Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Vydají Ostrava a Plzeň miliardy za nic?

08.03.2013
Věci veřejné: Vydají Ostrava a Plzeň miliardy za nic?

Popisek: Ostravica-Textilia

Velmi smutný pohled se nabízí obyvatelům i návštěvníkům Ostravy, když vjíždějí do jejího centra. Poté, co minou nablýskaný a novotou vonící komplex obchodního centra Nová Karolina, čeká je o kousek dál šok v podobě zpustlých a zchátralých budov bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia.

Pamětníkům, kteří zde kdysi nakupovali, se nad tou zkázou možná vkrade do oka i slza. A není divu. Vypadá to totiž, že jednu z jejich budov drží pohromadě snad jen síť, kterou vlastník - společnost Amádeus Real - budovu omotal, zřejmě kvůli padající omítce.

Kdo za to může? Velká a rozhádaná trojice: vlastník budov Amádeus Real, Magistrát města Ostravy a centrální ostravský obvod.

Zástupce petičního výboru na záchranu budov, Lukáš Černohorský, si myslí, že za to, jak budovy dnes vypadají, může zejména město, které dost netlačilo vlastníka, aby objekty dostatečně zajistil.

Majitel se ale k opravě nemá, naopak tvrdí, že na konec ledna připravuje dražbu. Vyvolávací cena je 157 milionů. Firma Amádeus Real viní z krachu svých plánů, což měla být stavba nového obchodního centra na pozemcích sousedících s Ostravicí, centrální ostravský obvod.

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz tvrdí, že firmě jen odmítl vydat povolení k umístění stavby. Žádal doplnit některé informace k novému projektu a zajímal se i o to, co vlastník udělal pro záchranu historických budov.

Spor o budovy bývalé Ostravica-Textilie v centru Ostravy pravděpodobně skončí u soudu. Amádeus Real po Ostravě požaduje přes 1,5 miliardy korun jako náhradu škody za zmaření projektu.

Společnost Amádeus Real bude zřejmě řešit údajné zmaření investice obchodního centra také v Plzni. Na břehu Radbuzy v centru Plzně měl vzniknout obrovský obchodní dům. Obyvatelé města ale v referendu zavázali svoji radnici, aby stavbě zabránila. Věci veřejné již dávno opakovaně radnici varovaly před hrozícími sankcemi. Ačkoliv byli zastupitelé informováni, město odsouhlasilo jak prodej pozemku, tak i projekt obchodního centra. Nyní se však ukázalo, že občané s jeho realizací nesouhlasí. Vedení Plzně bude nyní nuceno provést změnu územního plánu a vypovědět smlouvy, které znatelně zatíží rozpočet města. Hrozí, že bude muset kompenzovat údajnou újmu způsobenou společnosti Amádeus Real v rozmezí 250 milionů až jedné miliardy korun.

Vkrádá se pochybnost, zda společnost Amádeus Real nekupuje nemovitosti s cílem, že výsledkem jejího působení bude vyvolat spor s občany a úřady a manipulativně dojít ke zmaření své investice, za kterou poté vyinkasuje miliardy od města. A nelze ani vyloučit, že se tak děje za spolupráce některých zastupitelů. Proč by jinak přehlíželi včasné varování Věcí veřejných?

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace