Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebe nad Ostravou: Problém ArcelorMittal

08.03.2013
Nebe nad Ostravou: Problém ArcelorMittal

Popisek: ArcelorMittal

Společnost ArcelorMittal Ostrava provozuje největší hutní podnik v ČR, s roční kapacitou přesahující 3 miliony tun vyrobené oceli. Z údajů uvedených v integrovaném registru znečišťování za roky 2005, 2006 a 2007 vyplývá, že hutě ArcelorMittal patří mezi největší zdroje emisí prachu, polycyklických aromatických uhlovodíků a arsenu v České republice.

Hutní komplex je přitom umístěn v těsném sousedství obytné zástavby několika ostravských městských obvodů. Díky geografickým a povětrnostním podmínkám má provoz ArcelorMittal zničující dopad zejména na městský obvod Radvanice a Bartovice, ležící cca 1,5 – 3 km od hranic závodu. Dle výsledků monitorování stavu ovzduší jsou v Radvanicích a Bartovicích dlouhodobě a extrémně překračovány zákonné limity znečištění, a to zejména u prachu, benzo(a)pyrenu a arsenu.
V roce 2007 byl denní limit prašnosti překročen šestinásobně, cílový roční limit benzo(a)pyrenu překročen devítinásobně, a cílový roční limit arsenu  dvojnásobně! 

I díky těmto extrémním hodnotám patří celá oblast Ostravska k místům s nejhorším ovzduším v Evropě!

Podle výsledků odborných studií mají hutě ArcelorMittal na katastrofálním stavu ovzduší v Radvanicích a Bartovicích zcela zásadní podíl a místní obyvatelé v důsledku jejich provozu podstupují nezanedbatelná zdravotní rizika. Ta se projevují zejména v podobě zvýšeného rizika nádorových onemocnění, nemocí kardiovaskulárního systému a zvýšení celkové úrovně nemocnosti.
Společnost ArcelorMittal přitom doposud vyvíjela jen velmi malé úsilí, aby snížila negativní dopad svých provozů na občany a životní prostředí, a to i přesto, že je její čisté roční zisky se pohybují v řádech miliard korun (např. v roce 2007 asi 9,5 miliardy Kč). Ani nově ohlášené investice do ekologizace provozů ještě nemusí být signálem obratu k lepšímu. Společnost ArcelorMittal totiž v minulosti již několikrát ukázala, že motivem nových investic je především nutnost obnovit dosluhující zařízení s co nejmenšími náklady a navíc nadále plánuje zatěžovat ovzduší v regionu zvyšováním kapacit svých starých zařízení a budováním nových provozů. V roce 2007 tak například za ekologizaci provozu koksovny vydávala projekt využívající zastaralou a environmentálně nevyhovující technologii, v průběhu roku 2008 zase navýšila kapacitu ocelárny o téměř půl milionu tun oceli ročně a zahájila proces vybudování nové velkokapacitní zinkovny.

Aktuální údaje o znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích naleznete na stránkách Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. 

(Zdroj: Nebenadostravou.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace