Kdo může za vysokou nezaměstnanost v Česku? Elitní ekonom označil viníka
19.02.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Kohout
V české ekonomice fungují určité mechanismy, které brání snížení nezaměstnanosti a dosažení rovnovážného stavu, píše v reakci na aktuální statistiky k počtu lidí bez práce elitní ekonom a ředitel pro strategii ve společnosti Partners Pavel Kohout ve svém komentáři pro Lidové noviny. Jedním z těch nejdůležitějších je vysoká cena práce.
„Ekonomika, kde nezaměstnanost dlouhodobě kolísá kolem deseti procent, přičemž trvale nižších hodnot je schopna dosáhnout jen změnou výpočetní metodiky, není úplně zdravá. Jinými slovy, v ekonomice fungují určité mechanismy, které jí brání v dosažení rovnovážného stavu s nižší nezaměstnaností," píše Kohout pro LN.
Takovým mechanismem jsou podle ekonoma v prvé řadě mzdové náklady, které jsou určeny součtem daní, odvodů a čisté mzdy. Vyšší cena práce má za následek nižší poptávku po pracovní síle, tedy vyšší nezaměstnanost. „Je to triviální ekonomický vztah, který nikdo nemůže zpochybňovat. Kromě politiků obhajujících vysoké daně," konstatuje Kohout v komentáři. Jinými slovy: Nezaměstnanost v Česku je chronicky vysoká především proto, že pracovní síla je drahá, tvrdí Kohout. Drahá je podle něj zejména kvůli vysokým daním, kam patří odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Česká ekonomika je podkapitalizovaná. Čína a Indie jí šlape na paty
Ekonom ale také vysvětluje, proč v Česku nemůžeme mít západní platy za práci, která svou kvalitou a kvantitou západnímu standardu odpovídá. Každá ekonomika funguje podle Kohouta na základě rovnováhy, která se ustanoví mezi faktory, jakými jsou cena pracovní síly, domácí a zahraniční poptávka nebo kapitál. „Kdybychom se uměle pokusili zasáhnout do tržní rovnováhy, mohli bychom ji poškodit, možná i přesunout do méně optimálního rovnovážného stavu," píše ekonom.
Ekonomická rovnováha funguje tak, že existence početné třídy manažerů a kapitalistů s vysokými až extrémně vysokými příjmy živí řádově ještě početnější třídu pracovníků, kteří vyrábějí a poskytují výrobky a služby.
Závěr je tedy podle ekonoma ten, že práci se nejlépe daří tam, kde zároveň sídlí kapitál a kapitalisté. „Česká ekonomika je bohužel podkapitalizovaná. Bez posílení domácího kapitálu zůstaneme věčně konvergující montážní zemí, které bude šlapat na paty Čína a Indie," upozorňuje závěrem Pavel Kohout.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová