Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Věci veřejné: Proč v rozpočtu Moravskoslezského kraje nezbylo na malé obce?

08.03.2013
Věci veřejné: Proč v rozpočtu Moravskoslezského kraje nezbylo na malé obce?

Popisek: Venkov čeká na své dotace

Moravskoslezský kraj nenašel ve svém sedmi a půl miliardovém rozpočtu na rok 2013 peníze pro menší obce.

Vedení kraje se rozhodlo zastavit dlouholetý Program obnovy venkova. Podle Jany Drastichové, poslankyně Věcí veřejných, se na tomto stavu podepsaly obří a zbytečné krajské investice.

„Kdyby kraj neutrácel na investicích, které nejsou nezbytně nutné, peníze by se určitě našly. Konkrétně mám na mysli přístavbu Domu umění za půl miliardy. Je to sice dobrá myšlenka, ale s největší pravděpodobností na ni nelze získat dotaci. Proč kraj vyhodil vloni a vydá i letos 27 miliónů korun jen na přípravu akce, která se téměř určitě nebude realizovat?“ pokládá Jana Drastichová, poslankyně Věcí veřejných za Moravskoslezský region, otázku, na kterou by mělo odpovědět vedení tohoto kraje.

Zatímco malé obce do dvou tisíc obyvatel, kterých je v Moravskoslezském kraji celkem dvě stě dvacet sedm, se musejí vyrovnat s tím, že letos nedostanou z krajských programů 36 miliónů korun tak jako vloni, moravskoslezský krajský rozpočet letos počítá se sedmi milióny korun na nové vozy, které dopřeje vedení krajského úřadu. „Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) to sice odůvodňuje tím, že stávající auta jsou 7 let stará a mají najeto 250 tisíc, ale zprávy v médiích hovoří o tom, že na hejtmanství mají i auto vyrobené v roce 2008 a vedení Ostravy a primátor města jezdí ve vozech, které sjely z tovární linky v letech 2008-2012,“ připomíná Jana Drastichová.

Podle poslankyně Věcí veřejných starostové malých obcí, na které kraji letos jaksi nezbývá, právem poukazují na megalomanské projekty, bez nichž by se region obešel. Jedním z nich je například stavba železnice na letiště do Mošnova, která má začít letos na jaře. Projekt přijde na 450 miliónů korun, 15 % částky zaplatí Moravskoslezský kraj a 85% snad pokryje evropská dotace. „Význam a účel tohoto mamutího projektu uniká každému, kdo si občas na mošnovské letiště zajede. Po většinu roku totiž připomíná spíše ospalé venkovské nádraží. V roce 2011 Mošnov přepravil 274 tisíc cestujících. Pro srovnání, nedaleké Katovice 2,5 miliónu a Brno 557 tisíc pasažérů,“ uvádí Drastichová.

Jana Drastichová sdílí také obavy malých obcí v tom, že se kvůli zastavení krajského dotačního programu můžou dostat do nesnází. „Menší obce totiž letos zůstanou bez šance získat dotace například na nový chodník, lávku přes potok nebo opravu veřejných budov,“ lituje Renata Pavlinová, starostka Dolní Lomné a předsedkyně Sdružení obcí Jablunkovska, která jménem tohoto sdružení napsala dopis hejtmanovi Miroslavu Novákovi. „Zrušení dotací POV na krajské úrovni by bylo porušením závazků krajů,“ píše v něm.

Znepokojení vyjádřil na zasedání krajského zastupitelstva také nezávislý starosta Otic u Opavy Vladimír Tancík. „Dobře, něco snížíme, protože nejsou peníze, ale ne o sto procent. To je podle mě cesta do pekel,“ prohlásil.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace