Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Věci veřejné: Krnov nechce hazard. Na rozdíl od Kalouska

07.03.2013
Věci veřejné: Krnov nechce hazard. Na rozdíl od Kalouska

Popisek: Z rozhledny nejsou herny v Krnově vidět

Předloni získalo město Krnov 6 mil. korun z provozu heren. V roce 2012 to bylo už 12 mil. korun, byť počet automatů klesl. Občané Krnova však ve svém městě herny nechtějí a houfně podepisují petici za omezení nebo úplné zrušení heren.

První letošní zasedání zastupitelů, které se uskutečnilo ve středu 13. února, se kromě bezpečnosti a hodnoticí zprávy městské policie a obvodního oddělení policie zabývalo i touto peticí občanů, kteří se na město obrátili.

„Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí. Vznikla pracovní skupina, která zjistí konkrétní možnosti a navrhne zastupitelům znění vyhlášky, aby omezení mělo smysl a opatření byla vymahatelná,“ řekla starostka Alena Krušinová a dodala: „Považuji však za hodně nešťastné, když vedení Českého olympijského výboru apeluje, aby se těmito penězi financoval sport. Toto zní jako lobby loterijních společností. Každé město si rozhoduje samo, jak s penězi z hazardu naloží. A pokud to do budoucna legislativa dovolí, osobně jsem pro zrušení heren v našem městě úplně. 

Město Krnov ani ostatní města nevědí, kolik interaktivních výherních automatů je na jejich území, protože je schvaluje ministerstvo financí, vedené Miroslavem Kalouskem, a to povoluje všechny obdržené žádosti o nové automaty.

S čím hazarduje ministerstvo financí a vláda

Už od podzimu roku 2011 ombudsman upozorňuje ministra financí a celou vládu, že ministerstvo porušuje zákon při povolování hracích terminálů. Vláda nejprve slíbila nápravu a uložila ministru financí napravení situace, jenže 16. května svým usnesením tento úkol, původně uložený ministru Kalouskovi, zrušila. A to i přesto, že jsou vládě ze strany ombudsmana i výroků Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu opakovaně předkládány důkazy o porušování zákona ze strany MF.

„Nález Nejvyššího správního soudu z prosince 2012 jsem dostala do ruky teprve na zasedání zastupitelstva a ještě jsem se s ním nestačila seznámit,“ uvedla krnovská starostka Krušinová.

Nejzásadnějším a dlouhodobým pochybením Ministerstva financí je, že jednalo v rozporu se zákonným příkazem a neužilo příslušná ustanovení loterijního zákona. Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1.000,- Kč, přestože zákon umožňuje jen dvě, pět nebo padesát korun. Maximální hodinová prohra činí 252.000 Kč, přestože loterijní zákon připouští výhradně tisíc, dva tisíce nebo deset tisíc korun. V neposlední řadě, zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou nebo na 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky. 

Podle průzkumu fóra Zdravé město je hazard třetím největším problémem, který trápí občany.

Věci veřejné proto vytvořily aplikaci Kalouskomat pro operační systém Android, která každému zvědavci spočítá, za jak dlouho by svou měsíční výplatu prohrál na herních automatech, které ministr Kalousek neustále povoluje i přes odpor obcí a hlavně jejich spořádaných a slušných občanů.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace