Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza OKD a premiér Sobotka: Dneškem začal jeho pád! Má šanci trumfnout Grosse, tvrdí poslanec STAN

06.04.2014
Kauza OKD a premiér Sobotka: Dneškem začal jeho pád! Má šanci trumfnout Grosse, tvrdí poslanec STAN

Foto: Daniela Černá

Popisek: Důl Paskov

Ministerstvo financí vydalo prohlášení, že odmítá opět dotovat soukromou firmu OKD. Ministerstvo v návaznosti na to dále uvedlo, že prý stát v době ministra financí Bohuslava Sobotky za ČSSD prodělal na privatizaci svého podílu OKD desítky miliard. Předseda hnutí Úsvit na to zareagoval podáním trestního oznámení. Má ale tento krok v kauze OKD nějakou šanci na úspěch? Serveru KrajskéListy.cz odpovídal právník. A své k tomu řekl i expremiér Jiří Paorubek (NS-LEV 21), který ukázal na Sobotkova přítele právníka Radka Pokorného.

MF Dnes informovala, že se Evropská komise podivovala nad nízkou privatizační cenou OKD a tehdy mohla vláda ještě privatizaci zastavit. Přesto Sobotkovo ministerstvo zaslalo Evropské komisi stanovisko vypracované advokátní kanceláří Pokorný, Wagner & spol., která pracovala pro kupce OKD, a toto stanovisko hájilo již uzavřenou smlouvu.

MF Dnes uvedla, že ještě v roce 2006 prý existovala šance na zmaření nevýhodné privatizace OKD, ve které podle současného názoru policistů stát tratil mnoho miliard korun. Odpověď Evropské komisi připravil Sobotkův přítel, advokát Radek Pokorný, jenž současně pracoval i pro Zdeňka Bakalu, který finálně OKD získal. Odpověď Evropské komisi z ministerstva byla na hlavičkovém papíru Bohuslava Sobotky, i když se hájí tím, že dokument podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

Kdo je vlastně Radek Pokorný?

Kdo je vlastně Radek Pokorný, jenž bývá označován za blízkého přítele premiéra a zároveň za osobnost, která má vliv na dění v ČSSD? Do roku 2011 byl členem Dozorčí rady vydavatelství ECONOMIA, které vlastní Zdeněk Bakala. V letech 1998 - 2001 byl členem Dozorčí rady Komerční banky. Jako advokát se specializuje na obchodní, autorské a reklamní právo, nekalou soutěž, ochranu hospodářské soutěže, regulaci kapitálového trhu a finanční právo, problematiku veřejné podpory a koupě, prodeje a převzetí obchodních společností.

Ministerstvo financí: Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal

I v souvislosti s privatizací OKD Ministerstvo financí nesouhlasí s jakoukoli další finanční podporou soukromé společnosti OKD a nesouhlasí rovněž s návrhy ministra průmyslu Jana Mládka a předsedy vlády Bohuslava Sobotky, kteří připouštějí, že by stát mohl dotovat těžbu v Dole Paskov až do roku 2016.

„Není bez zajímavosti, že stát už jednou soukromou společnost, která OKD vlastní, podpořil. A to cenou, za kterou jí v roce 2004 odprodal 46 procent akcií, které v OKD vlastnil. Předseda vlády Bohuslav Sobotka byl v té době šéfem Ministerstva financí, které prodej navrhlo a realizovalo. Za balík akcií získal stát 4,1 miliardy korun. Podle závěrů auditorů mohla přitom tehdejší vláda dostat od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc. Zástupci Ernst & Young v roce 2005 ocenili tržní hodnotu státního podílu v OKD na 24 miliard korun. Původní kupní cenu získal kupující na výplatě dividend zpět hned v prvních dvou letech. Vše další je čistý zisk. Posudek, na jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1 miliardy korun. Kolik vydělali jednotliví společníci firem, se přesně neví, analytici odhadují, že jen pan Bakala vydělal na koupi OKD 38 miliard. Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal,“ vysvětlilo Ministerstvo financí svůj postoj.

Trestní oznámení

V reakci na informace deníku MF Dnes a Ministerstva financí ČR se do celé kauzy vložili i představitelé hnutí Úsvit přímé demokracie. Konkrétně jde o předsedu Tomia Okamuru a místopředsedu Jaroslava Nováka, kteří se obrátili na Vrchní státní zastupitelství v Praze s podezřením na spáchání trestného činu v kauze OKD. Jde o trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Měl se ho dopustit právě Bohuslav Sobotka jako někdejší ministr financí. České republice měla buď úmyslně, nebo z nedbalosti vzniknout škoda 20 miliard korun.

„Tímto oznámením oznamovatel zejména nabádá, aby orgány činné v trestním řízení prověřily, zda mohlo dojít ke spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby či jiného trestného činu,“ stojí v podání.

Nabízí se také otázka, zda má podání trestního oznámení deset let po privatizaci ještě smysl, zvláště v okamžiku, kdy se kauzou opakovaně zabývala i média.

„Pokud by se Sobotkovi podařilo prokázat, co je mu v tuto chvíli předhazováno, tak by tam trestní odpovědnost byla.  Celý případ ale stojí na posudcích, které měly ohodnotit cenu prodávaného podílu v OKD, a není tajemstvím, že se dva posudky mohou výrazně lišit a se zcela rozdílným závěrem může přijít i hodnocení třetí či čtvrté. Nechci proto spekulovat, co by se v této věci mohlo dít dál,“ uvedl pro KrajskéListy.cz právník Jan Kříž

Pakliže vzpomeneme dosud živou kauzu Opencard, kde je stíháno celé pražské zastupitelstvo, nelze analogicky zcela vyloučit ani možnost, že za privatizaci odpovídala celá tehdejší vláda.

Policie vyšetřuje již řadu let

Policie kauzu prošetřuje již od března 2011. Kdy na ni upozornila dnešní předsedkyně České Suverenity Jana Volfová (dříve ČSSD). Ta podala již před třemi lety trestní oznámení právě na Bohuslava Sobotku a další osoby zúčastněné v kauze OKD. Současný premiér ostatně přiznává, že již vyšetřovatelům podával vysvětlení.

„K privatizaci OKD došlo před deseti lety. Policie prodej minoritního podílu OKD vyšetřuje již řadu let a já jsem jí v této věci poskytl maximální součinnost. Jsem dokonce přesvědčen, že žádný prodej státního majetku nebyl v minulosti vyšetřen tak důkladně jako prodej akcií OKD. Prodej se uskutečnil za tržních podmínek, což mimo jiné potvrdilo i dnešní vyjádření současného spoluvlastníka pana Bakaly pro MF Dnes,“ reagoval předseda vlády v tiskové zprávě.

„Své ke kauze řekl i expremiér Jiří Paroubek. Domnívá se totiž, že právě jeho snaha posvítit si situaci kolem OKD vedla Zdeňka Bakalu k tomu, že před volbami v roce 2010 daroval miliony korun budoucím koaličním stranám ODS, TOP 09 a VV. „Dodnes si myslím, že rozhodující pro tento postup byla interní informace, kterou dostal od svého dvorního právníka R. Pokorného, kterou ten obdržel od svého osobního přítele B. Sobotky. To byla rána pod pás,“ konstatoval Paroubek.

Teď je na Babišovi, jak dlouho bude ještě Sobotka premiér

Americký novinář Erik Best se zamyslel nad tím, jaká budoucnost vlastně čeká premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) od chvíle, kdy se současný ministr financí Andrej Babiš (ANO) dostal k dokumentům o privatizaci OKD. Za ní stál právě Sobotka jako tehdejší šéf státní kasy. A podle Besta bude teď především na Babišovi, jak dlouho nechá Sobotku v premiérském křesle.

Od chvíle, kdy se Bohuslav Sobotka (ČSSD) stal premiérem, se čas od času vynoří dotazy na kauzu OKD. Taková doba nastala i nyní. Za pozornost ovšem stojí, že v kauze pátrá deník MF Dnes, který patří Andreji Babišovi. Best připomíná, že jde zároveň o ministra financí, takže má přístup k řadě informací z titulu své současné funkce. Některé z informací pak po „náročném novinářském pátrání“ přináší právě Babišův deník. A co ze zveřejněných informací plyne?  

„Pokud by se vykládaly tak, jak se na první pohled nabízí, byly by nezvratným důkazem, že Sobotka spolu se svým dobrým přítelem, právníkem Radkem Pokorným, pomohl Zdeňku Bakalovi odcizit OKD. Teď je na Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, aby se rozhodli, jak dlouho Sobotkovi umožní pokračovat ve funkci premiéra. Kdyby mu podporu odepřeli, koalice by mohla vesele pokračovat s novým ministerským předsedou,“ míní novinář v textu uveřejněném na svém webu.

Má navíc za to, že Sobotka je premiérem v podstatě neviditelným, takže se toho tolik nezmění, tedy alespoň ne pro české občany. Pokud by Zeman s Babišem politickou akci odkládali, mohl by být dnešní premiér pokořen tehdy, až by byl v kauze OKD zatčen někdo jemu blízký.

„Pokud jsou ty informace pravdivé, pak by policie měla ihned konat a Bohuslava Sobotku obvinit minimálně z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Premiér by se měl zodpovídat a myslím, že dneškem začal jeho pád. Má šanci trumfnout Grosse,“ sdělil nekompromisně místopředseda STAN a poslanec Stanislav Polčák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .');