Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Postavíme kanalizaci, ale kdo ji nakonec zaplatí?

08.03.2013
Věci veřejné: Postavíme kanalizaci, ale kdo ji nakonec zaplatí?

Popisek: Předmět dotace v Jindřichově

Investovat 129 milionů korun chce zastupitelstvo obce Jindřichov na Krnovsku do nové čističky odpadních vod a kanalizace, přestože v obci již jedna čistička odpadních vod funguje. S nadsázkou bychom mohli říci, že je to totéž, jako by ke každému záchodu vedly 2 odpadní roury a občan se rozhodoval, do které z nich se trefí.

Olga Havlová, zastupitelka za Věci veřejné, dlouhodobě poukazuje na nesmyslnost čerpání takových dotací z fondů EU, které vedou k obrovskému plýtvání: skoro 130 milionů pro cca 1 300 obyvatel. Proto zastupitelka Havlová zorganizovala i protestní petici.

Na stávající ČOV je napojeno asi 300 obyvatel. Odpad ze žump a septiků ostatních domů je možno do čističky dovážet. Navíc vlastní čističky mají jak základní škola, tak i domov s pečovatelskou službou. Čistička měl i místní zámek, ale ta byla bez souhlasu zastupitelů zasypána a zámek byl napojen na současnou ČOV.

Chystaná kanalizace je koncipována z části jako tlaková, přestože obec má geografické převýšení 80 m a bylo by možné použít levnější spádovou kanalizaci. Tlaková kanalizace počítá s cca 60 čerpacími stanicemi, což je zbytečně technicky náročné, ekonomicky nákladné a navíc s rizikem častých poruch. Některé přečerpávací stanice by byly umístěny u rekreačních objektů, což by mohlo v důsledku zimního provozu způsobit problémy.

V případě realizace stavby kanalizace by došlo i k narušení nedávno vybudovaných pozemních komunikací a obec by se musela podílet na jejich obnově vlastními prostředky, což by vedlo k dalšímu nemalému finančnímu zatížení rozpočtu obce. Musí se rovněž počítat s fondem oprav, nejen se splácením úvěrů.

Výše investice v přepočtu na jednoho obyvatele je přes 100 tis. Kč, což je ekonomicky neúnosné podle kritérií, které vydalo samotné ministerstvo životního prostředí.

„Co však občany musí strašit asi ještě více, je to, že jejich rodinný rozpočet by zatížilo velmi vysoké stočné. Pokud by se na novou kanalizaci připojilo 80 % nemovitostí, vychází stočné okolo 130 Kč/m3, k tomu si připočtěme vodné. V obci žijí převážně důchodci, mnoho občanů je bez zaměstnání, odkázaných na sociální dávky. Celou akci v podstatě zaplatí v budoucnu obyvatelé, kteří žijí na hranici chudoby, a těch několik málo podnikatelů to tu nevytrhne,“ upozorňuje zastupitelka Olga Havlová.

Vlastníci domů si možná myslí, že se k drahé kanalizaci nebudou muset připojit. Jenže podle výkladu Ekologického právního servisu obecní úřad skutečně může vlastníkům stavebních pozemků a staveb uložit povinnost zbudovat kanalizační přípojku, a to i v případě, že tyto stavební pozemky či stavby jsou vybaveny žumpou nebo trativodem.

Jindřichovu navíc hrozí, že by musel vrátit získanou dotaci, protože akce nesplňuje podmínky dotace dle „Výzvy XIII. - Operačního programu pro životní prostředí“. Tuto výzvu vydal Státní fond životního prostředí, jenže se zřejmě docela dobře daří ji obcházet. Pokud by obec skutečně musela dotaci vrátit, hrozil by ji bankrot.

„Stále mi vrtá hlavou, proč je celá akce tak předimenzovaná. Kdo a proč touží po tom, aby spolkla takové obrovské peníze? A v čím zájmu je, aby občané museli ještě více ždímat své zdecimované peněženky?“ klade Olga Havlová znepokojující otázky.

Alchymisté ze dvora císaře Rudolfa II. mohou jindřichovským zastupitelům závidět, z čeho dokážou vykouzlit zlaťáky. Třeba dojde i na nějaký elixír.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace