Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

07.03.2013
Věci veřejné: Co mají dostat policisté, přivýdělek, nebo výdělek?

I na zaměstnance policie dolehla tíha snížení platů. Policisté skutečně za poslední roky s platem klesli. Ruku na srdce, kdo z nás by dělal tuto rizikovou práci za nepříliš vysokou mzdu?

Vždyť dnes, kdy nevíte, jestli vás za rohem nepřepadne nějaký amnestovaný vězeň kvůli padesátikoruně, jsou stále častěji v ohrožení života. V této souvislosti i poslankyně Drastichová ve sněmovně připomněla: „Tragické podcenění dopadů amnestie jasně ukázal bezprostřední nárůst drobné trestné činnosti. Propuštění tisíců pachatelů trestných činů je demotivující nejen pro širokou veřejnost, ale i pro policisty a státní zástupce. Stojí je spoustu úsilí a úmorné práce, než drobné zlodějíčky chytí a usvědčí. Po amnestii poznali, jak marná jejich práce je.“

Dnes se nebezpečí dotýká všech složek policie. Ohrožují je dokonce i řidiči, kteří jezdí pod vlivem drog nebo alkoholu. O pořádkových jednotkách nemluvě. Je smutné, že jsou na tom rok od roku hůř a hůře i finančně. Proto asi policejní odboráři přišli s návrhem, aby policisté měli možnost přivydělávat si ke svému platu, a budou o tom jednat s představiteli policejního prezidia. Motivy odborářů jsou pochopitelné, přesto je možnost přivýdělku pro příslušníky policie přinejmenším zvláštní.

Policejní prezident Martin Červíček sice není proti, ale chce tuto možnost omezit tak, aby nedošlo ke střetu zájmů. Je více méně jasné, že policisté nemohou ve volném čase dělat třeba vyhazovače v nočním podniku nebo soukromé očko. Nebo půjdou na další směnu dělat vrátného či prodávat do zastavárny?

Vzpomínáte si na kauzu osmnácti policistů z Prahy a Kolína, kteří pěkně pomáhali filmařům? Byli v pracovní neschopnosti a namísto kurýrování se v posteli dělali filmařům „ochranku“. I to o něčem vypovídá. Pokud by byli finančně doceněni, pak by neměli potřebu dělat melouchy v době fingované nemoci. 

Šéf nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek povolení přivýdělků přivítal, mohlo by pomoci zejména policistům z těch nejnižších platových tříd. Lepší by ovšem bylo, kdyby pracovití, kvalitní a slušní policisté dostali slušnou mzdu.

Soudci si úspěšně plat několikrát zvedli. Argumentem byla záruka nestrannosti soudů. Policie snad nemusí být nestranná a objektivní? Mnoho policistů a jejich rodin řeší situaci, jakou v České republice řeší většina obyvatel: jak se dostat z obtížné finanční situace, kdy si vzali drahou půjčku, kterou si sjednali v době vyššího příjmu, a teď mají problémy se splácením. Taková situace jen nahrává možné korupci či melouchům v době nemocenské jako u těch „filmařů“. Je to celospolečenský problém, dostat odpovídající mzdu za vykonanou práci.

Stejně jako soudci by si i policisté měli vymoci zvýšení platů. Argument, že soudce má být nestranný, je v pořádku. Policista je ovšem v úplně stejné situaci. I on musí být nestranný a, pokud mu za jeho práci nebude adekvátně zaplaceno, může přijít pokušení, kdy padnou všechna tabu. Přivýdělek může stát na hraně zákona, eventuálně ve střetu zájmů. Nechme už konečně lidem, kteří se starají o naši bezpečnost, vydělat, co si zaslouží. 

(Zdroj: VeciVerejne.cz)