Nebe nad Ostravou: Problém ArcelorMittal
08.03.2013
Společnost ArcelorMittal Ostrava provozuje největší hutní podnik v ČR, s roční kapacitou přesahující 3 miliony tun vyrobené oceli. Z údajů uvedených v integrovaném registru znečišťování za roky 2005, 2006 a 2007 vyplývá, že hutě ArcelorMittal patří mezi největší zdroje emisí prachu, polycyklických aromatických uhlovodíků a arsenu v České republice.
Hutní komplex je přitom umístěn v těsném sousedství obytné zástavby několika ostravských městských obvodů. Díky geografickým a povětrnostním podmínkám má provoz ArcelorMittal zničující dopad zejména na městský obvod Radvanice a Bartovice, ležící cca 1,5 – 3 km od hranic závodu. Dle výsledků monitorování stavu ovzduší jsou v Radvanicích a Bartovicích dlouhodobě a extrémně překračovány zákonné limity znečištění, a to zejména u prachu, benzo(a)pyrenu a arsenu.
V roce 2007 byl denní limit prašnosti překročen šestinásobně, cílový roční limit benzo(a)pyrenu překročen devítinásobně, a cílový roční limit arsenu dvojnásobně!
I díky těmto extrémním hodnotám patří celá oblast Ostravska k místům s nejhorším ovzduším v Evropě!
Podle výsledků odborných studií mají hutě ArcelorMittal na katastrofálním stavu ovzduší v Radvanicích a Bartovicích zcela zásadní podíl a místní obyvatelé v důsledku jejich provozu podstupují nezanedbatelná zdravotní rizika. Ta se projevují zejména v podobě zvýšeného rizika nádorových onemocnění, nemocí kardiovaskulárního systému a zvýšení celkové úrovně nemocnosti.
Společnost ArcelorMittal přitom doposud vyvíjela jen velmi malé úsilí, aby snížila negativní dopad svých provozů na občany a životní prostředí, a to i přesto, že je její čisté roční zisky se pohybují v řádech miliard korun (např. v roce 2007 asi 9,5 miliardy Kč). Ani nově ohlášené investice do ekologizace provozů ještě nemusí být signálem obratu k lepšímu. Společnost ArcelorMittal totiž v minulosti již několikrát ukázala, že motivem nových investic je především nutnost obnovit dosluhující zařízení s co nejmenšími náklady a navíc nadále plánuje zatěžovat ovzduší v regionu zvyšováním kapacit svých starých zařízení a budováním nových provozů. V roce 2007 tak například za ekologizaci provozu koksovny vydávala projekt využívající zastaralou a environmentálně nevyhovující technologii, v průběhu roku 2008 zase navýšila kapacitu ocelárny o téměř půl milionu tun oceli ročně a zahájila proces vybudování nové velkokapacitní zinkovny.
Aktuální údaje o znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích naleznete na stránkách Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.
(Zdroj: Nebenadostravou.cz)