Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Proč v rozpočtu Moravskoslezského kraje nezbylo na malé obce?

08.03.2013
Věci veřejné: Proč v rozpočtu Moravskoslezského kraje nezbylo na malé obce?

Popisek: Venkov čeká na své dotace

Moravskoslezský kraj nenašel ve svém sedmi a půl miliardovém rozpočtu na rok 2013 peníze pro menší obce.

Vedení kraje se rozhodlo zastavit dlouholetý Program obnovy venkova. Podle Jany Drastichové, poslankyně Věcí veřejných, se na tomto stavu podepsaly obří a zbytečné krajské investice.

„Kdyby kraj neutrácel na investicích, které nejsou nezbytně nutné, peníze by se určitě našly. Konkrétně mám na mysli přístavbu Domu umění za půl miliardy. Je to sice dobrá myšlenka, ale s největší pravděpodobností na ni nelze získat dotaci. Proč kraj vyhodil vloni a vydá i letos 27 miliónů korun jen na přípravu akce, která se téměř určitě nebude realizovat?“ pokládá Jana Drastichová, poslankyně Věcí veřejných za Moravskoslezský region, otázku, na kterou by mělo odpovědět vedení tohoto kraje.

Zatímco malé obce do dvou tisíc obyvatel, kterých je v Moravskoslezském kraji celkem dvě stě dvacet sedm, se musejí vyrovnat s tím, že letos nedostanou z krajských programů 36 miliónů korun tak jako vloni, moravskoslezský krajský rozpočet letos počítá se sedmi milióny korun na nové vozy, které dopřeje vedení krajského úřadu. „Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) to sice odůvodňuje tím, že stávající auta jsou 7 let stará a mají najeto 250 tisíc, ale zprávy v médiích hovoří o tom, že na hejtmanství mají i auto vyrobené v roce 2008 a vedení Ostravy a primátor města jezdí ve vozech, které sjely z tovární linky v letech 2008-2012,“ připomíná Jana Drastichová.

Podle poslankyně Věcí veřejných starostové malých obcí, na které kraji letos jaksi nezbývá, právem poukazují na megalomanské projekty, bez nichž by se region obešel. Jedním z nich je například stavba železnice na letiště do Mošnova, která má začít letos na jaře. Projekt přijde na 450 miliónů korun, 15 % částky zaplatí Moravskoslezský kraj a 85% snad pokryje evropská dotace. „Význam a účel tohoto mamutího projektu uniká každému, kdo si občas na mošnovské letiště zajede. Po většinu roku totiž připomíná spíše ospalé venkovské nádraží. V roce 2011 Mošnov přepravil 274 tisíc cestujících. Pro srovnání, nedaleké Katovice 2,5 miliónu a Brno 557 tisíc pasažérů,“ uvádí Drastichová.

Jana Drastichová sdílí také obavy malých obcí v tom, že se kvůli zastavení krajského dotačního programu můžou dostat do nesnází. „Menší obce totiž letos zůstanou bez šance získat dotace například na nový chodník, lávku přes potok nebo opravu veřejných budov,“ lituje Renata Pavlinová, starostka Dolní Lomné a předsedkyně Sdružení obcí Jablunkovska, která jménem tohoto sdružení napsala dopis hejtmanovi Miroslavu Novákovi. „Zrušení dotací POV na krajské úrovni by bylo porušením závazků krajů,“ píše v něm.

Znepokojení vyjádřil na zasedání krajského zastupitelstva také nezávislý starosta Otic u Opavy Vladimír Tancík. „Dobře, něco snížíme, protože nejsou peníze, ale ne o sto procent. To je podle mě cesta do pekel,“ prohlásil.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace