Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Foťte, bonzujte! Funguje to… Výmoly.cz přiměly silničáře opravit už třetinu děr

20.11.2013
Foťte, bonzujte! Funguje to…  Výmoly.cz přiměly silničáře opravit už třetinu děr

Foto: Generali

Popisek: Výmoly.cz

Do konce roku se v některých krajích může dočkat opravy až 50 % nahlášených úseků silnic. Na 3440 děr a výtluků v českých silnicích upozornili letos motoristé prostřednictvím projektu Výmoly.cz. Do dnešního dne jich silničáři opravili 35 %, tedy více než třetinu.

„Letos očekáváme, že celoroční celorepublikový průměr opravených výtluků na silnicích bude ještě vyšší než loni, tedy až kolem padesáti procent,“ říká Petr Čaník z Výmoly.cz.

Nejaktivnější v republice je v počtu oprav Moravskoslezský kraj. Zdejší silničáři dali do pořádku už 47 % letos nahlášených děr.

Druhé místo v průběžném pořadí zatím drží Jihočeský kraj se 43 % opravených úseků, třetí je kraj Zlínský, kde se podařilo opravit 41 % poškozených míst.

Opravy se dočkal i suverénní vítěz

„Ze strany silničářů evidujeme veskrze pozitivní reakce a velice si ceníme toho, že projekt berou vážně,” konstatuje člen správní rady Nadace pojišťovny Generali, která projekt financuje, Jiří Cívka. Řada správců silnic podle něj projekt aktivně sleduje a kde je to možné, snaží se na požadavky motoristů co nejrychleji reagovat.

„Podněty motoristů vítáme, naší snahou je uvést do pořádku co nejvíce nahlášených závad. Na Správě silnic Moravskoslezského kraje jsme proto přijali opatření, kdy každodenně nahlášené závady vyhodnocujeme a následně se pak snažíme výtluky v co nejkratším čase opravit,“ potvrzuje technický náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Opravy se dočkal i suverénní vítěz letošního 3. ročníku ankety Nejhorší díra republiky ze silnice II/236 na Kladensku, který řidiči překřtili na „Tankodrom Smečno“.

Středočeský kraj je na tom také nejlépe v absolutních počtech opravených silničních úseků. Silničáři zde letos dali do pořádku už 365 nahlášených výtluků. Motoristé projíždějící po středočeských silnicích jich oznámili celkem 1088.

Nejméně opravených děr zatím hlásí Ústecký kraj se 14 %. O něco lépe je na tom Hlavní město Praha s 29 %. Zde je navíc třeba brát v potaz, že je to kraj s vysokým počtem nahlášených defektů na silnicích. Výmoly.cz jich zaznamenaly 878, v Praze už letos opravili 257 úseků.

„Na nejaktivnější kraj čeká i letos finanční dar od Nadace pojišťovny Generali ve výši sto tisíc korun, který bude předán po uzavření soutěže o nejaktivnější kraj počátkem příštího roku,“ upřesňuje Jiří Cívka ze správní rady Nadace pojišťovny Generali. Loňským vítězem byl kraj Moravskoslezský.

Nahlášených děr každoročně přibývá

„Počty nahlášených děr meziročně stoupají o desítky procent. Přispěla k tomu rostoucí popularita našeho projektu a hlavně čím dál tím větší chuť lidí něco změnit. Výmoly.cz totiž pomáhají navazovat komunikaci mezi silničáři a řidiči, takže zveřejněním jakéhokoli silničního výtluku může každý šofér aktivně přispět ke zlepšení poměrů na silnicích,“ komentuje Petr Čaník z Výmoly.cz.

Za celou dobu existence projektu už téměř dva tisíce motoristů vyfotilo a pověsilo na server Výmoly.cz 4292 jednotlivých výtluků a rozbitých úseků silnic z celé České republiky.

Skutečnost, že se z webu Výmoly.cz stal funkční komunikační kanál mezi řidiči a silničáři, vyzdvihl i Jan Říha, který vede redakci Zelené vlny Radiožurnálu: „Na projektu oceňujeme, že navazuje komunikaci mezi řidiči a správci silnic a tím i jejich efektivní spolupráci. Výmoly.cz jsou nástrojem, jak poměry na silnicích místo nadávání účinně měnit.“

Projekt od roku 2013 působí rovněž mezinárodně. Díky podpoře Generali mohou řidiči monitorovat stav silnic nejen v České republice, ale také na Slovensku (Vytlky.sk) a v Maďarsku (Katyuvadasz.hu). Do projektu se tam zapojily stovky šoférů a obě země již také mají své první vítěze.   

Čeští silničáři zaslouží mezinárodní pochvalu

„Ze srovnání České republiky se Slovenskem a Maďarskem jednoznačně vyplývá, že naši silničáři berou projekt vážně a zaslouží za to pochvalu. Výmoly.cz se pro ně postupně stávají partnerem a cenným zdrojem informací,“ podotýká člen správní rady Nadace pojišťovny Generali Jiří Cívka. „Slovenská a maďarská data v podstatě kopírují míru zapojení motoristů i silničářů při startu projektu v České republice před několika lety. Je na nich krásně vidět, v jaké fázi byl projekt předtím a kam se posunul dnes,“ uzavírá Jiří Cívka.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová