Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Někteří poslanci hlasovali ve prospěch uhlobaronů

08.03.2013
Věci veřejné: Někteří poslanci hlasovali ve prospěch uhlobaronů

Při přehlasování prezidentova veta tzv. malé novely horního zákona sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci nehájili zájem mnoha občanů svého regionu.

Sněmovna i přesto novelu schválila, a znemožnila tak vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, především uhlí. Do původní koaliční smlouvy vlády takové opatření prosadily Věci veřejné.

„Je třeba zabránit tomu, aby soukromé firmy začaly svévolně vyvlastňovat jiné soukromé osoby. Novela chrání majitele nemovitostí a má protikorupční potenciál,“ zdůraznil poslanec a předseda Věcí veřejných Radek John těsně před hlasováním o tzv. malé novele horního zákona,  která vypouští z horního zákona vyvlastňovací paragrafy. Při závěrečném hlasování nakonec prošla hlasy poslanců Věcí veřejných a také ODS a TOP 09. Naopak ČSSD hlasovala pro vyvlastňování a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí a poslanci KSČM se hlasování zdrželi.

Po odmítnutí zařazení bodu s vysvětlením ministra zdravotnictví o netransparentním uzavíráním smluv mezi nemocnicemi a pojišťovnami, který aktuálně navrhovaly zařadit Věci veřejné, to bylo na programu prosincové schůze už podruhé, co někteří poslanci hlasovali proti zájmu občanů regionu, který ve sněmovně reprezentují.

I přesto si však mohla poslankyně VV Jana Drastichová, žijící na Karvinsku, kterého by se vyvlastňování pozemků a domů kvůli těžbě nebezpečně dotklo, odechnout. „Je skvělé, že jsme zabránili tomu, aby český stát pro zisky těžebních společností připustil likvidaci moravských měst a obcí nebo vyháněl místní obyvatele z jejich domovů. Frenštát se nám naštěstí podařilo zachránit již dříve tím, že jsme docílili jeho vyjmutí ze surovinové politiky a energetické koncepce státu,“ uvedla k tomu po hlasování.

Na rozdíl od moravskoslezské poslankyně VV Drastichové poslanec Ladislav Šincl (ČSSD), člen Výboru pro životní prostředí, který je přímo z Karviné, se k hlasování vůbec nepřihlásil, ačkoli ve sněmovně byl. Stejně se zachoval ostravský poslanec Adam Rykala, který je i krajským zastupitelem a členem dozorčí rady společnosti Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy. Další poslanci z Moravskoslezského kraje, Václav Klučka, Alfréd Michalík a Břetislav Petr (všichni z ČSSD), hlasovali dokonce proti novele, a tedy pro vyvlastňování.

Zatímco obce v blízkosti dolů zrušení institutu vyvlastnění přivítaly, těžařské společnosti se stavěly proti změně zákona. Bez vyvlastňovacích paragrafů totiž nemá prolomení platných limitů těžby pro těžaře ten efekt, o nějž dlouhá léta usilují. Od roku 2015 se budou muset s vlastníky pozemků a domů dohodnout, jinak pod těmito pozemky nebudou smět těžit.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace