Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Skončí exekuční pasti?

07.03.2013
Věci veřejné: Skončí exekuční pasti?

Příběh, který jsem vyslechla, není ojedinělý, a možná i vy znáte někoho, kdo zažil něco podobného. Jmenovat pochopitelně nemohu,“ začíná vyprávět poslankyně Jana Drastichová, která se ve sněmovně a ve Věcech veřejných věnuje jak školství, tak sociální oblasti. Souvislosti příběhu, který nám vyprávěla, zde přibližujeme i našim čtenářům.

Třicetiletá maminka, kterou manžel týrá, najde odvahu a po letech ponižování zažádá o rozvod. Skutečně se půl roku poté rozvedou. Žena se postaví na vlastní nohy. Nějakou dobu se stará o své děti, chodí do práce. Na vyhazování z kopýtka to není, ale žije v klidu, bez stresu.

Po nějaké době má pocit, že se nemůže nic stát, a rozhodne se dětem zařídit bezva prázdniny. Vezme si půjčku nebo otevře úvěrovou kartu. A tady začíná pád. Nějaký čas vše vychází, žena splácí a nic se neděje. Jenže, co čert nechtěl, mamina přijde o práci. Důvod se nemusí těžce hledat. Firma zkrachovala, podnik dělá restrukturalizaci a spoří, kde se dá, děti sem tam onemocní a zaměstnavateli se to nelíbí. Těch důvodů, proč lidé přicházejí o práci, je spousta.

Maminka z našeho příběhu není schopná splácet půjčku, zkusí si splátky odložit, ale to jde jen o nějaký ten měsíc. Situace se nelepší, dluhy se hromadí, a tak se vyráží klín klínem. Na zaplacení jedné půjčky se vezme druhá. Situace začíná být zoufalá a finanční krize se prohlubuje. A po čase... zaklepe exekutor.

Jaké z tohoto příběhu plyne poučení?

Často se lidé dostanou do finančních problémů vlastní nepřipraveností brát na sebe závazky a ty pak plnit. Možná by stálo za přemýšlet o tom, komu třeba ručit na hypotéku. Možná si řeknete, nám se to povídá, ale ruku na srdce. Být kamarád za každou cenu se občas nevyplácí.

Známe případy, kdy lidé po návštěvě exekutora měli odvrtané zámky a poškozený nábytek. Je nutné, aby si lidé opravdu dali pozor na chování úředníků. Jejich neomalenost není omluvitelná. Existuje možnost exekutora zažalovat o náhradu škody, protože ten je povinen o svěřený, tedy zabavený majetek, pečovat. Proti nevhodnému chování je nutné se bránit. Exekutor je sice úřední osoba a může si zavolat na pomoc policii, pokud bude mít pocit, že je ohrožen na zdraví nebo životě. Co ale v případech, kdy se exekutor chová, jako by mu vše „skutečně“ patřilo.

Ano, do finanční tísně a dluhů dnes není těžké spadnout. Splácet dluhy je obtížné. Nic to ale nemění na tom, že by si měl dlužník, i přes určité sociální znevýhodnění, vymoci svá práva. Než se náš systém vypořádá s dravostí, nekompetentností a hrubiánstvím exekutorů, bude to trvat dlouho. Přesto jsou tu první vlaštovky, které by mohly naznačovat, že lidé v tísni, u kterých klepe exekutor, nemusí mít strach z jednání s těmito úředníky.

Slýcháme a mnohdy i vidíme v televizi, že exekutor je „pánem situace“. Je třeba u nás zavést jasná a striktní pravidla, která sice existují, ale jen ti slušní exekutoři je dodržují. Bohužel, u nás je úcta k člověku menší než touha schlamstnout dlužníka několika tisíc korun. Tak jako existují zákony na ochranu věřitele, kdy lze vymáhat dlužnou částku pomocí exekucí, pak je nejvyšší čas mít fungující zákon, který ochrání dlužníky. Nikoliv proti dluhu, který mají zaplatit, ale proti svévolným exekutorským excesům. A v některých ohledech k možnému zneužití zabaveného majetku.

S rokem 2013 přišly změny. Snad by se už nemělo stávat, že vám z ničeho nic zaklepe na dveře exekutor, aniž by vám předem přišlo upozornění na dluh. Sporům o průběhu zabavování věcí může nově zabránit videozáznam z exekuce. Musíte o něj ale exekutora požádat a ten vás nesmí odmítnout. Exekutoři mohou natáčet i podle vlastního uvážení, třeba dlužníky, kteří jsou agresivní. Natočí ale i svoje chování, které třeba neodpovídá exekutorskému kodexu?

Zabavil vám exekutor neoprávněně věci a vy je teď jen horko těžko dostáváte zpátky? Tak takovým problémům by měl být od letošního ledna také konec. Exekutoři budou mít ze zákona povinnost po dohodě s majitelem vracet neoprávněně zabavené věci na místo, odkud je vzali. Snad to dlužníka nebude stát další peníze, úřední tahanice a nakonec platíčko Neurolu. Letošní rok ukáže, jestli to byl krok správným směrem.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)