností je záměrné poškození fénu, který by Monika vzala do vlhké ruky. Pachatel ale také mohl vložit do sprchového koutu „oholený“ fázový drát z prodlužovačky.

Ve všech třech případech by teoreticky měly v okamžiku elektrického zkratu vypadnout pojistky v celém hotelu. Obviněný Kramný však pracoval jako údržbář v nošovické automobilce, takže má o elektrických rozvodech značné znalosti. Kdyby si tudíž dal tu práci najít v hotelu pojistky a takzvaně je přemostil, což zvládne leckterý zručný elektrikář-amatér, nic už by mu nestálo v cestě. V případě smrti malé Klárky pracují policisté nadále s verzí, že ji otec zabít nechtěl a svou úlohu sehrála nešťastná náhoda.

Samotář Kramný

O těchto možnostech možná přemýšlí i obviněný Petr Kramný, který čeká na soud v ostravské vazební věznici. Podle informací jistého člena tamní vězeňské služby má samostatnou celu, v níž je postel, stolek, židle a malá skříňka. V přesně určenou dobu má nárok na sledování televize v denní místnosti, může číst časopisy a knihy, které dostává v balíčcích, hlavně od rodiny. K dispozici mu jsou kněz a psycholog, oba samozřejmě vázáni mlčenlivostí. Kromě advokáta by mu nikdo neměl dodávat žádné informace zvenčí. Při poměrech v našich věznicích však lze jen dodat – teoreticky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská