Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

07.03.2013
Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

I na zaměstnance policie dolehla tíha snížení platů. Policisté skutečně za poslední roky s platem klesli. Ruku na srdce, kdo z nás by dělal tuto rizikovou práci za nepříliš vysokou mzdu?

Vždyť dnes, kdy nevíte, jestli vás za rohem nepřepadne nějaký amnestovaný vězeň kvůli padesátikoruně, jsou stále častěji v ohrožení života. V této souvislosti i poslankyně Drastichová ve sněmovně připomněla: „Tragické podcenění dopadů amnestie jasně ukázal bezprostřední nárůst drobné trestné činnosti. Propuštění tisíců pachatelů trestných činů je demotivující nejen pro širokou veřejnost, ale i pro policisty a státní zástupce. Stojí je spoustu úsilí a úmorné práce, než drobné zlodějíčky chytí a usvědčí. Po amnestii poznali, jak marná jejich práce je.“

Dnes se nebezpečí dotýká všech složek policie. Ohrožují je dokonce i řidiči, kteří jezdí pod vlivem drog nebo alkoholu. O pořádkových jednotkách nemluvě. Je smutné, že jsou na tom rok od roku hůř a hůře i finančně. Proto asi policejní odboráři přišli s návrhem, aby policisté měli možnost přivydělávat si ke svému platu, a budou o tom jednat s představiteli policejního prezidia. Motivy odborářů jsou pochopitelné, přesto je možnost přivýdělku pro příslušníky policie přinejmenším zvláštní.

Policejní prezident Martin Červíček sice není proti, ale chce tuto možnost omezit tak, aby nedošlo ke střetu zájmů. Je více méně jasné, že policisté nemohou ve volném čase dělat třeba vyhazovače v nočním podniku nebo soukromé očko. Nebo půjdou na další směnu dělat vrátného či prodávat do zastavárny?

Vzpomínáte si na kauzu osmnácti policistů z Prahy a Kolína, kteří pěkně pomáhali filmařům? Byli v pracovní neschopnosti a namísto kurýrování se v posteli dělali filmařům „ochranku“. I to o něčem vypovídá. Pokud by byli finančně doceněni, pak by neměli potřebu dělat melouchy v době fingované nemoci. 

Šéf nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek povolení přivýdělků přivítal, mohlo by pomoci zejména policistům z těch nejnižších platových tříd. Lepší by ovšem bylo, kdyby pracovití, kvalitní a slušní policisté dostali slušnou mzdu.

Soudci si úspěšně plat několikrát zvedli. Argumentem byla záruka nestrannosti soudů. Policie snad nemusí být nestranná a objektivní? Mnoho policistů a jejich rodin řeší situaci, jakou v České republice řeší většina obyvatel: jak se dostat z obtížné finanční situace, kdy si vzali drahou půjčku, kterou si sjednali v době vyššího příjmu, a teď mají problémy se splácením. Taková situace jen nahrává možné korupci či melouchům v době nemocenské jako u těch „filmařů“. Je to celospolečenský problém, dostat odpovídající mzdu za vykonanou práci.

Stejně jako soudci by si i policisté měli vymoci zvýšení platů. Argument, že soudce má být nestranný, je v pořádku. Policista je ovšem v úplně stejné situaci. I on musí být nestranný a, pokud mu za jeho práci nebude adekvátně zaplaceno, může přijít pokušení, kdy padnou všechna tabu. Přivýdělek může stát na hraně zákona, eventuálně ve střetu zájmů. Nechme už konečně lidem, kteří se starají o naši bezpečnost, vydělat, co si zaslouží. 

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace