Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Věci veřejné: Přežijí nemocnice a jejich pacienti rok 2013?

08.03.2013
Věci veřejné: Přežijí nemocnice a jejich pacienti rok 2013?

Popisek: Nemocnice Karviná-Ráj

„Měli jsme radost, že jsme nemocnicím pomohli vybojovat dlouhodobé smlouvy se zdravotními pojišťovnami a zabránit zavírání jejich oddělení i celých nemocnic. Jenže i tak hrozí, že se nemocnice letos budou potýkat s milionovými dluhy,“ rozladěně konstatuje poslankyně Jana Drastichová, která v prosinci v parlamentu žádala nápravu od ministra zdravotnictví.

„Měli jsme radost, že jsme nemocnicím pomohli vybojovat dlouhodobé smlouvy se zdravotními pojišťovnami a zabránit zavírání jejich oddělení i celých nemocnic. Jenže i tak hrozí, že se nemocnice letos budou potýkat s milionovými dluhy,“ rozladěně konstatuje poslankyně Jana Drastichová, která v prosinci v parlamentu žádala nápravu od ministra zdravotnictví.

Důvodem je zvýšení sazby DPH u zdravotnického materiálu ze sazby 14 na 21 % od letošního ledna. Do horní sazby DPH nyní spadá kromě obvazového materiálu a dospělých plen takřka vše. Je to důsledek daňového balíčku, prosazeného vládou ODS, TOP 09 a přeběhlíků.

Zvýšení DPH o 7 % ovlivní chod všech zdravotnických zařízení. Například u havířovské nemocnice, která se konečně v posledních letech dostala k vyrovnanému hospodaření, se jedná o navýšení nákladů o čtyři miliony korun. Nemocnice se i při úspoře nákladů snažila rozvíjet a modernizovat svá oddělení, aby péče o pacienty byla v rámci finančních možností na co nejvyšší dostupné úrovni. Nyní nevidí moc prostoru, kde ještě šetřit.

I krajská nemocnice v Karviné - Ráji bude mít v letošním roce problémy s vyrovnaným rozpočtem. Nápomocen nemocnicím zřejmě nebude ani krajský úřad, protože jeho rozpočet už tak počítá se ztrátou zhruba 230 milionů korun oproti minulému roku.

Nemocnice se navíc budou muset vypořádat s úhradovou vyhláškou, kvůli níž mohou v rámci celého Moravskoslezského kraje vykázat ztrátu v řádu desítek milionů korun.

Další problém je vracení peněz pojišťovnám. Všechny nemocnice dostávají na počátku roku určité finanční prostředky na krytí výloh za své pojištěnce. Stalo se však, že během roku přešlo mnoho klientů od VZP k jiným pojišťovnám a limit nebyl vyčerpán.

Hlavní problém ovšem spočívá opět v nechvalně proslulé úhradové vyhlášce, která v rámci loňského roku neřešila přesun pojištěnců do jiných pojišťoven. Proto nemocnice nemají jistotu, že jim péči, navýšenou u pacientů jiných pojišťoven, někdo uhradí. Konkrétně nemocnici v Havířově hrozí, že bude muset v letošním roce vracet VZP 20 milionů korun.

Nemocnicím vzrostou také náklady na energii a jiné nezbytné komodity, které mohou deficit rozpočtů vyhnat do závratných částek.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace