Bakala vydělává miliardy, o jeho OKD se teď píše skoro denně. Neuvěříte, jak uhlobaron začínal
06.04.2014
Foto: CEED
Popisek: Na OKD Bakala pohádkově vydělal, útlum těžby by ale měl podle něj zaplatit stát. Kde se v něm vzal takový podnikatelský talent?
Na těžbě uhlí v Ostravsko-karvinských dolech vydělal Zdeněk Bakala miliardy, útlum těžby bychom ale měli zaplatit my všichni ze svých daní. Jak se v bývalém dámském krejčím zrodil takový podnikatelský „talent“?
Uhlobaron zdeněk Bakala konečně přiznal svůj podíl na privatizaci Ostravsko-karvinských dolů (OKD), na níž český stát prodělal miliardy. Při setkání s reportéry MF Dnes prohlásil, že cena 4,1 miliardy, kterou stát v roce 2004 dostal za akcie OKD, byla mimořádně dobrá, přestože podle znaleckých posudků byla jejich hodnota přes 10 miliard. Své tvrzení zdůvodnil tím, že sám koupil akcie OKD za stejnou cenu.
Z posudku ústavu Novota vyplývá, že stát jaksi ‚zapomněl‘ při prodeji dolů ocenit dvě desítky dceřiných společností OKD a další nemovitosti. A nyní Bakala navíc ještě požaduje miliardy na útlum těžby v dole Paskov. Zaplatíme jeden z největších hospodářských průšvihů současnosti my všichni ze svých daní, zatímco Bakala se svými společníky bude jen spokojeně přepočítávat své miliardy, které na něm vydělal?
Americký sen
Syn laborantky krajské hygienické stanice v Brně Zdeněk Bakala se původně hlásil na gymnázium, tam ho ale nevzali. A tak se vyučil dámským krejčím a před emigrací pracoval rok v oděvním družstvu VKUS Brno. Takové vzdělání a uplatnění však zdaleka neodpovídalo jeho ambicím. A tak v srpnu 1981 odjel s CKM na čtrnáctidenní dovolenou do Jugoslávie, odkud emigroval do Rakouska a po pár měsících se přesunul za vysněnou velkou louži. „Vedoucí pracovny p. Štefek hodnotí jmenovaného jako špatného pracovníka se špatnou pracovní morálkou,“ napsal o něm 7. dubna 1981 v posudku pro StB tamní hlavní kádrovák Josef Hádlík. „Před odchodem do zahraničí zanechal nedokončené tři dámské pláště, které měl proplaceny jako hotové, a tím poškodil družstvo o 531 Kčs.“
V Kalifornii se prý Bakala zpočátku živil mytím nádobí v kasinu. „Ve skutečnosti toho moc nedělám. V Americe se ještě nikdo nepředřel,“ napsal údajně v dopisu rodičům. V září 1981 ho Městský soud v Brně poslal v nepřítomnosti na rok a půl do vězení, Bakalovi to však mohlo být jedno, protože o návratu do vlasti neuvažoval. O pět let později promoval na univerzitě v Berkeley v oboru makroekonomie. Ke svému pohádkovému bohatství se prý propracovával postupně, množstvím chytrých investic a obchodů, což zní jako pohádka o velkém americkém snu.
Spasitel české ekonomiky
V roce 1994 založil vlastní investiční firmu Patria Finance, první investiční banku v ČR, kterou v roce 2000 prodal bance KBC. V kristových letech se tak stal jedním z předních finančníků v ČR – takovou kariéru udělal už jen další navrátilec z emigrace v USA Viktor Kožený. K velkorysým investicím mu zřejmě velmi napomohl restituovaný obří majetek, který jeho společnosti svěřil do správy Karel Schwarzenberg. Nazanedbatelná byla zřejmě i Bakalova spolupráce s Pedro Pickem, dalším navrátilcem z emigrace, tentokrát z Venezuely. Ten byl mimo jiné předsedou představenstva Spochemie a jeho jméno padlo i v souvislosti s údajným uplácením při privatizaci SPT Telecom. V ekonomických otázkách Bakala radil i prezidentu Václavu Havlovi.
Mistr prodeje státního majetku
Bakala byl v minulosti mimo jiné členem dozorčí rady v Sepapu Štětí, Metrostavu a Chemopetrolu, členem představenstva Zetoru a Gramofonových závodů Loděnice, členem dozorčí rady Karlovarské Becherovky – tedy společností, v nichž měl stát významný podíl, s nímž bylo poté naloženo nějakým odstátňujícím způsobem. V roce 2004 se pak stal trnem v oku rodného Moravskoslezského kraje, když koupil skupinu Karbon Invest, ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly a Českomoravské doly. Původ kapitálu, za který největší český důlní podnik koupil, zůstává nejasný, a Zdeněk Bakala to odmítá objasnit.
Pravicový mecenáš
Vlídnou tvář, kterou k němu obrací řada pravicových politiků, Bakala velkoryse ocenil během předvolební kampaně před čtyřmi lety. V červnu 2010 oficiálně oznámil, že finančně podpořil jejich boj o křesla v parlamentu částkou 28,5 milionu korun. Největší díl 15 milionů dostala ODS. Schwarzenbergovu TOP 09 podpořil sumou 7,5 milionu korun a Věci veřejné, tehdy v čele s publicistou Radkem Johnem a pod taktovkou Víta Bárty, si připsaly na konto 6 milionů. Právě tyto tři strany poté utvořily koalici v čele s Petrem Nečasem, takže není divu, že ji média nazývala „Bakalovou koalicí“.
Posílení pozic
Bakalův vliv na vývoj tuzemské ekonomiky je rozhodně nezanedbatelný. Před pár dny „zjednodušil“ vlastnictví vydavatelství Economia, takže je od 21. března jeho jediným akcionářem, a třímá tak ve svých rukou základní ekonomické informační zdroje. Jeho žena Michaela je místopředsedkyní představenstva, napůl manželé vlastní firmu BM Management. Nadále si Bakala nechává svůj podíl ve společnosti NWR, jednom z předních producentů černého uhlí a koksu ve střední Evropě, jejíž dceřinou společností jsou právě OKD. A o ty právě nyní jde především.
Pro mnoho obyvatel ostravsko-karvinského regionu je právě uhlobaron Bakala tím, kdo OKD do mrtě vysál, a nyní by se ještě navíc chtěl zahojit na úkor daňových poplatníků, když žádá miliardovou státní podporu útlumu těžby v dole Paskov. Ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec vystupují razantně proti, prezident Miloš Zeman ho dokonce přirovnal k Viktoru Koženému. Půjde finančník Bakala do sebe a investuje do problému OKD ze svého?
Mária Slušná
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská