Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Ministrům amputovali ruce, nebo hlavu?

07.03.2013
Věci veřejné: Ministrům amputovali ruce, nebo hlavu?

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo pomáhat a usnadňovat životní podmínky i postiženým občanům. Místo toho jim škodí. A přidala se celá Nečasova vláda.

Výrazné změny v držení průkazů ZTP a ZTP/P či v přiznávání příspěvků na zvláštní pomůcku pro lidi s amputací nohy nad kolenem znamenal zákon o dávkách pro zdravotně postižené občany. Nejvýraznějším zásahem do postavení zdravotně postižených osob je samotná definice toho, kdo osoba se zdravotním postižením vůbec je. Oproti předchozí úpravě současné kritérium pro přidělení průkazu TP, ZTP a ZTP/P totiž znevýhodňuje osoby s těžkým tělesným postižením.

„Ministerstvo postavilo celý systém na hlavu. ZTP zůstanou sluchově postiženým, ZTP/P zrakově postiženým, ale u tělesně postižených by se už měly týkat prakticky pouze vozíčkářů,“ upozorňuje právnička Zdenka Cupková, která má sama amputovanou nohu již desítky let.  

Podle nyní platné legislativy hrozí, že by do roku 2015 mohlo o průkaz ZTP a ZTP/P přijít až 150 000 lidí z celkových 274 000. Proč je to takový problém? „Pro osoby s těžkým tělesným postižením je zvýhodnění spojené s průkazem životně důležité, protože jim umožňuje cestovat na delší vzdálenosti, pokud v místě bydliště nenajdou zaměstnání, které by se svým postižením mohly vykonávat, či cestovat k lékaři, na nákupy, studenti do škol či k přípravě na budoucí povolání apod.,“ vysvětluje poslankyně Jana Drastichová. 

Poslanci Klasnová, Drastichová a John proto podali novelu zákona, která znamená návrat ke starému způsobu přiznávání a ponechávání průkazů TP, ZTP a ZTP/P.

Jana Drastichová a Zdenka Cupková jsou navíc také členkami petičního výboru petice Proti nespravedlivému zrušení příspěvku invalidům. „Petice má nyní již více než 10 000 fyzických podpisů a další stále přibývají. Paralelně běží i internetová verze jako podpůrný prostředek. K šíření petice se připojili i starostové malých obcí, např. Renata Pavlinová, starostka Dolní Lomné. Velmi kladně vnímám, že se k petici připojilo tolik lidí a že jim není osud postižených lidí lhostejný. Ledy se hnuly, teď je potřeba, aby ledoborec dorazil i na vládu a do sněmovny,“ přála si poslankyně Drastichová. 

Návrh novely zákona, přijel podpořit do sněmovny těsně před jednáním vlády i paralympionik v hodu diskem, Jaroslav Petrouš: „Jsem bojovník, a tak se snažím amputaci pojmout nikoli jako konec, ale jako nový začátek. Děti a jejich rodiny to ale mají mnohem těžší. Není přípustné, aby jim ještě házely klacky pod nohy asociální zákony. Proto doufám, že vláda véčkařskou novelu podpoří, a napraví tak pochybení ministerstva.“

A jak to na středečním zasedání vlády dopadlo? Vláda přijala nesouhlasné stanovisko. Na rozdíl od handicapovaných lidí, o nichž rozhodovali, mají všichni ministři ruce i nohy celé. Ale nechybí jim náhodou hlava?

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace