Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Foťte, bonzujte! Funguje to… Výmoly.cz přiměly silničáře opravit už třetinu děr

20.11.2013
Foťte, bonzujte! Funguje to…  Výmoly.cz přiměly silničáře opravit už třetinu děr

Autor: Generali

Popisek: Výmoly.cz

Do konce roku se v některých krajích může dočkat opravy až 50 % nahlášených úseků silnic. Na 3440 děr a výtluků v českých silnicích upozornili letos motoristé prostřednictvím projektu Výmoly.cz. Do dnešního dne jich silničáři opravili 35 %, tedy více než třetinu.

„Letos očekáváme, že celoroční celorepublikový průměr opravených výtluků na silnicích bude ještě vyšší než loni, tedy až kolem padesáti procent,“ říká Petr Čaník z Výmoly.cz.

Nejaktivnější v republice je v počtu oprav Moravskoslezský kraj. Zdejší silničáři dali do pořádku už 47 % letos nahlášených děr.

Druhé místo v průběžném pořadí zatím drží Jihočeský kraj se 43 % opravených úseků, třetí je kraj Zlínský, kde se podařilo opravit 41 % poškozených míst.

Opravy se dočkal i suverénní vítěz

„Ze strany silničářů evidujeme veskrze pozitivní reakce a velice si ceníme toho, že projekt berou vážně,” konstatuje člen správní rady Nadace pojišťovny Generali, která projekt financuje, Jiří Cívka. Řada správců silnic podle něj projekt aktivně sleduje a kde je to možné, snaží se na požadavky motoristů co nejrychleji reagovat.

„Podněty motoristů vítáme, naší snahou je uvést do pořádku co nejvíce nahlášených závad. Na Správě silnic Moravskoslezského kraje jsme proto přijali opatření, kdy každodenně nahlášené závady vyhodnocujeme a následně se pak snažíme výtluky v co nejkratším čase opravit,“ potvrzuje technický náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Opravy se dočkal i suverénní vítěz letošního 3. ročníku ankety Nejhorší díra republiky ze silnice II/236 na Kladensku, který řidiči překřtili na „Tankodrom Smečno“.

Středočeský kraj je na tom také nejlépe v absolutních počtech opravených silničních úseků. Silničáři zde letos dali do pořádku už 365 nahlášených výtluků. Motoristé projíždějící po středočeských silnicích jich oznámili celkem 1088.

Nejméně opravených děr zatím hlásí Ústecký kraj se 14 %. O něco lépe je na tom Hlavní město Praha s 29 %. Zde je navíc třeba brát v potaz, že je to kraj s vysokým počtem nahlášených defektů na silnicích. Výmoly.cz jich zaznamenaly 878, v Praze už letos opravili 257 úseků.

„Na nejaktivnější kraj čeká i letos finanční dar od Nadace pojišťovny Generali ve výši sto tisíc korun, který bude předán po uzavření soutěže o nejaktivnější kraj počátkem příštího roku,“ upřesňuje Jiří Cívka ze správní rady Nadace pojišťovny Generali. Loňským vítězem byl kraj Moravskoslezský.

Nahlášených děr každoročně přibývá

„Počty nahlášených děr meziročně stoupají o desítky procent. Přispěla k tomu rostoucí popularita našeho projektu a hlavně čím dál tím větší chuť lidí něco změnit. Výmoly.cz totiž pomáhají navazovat komunikaci mezi silničáři a řidiči, takže zveřejněním jakéhokoli silničního výtluku může každý šofér aktivně přispět ke zlepšení poměrů na silnicích,“ komentuje Petr Čaník z Výmoly.cz.

Za celou dobu existence projektu už téměř dva tisíce motoristů vyfotilo a pověsilo na server Výmoly.cz 4292 jednotlivých výtluků a rozbitých úseků silnic z celé České republiky.

Skutečnost, že se z webu Výmoly.cz stal funkční komunikační kanál mezi řidiči a silničáři, vyzdvihl i Jan Říha, který vede redakci Zelené vlny Radiožurnálu: „Na projektu oceňujeme, že navazuje komunikaci mezi řidiči a správci silnic a tím i jejich efektivní spolupráci. Výmoly.cz jsou nástrojem, jak poměry na silnicích místo nadávání účinně měnit.“

Projekt od roku 2013 působí rovněž mezinárodně. Díky podpoře Generali mohou řidiči monitorovat stav silnic nejen v České republice, ale také na Slovensku (Vytlky.sk) a v Maďarsku (Katyuvadasz.hu). Do projektu se tam zapojily stovky šoférů a obě země již také mají své první vítěze.   

Čeští silničáři zaslouží mezinárodní pochvalu

„Ze srovnání České republiky se Slovenskem a Maďarskem jednoznačně vyplývá, že naši silničáři berou projekt vážně a zaslouží za to pochvalu. Výmoly.cz se pro ně postupně stávají partnerem a cenným zdrojem informací,“ podotýká člen správní rady Nadace pojišťovny Generali Jiří Cívka. „Slovenská a maďarská data v podstatě kopírují míru zapojení motoristů i silničářů při startu projektu v České republice před několika lety. Je na nich krásně vidět, v jaké fázi byl projekt předtím a kam se posunul dnes,“ uzavírá Jiří Cívka.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace