Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

07.03.2013
Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

I na zaměstnance policie dolehla tíha snížení platů. Policisté skutečně za poslední roky s platem klesli. Ruku na srdce, kdo z nás by dělal tuto rizikovou práci za nepříliš vysokou mzdu?

Vždyť dnes, kdy nevíte, jestli vás za rohem nepřepadne nějaký amnestovaný vězeň kvůli padesátikoruně, jsou stále častěji v ohrožení života. V této souvislosti i poslankyně Drastichová ve sněmovně připomněla: „Tragické podcenění dopadů amnestie jasně ukázal bezprostřední nárůst drobné trestné činnosti. Propuštění tisíců pachatelů trestných činů je demotivující nejen pro širokou veřejnost, ale i pro policisty a státní zástupce. Stojí je spoustu úsilí a úmorné práce, než drobné zlodějíčky chytí a usvědčí. Po amnestii poznali, jak marná jejich práce je.“

Dnes se nebezpečí dotýká všech složek policie. Ohrožují je dokonce i řidiči, kteří jezdí pod vlivem drog nebo alkoholu. O pořádkových jednotkách nemluvě. Je smutné, že jsou na tom rok od roku hůř a hůře i finančně. Proto asi policejní odboráři přišli s návrhem, aby policisté měli možnost přivydělávat si ke svému platu, a budou o tom jednat s představiteli policejního prezidia. Motivy odborářů jsou pochopitelné, přesto je možnost přivýdělku pro příslušníky policie přinejmenším zvláštní.

Policejní prezident Martin Červíček sice není proti, ale chce tuto možnost omezit tak, aby nedošlo ke střetu zájmů. Je více méně jasné, že policisté nemohou ve volném čase dělat třeba vyhazovače v nočním podniku nebo soukromé očko. Nebo půjdou na další směnu dělat vrátného či prodávat do zastavárny?

Vzpomínáte si na kauzu osmnácti policistů z Prahy a Kolína, kteří pěkně pomáhali filmařům? Byli v pracovní neschopnosti a namísto kurýrování se v posteli dělali filmařům „ochranku“. I to o něčem vypovídá. Pokud by byli finančně doceněni, pak by neměli potřebu dělat melouchy v době fingované nemoci. 

Šéf nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek povolení přivýdělků přivítal, mohlo by pomoci zejména policistům z těch nejnižších platových tříd. Lepší by ovšem bylo, kdyby pracovití, kvalitní a slušní policisté dostali slušnou mzdu.

Soudci si úspěšně plat několikrát zvedli. Argumentem byla záruka nestrannosti soudů. Policie snad nemusí být nestranná a objektivní? Mnoho policistů a jejich rodin řeší situaci, jakou v České republice řeší většina obyvatel: jak se dostat z obtížné finanční situace, kdy si vzali drahou půjčku, kterou si sjednali v době vyššího příjmu, a teď mají problémy se splácením. Taková situace jen nahrává možné korupci či melouchům v době nemocenské jako u těch „filmařů“. Je to celospolečenský problém, dostat odpovídající mzdu za vykonanou práci.

Stejně jako soudci by si i policisté měli vymoci zvýšení platů. Argument, že soudce má být nestranný, je v pořádku. Policista je ovšem v úplně stejné situaci. I on musí být nestranný a, pokud mu za jeho práci nebude adekvátně zaplaceno, může přijít pokušení, kdy padnou všechna tabu. Přivýdělek může stát na hraně zákona, eventuálně ve střetu zájmů. Nechme už konečně lidem, kteří se starají o naši bezpečnost, vydělat, co si zaslouží. 

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace