Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Učitelka a poslankyně bojuje za učitele

07.03.2013
Věci veřejné: Učitelka a poslankyně bojuje za učitele

Ministr školství Petr Fiala dlouhodobě působil ve školství, ale ve vládní funkci se mu dosud nepodařilo vyřešit situaci tuzemského regionálního školství, nemluvě o celkové strategii financování škol.

„Pane ministře, přesně před rokem, 9. února 2012, jste před Sněmovnou vystoupil s apelem, že je potřeba nastartovat v českém školství a systému vzdělávání konečně pověstný čas činů a přestat s nekonečnými debatami o smyslu mnoha teoretických studií a strategií pro strategie,” připomněla mu poslankyně Jana Drastichová v interpelaci 14. února 2013 a pokračovala: „Od té doby doby uplynulo 12 měsíců, a nic zásadního se nestalo. Připomínám, že vláda Petra Nečase, v níž působíte, se odvolává na tzv. Bílou knihu, v níž se mluví o příslibu 6 % z národního HDP do vzdělání. Namísto toho je české školství dlouhodobě podfinancované, z čehož plynou všechny další problémy, včetně problémů regionálního školství. Školy nemají dostatečné finanční prostředky na základní potřeby ani na provoz.”

Zmíněná Bílá kniha obsahuje na straně 25 i závazek, aby průměrný plat pedagogických pracovníků byl o 30 % vyšší než průměrný plat v národním hospodářství.

Namísto toho došlo k poklesu platů učitelů, což mnohé z nich, zvláště ty kvalifikovanější a mladší, naprosto demotivuje, vede k rezignaci na jejich další pedagogický rozvoj a zlepšení učitelských metod. Mnozí učitelé jsou na pověstné křižovatce a řeší, zda vůbec zůstanou činní v českém školství. V mnoha případech odcházejí do jiných, lépe placených profesí, které se lépe soustřeďují na motivaci svých zaměstnanců.

S tím velmi úzce souvisí i rezignace resortu školství na plánování kariérního řádu učitele, a tím posílení garance rozvoje učitelů a jejich dlouhodobější perspektivy. S tím jde ruku v ruce propad našich žáku ve znalostech, jejich upotřebení a prokázání v následné praxi.

Tento stav je neudržitelný a svědčí o nezájmu zodpovědných činitelů o školství, které je tak důležité pro rozvoj naší země. „Nebudu zastírat, že změny v oblasti školství zveřejněné ministrem školství v minulém týdnu jsou potřebné,” pochválila ministra Fialu poslankyně Drastichová, která před zvolením do parlamentu pracovala jako učitelka. „Jenže bez materiální podpory ze strany vlády a parlamentu jsou neuskutečnitelné.”

„Obracím se na vás, pane ministře, s dotazem, jaké kroky učiníte, aby se tento neblahý trend zastavil,” zakončila Jana Drastichová svou interpelaci.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace