Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbabělec, říká znechuceně Paroubek o Sobotkovi. A zasazuje premiérovi jako pamětník kauzy OKD ránu z milosti, tajemná analýza mu prý zláme vaz

24.04.2014
Zbabělec, říká znechuceně Paroubek o Sobotkovi. A zasazuje premiérovi jako pamětník kauzy OKD ránu z milosti, tajemná analýza mu prý zláme vaz

Foto: archiv JP

Popisek: Jiří Paroubek

Jiří Paroubek (LEV 21) se čílí nad tím, že se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce rozpomenout na právní analýzu k prodeji dolů OKD a bytů OKD Zdeňku Bakalovi, která se před pěti lety zrodila v právní kanceláři Veverka & Marvanová. „Když ta analýza vznikla, tak za mnou Sobotka přilétnul, neboť si myslel, že jsem si ji objednal proti němu,“ připomíná Paroubek krátkou paměť nynějšího předsedy vlády.

Zajímavá slovní bitva se strhla mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a někdejším předsedou vlády Jiřím Paroubkem (LEV 21) kolem společnosti OKD a bytů OKD. Zatímco Sobotka poukazuje na to, že je před volbami a Paroubek, který se o okolnostech prodeje OKD Zdeňkovi Bakalovi rozhovořil pro časopis Týden, se snaží podle něj jen zviditelnit, tak naopak Paroubek poodkrývá dosud skrytá fakta kolem samotné smlouvy státu a OKD.

„Přes Sobotku z ČSSD utekla informace ohledně smlouvy OKD k jejich vlastníkovi Zdeňku Bakalovi... No a pan Bakala pak investoval desítky milionů, abych se českým premiérem nestal," zmínil totiž Paroubek v rozhovoru pro Týden. Prý si minimálně od roku 2009 uvědomoval, že smlouva se společností OKD o privatizaci dolů a jejího bytového fondu z roku 2004 není vzorem dokonalosti a ani výhodnosti pro stát.

„To vím už někdy od podzimu 2009, kdy jsem si ji nechal analyzovat, protože tehdy jsme začali atakovat Zdeňka Bakalu kvůli 44 tisícům bytů OKD. Nechal jsem si tu smlouvu analyzovat od Hany Marvanové. A musím říct, že jsem byl šokován. Proto jsem si členy politického grémia ČSSD včetně Bohuslava Sobotky zavázal, že už celou věc nemáme komunikovat tak silně, ale musíme se zavázat mezi sebou, že pokud ČSSD vyhraje ve volbách a sestavíme vládu, tak tu věc po volbách napraví," uvedl navíc pro Týden Paroubek, podle něhož podrobnosti o smlouvě znal i právník Radek Pokorný, jenž prý má na Bohuslava Sobotku nesporně vliv a zároveň má i nitky na samotného Bakalu.

Jenže současný premiér a dřívější Paroubkův spojenec Bohuslav Sobotka je k těmto slovům velmi rezervovaný.

„Jiří Paroubek už dnes sleduje své vlastní politické cíle a tomu přizpůsobuje i svou interpretaci minulosti,“ uvedl pro server iDnes.cz Sobotka.

Sobotka: Vždyť kandiduje, proto bych jeho výroky nekomentoval

„Kandiduje v evropských volbách, snaží se zviditelnit a já k tomu nebudu přispívat tím, že bych jeho výroky komentoval," dodal pro iDnes.cz Sobotka s tím, že se k podstatě Paroubkova obvinění, že přes něj utekly informace k Bakalovi, vyjadřovat nebude.

Jenže tomu všemu se právě Paroubek poněkud ironicky směje.

„Premiér Bohuslav Sobotka se tomu samozřejmě chce meritorně vyhnout, nemá zájem o tom vůbec debatovat a převádí to do osobní roviny,“ reagoval na Sobotkovu „kličkovanou“ pro ParlamentníListy.cz Paroubek.

„Byl to vskutku podle mne Bohuslav Sobotka, kdo to vše řekl – anebo nechal jinak uniknout – směrem ke svému osobnímu příteli Radkovi Pokornému, který je dvorním právníkem pana Bakaly. Takže pan Sobotka si může říkat, co chce, prostě takto to bylo a má to svou logiku, neboť pan Bakala věnoval desítky milionů korun na to, abych se nestal premiérem. On se dokonce dva roky poté chlubil v MF Dnes ve velkém rozhovoru, že tomu dokázal zabránit!“ zmínil dále pro ParlamentníListy.cz Paroubek se zdůrazněním, že 44 tisíc bytů OKD nebylo nikdy prodáno lidem, kteří v nich bydlí, a jde přitom o „porci“, protože prý na Ostravsku se povídá, že tyto byty mají hodnotu až zhruba 35 miliard korun.

„To ale není pouze věc pana Bakaly, ale je to i věcí Miroslava Kalouska, Petra Nečase a Radka Johna, no a také Bohuslava Sobotky – to je jejich odpovědnost, všichni si hráli do ruky! A jestli vědomě, nebo nevědomě, to je otázkou. Každý ale zajisté sledoval své cíle: Pan Pokorný sledoval jako ´medvědář´ Sobotky své cíle a samozřejmě předáci pravicových stran a i Bakala měli také své cíle,“ upřesnil Paroubek.

Sobotka za mnou tehdy přilétnul...

O čem ale přesně analýza právní kanceláře Hany Marvanové hovoří, tak to Paroubek ParlamentnímListům.cz neprozradil. Najdete ji ZDE.

„Analýzu paní Marvanové jsem zveřejnil před volbami na webu VašeVěc.cz, kde je tak dostupná již od října loňského roku. Já si ale na podrobnosti kolem této analýzy už nevzpomínám, je to přece jenom půl roku od té doby. Samozřejmě ale, že v té době za mnou pan Sobotka přilétnul, když ta analýza vznikla, neboť si myslel, že jsem si ji objednal proti němu. On si na některé věci prostě nechce vzpomenout, ale musí přece vědět, že mu celá kauza OKD dřív nebo později zlomí krk,“ zmínil k tomu namísto toho Paroubek.

Neupřesnil ani fakt, které členy politického grémia ČSSD včetně Bohuslava Sobotky si kdysi zavázal mlčením o OKD.

Post náměstka ministra „za odměnu“?

Na post náměstka ministra dopravy dosadil premiér Bohuslav Sobotka Kamila Rudoleckého, který mu jako úředník antimonopolního úřadu před lety posvětil pro stát nevýhodnou privatizaci těžební společnosti OKD. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Sobotka listu nejprve tvrdil, že netušil, že Rudolecký rozhodnutí ve věci OKD podepsal. Později listu tvrdil, že na Rudoleckého přišel, když listoval několika šanony životopisů.

Podle deníku byli nominací překvapeni i čelní sociální demokraté. Podle listu prý o Rudoleckém nikdy v souvislosti s ČSSD či dopravní problematikou neslyšeli. „Já byl garantem dopravy v ČSSD rok a půl a pan Rudolecký nebyl součástí týmu. Jak se dostal na Ministerstvo dopravy, nevím,“ řekl listu místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Rudolecký poskytl tehdejšímu ministrovi Sobotkovi alibi

Když chtěla v březnu 2004 Špidlova vláda prodat 45,88 % akcií OKD za 2,25 miliardy, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prodej zastavil. Rozhodnutím Rudoleckého stanovil minimální tržní cenu podílu na 3,5 miliardy. „A tím poskytl vládě `krytí` -  nemusela již hodnotu firmy podrobně zkoumat,“ vysvětlil list s tím, že podle protikorupční policie tehdy ÚOHS pochybil, protože i jím stanovená cena prodávaného podílu v OKD byla příliš nízká.

Policie ale tehdejší představitele ÚOHS stíhat nemohla, neboť po našem vstupu do EU byl ÚOHS jen poradenský orgán a ministři se jím nemuseli řídit. Antimonopolní úřad ale poskytl tehdejšímu ministru financí Sobotkovi alibi, může tvrdit, že se řídil právním názorem nezávislého úřadu.

Rudolecký se podle listu brání tím, že rozhodl na základě podkladů, které měl jeho odbor k dispozici.

Paroubek: Nechtějí se k tomu znát

„Je potřeba se podívat, kdo byl tehdy místopředsedou strany a tak dále. Vím ale, že členem politického grémia byl tehdy nepochybně pan Sobotka,“ odvětil k tomu trochu vyhýbavě Paroubek.

„Víte, oni se k tomu nebudou chtít znát ani jeden, ani druhý a ani pátý. Ta smlouva je ale vskutku špatně udělaná, všichni to víme, že je špatně udělaná, a všichni také víme, že odpovědnost má za to především pan Sobotka jako někdejší ministr financí. Vždyť za tu smlouvu politicky odpovídal! A já to budu lidem teď před volbami připomínat,“ dodal nakonec pro ParlamentníListy.cz Paroubek k celé věci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová