Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodňová kocovina z Ostravy. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.09.2024
Povodňová kocovina z Ostravy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Snímek pořízený synem živnostíka

Popisek: Protržení protipovodňové hráze v časném odpoledni v neděli 15. září, tedy v době, kdy šlo ještě noho zachránit

V televizi se jako na orloji střídal jeden politik za druhým a kolem povodní lakoval všechno na růžovo. Zvládáme, o každého bude postaráno, nikdo nezůstane na holičkách. Jenže je mediální obraz povodní, jehož vymalování se chopí politik, kterému jde o znovuzvolení ve volbách, a jinak se tváří realita. Byl jsem osloven živnostníkem z Ostravy. A nestačil se divit, jak pěkně se naše státní zřízení i média umí chovat.

V neděli 15. září v časném odpoledni živnostníkův syn, také živnostník, za velmi jadrného ostravského p*čování natočil protržení protipovodňové hráze u soutoku řek Odra a Opava. Na videu je vidět, jak se protrhává protipovodňová hráz. V tu chvíli mohla nastoupit záchranná akce, která by ještě naprostou katastrofu mohla z velké části odvrátit. Ale nic se nedělo. V médiích druhý den zaznělo, že protipovodňová hráz praskla až v pondělí, 16. září, a že tedy nešlo nic dělat. Což byl velmi kuriózní přehmat, na který můj pisatel obratem upozornil jak regionální televizi, tak i televizi CNN Prima News. V regionální televizi mu odpověděli, že o tom ví už od dalšího diváka, který podal podnět k reportáži. Ovšem k žádné investigaci ze strany regionální televize nedošlo. CNN Prima News ani nereagovala.

Přitom protržení protipovodňové hráze  bylo příčinou škod ve výši stovek milionů korun. Ne-li daleko víc. Mohlo se jí z velké části předejít? Rozhodně. Pokoušel se o to někdo? 15. září nikdo. Syn živnostníka poté poskytl patnáctiminutový rozhovor ostravské TV, kde sdílel jak foto a videodůkazy, tak i vlastní pozorování. Ale nic se nedělo, ač by nejspíš měly být vyvozené důsledky. Kupříkladu pro ty, kteří na protipovodňové hrázi vystavěli cyklostezku, která musela nutně hráz oslabit.

Živnostník mi popsal i chování města vůči postiženým.

Když voda opadla, začalo se s vyklízením a čištěním. Pomohl stát, potažmo obec? Živnostník se obrátil na městskou část Ostravy Mariánské Hory s tím, že by po povodni potřeboval přistavit kontejner, aby mohl začít čistit. Do telefonu se mu úředník podivil, že v oblasti byly záplavy (2,5 metru vody uvnitř budovy jeho živnosti). Na to konto byl byrokrat pozván do míst. Přijel, uznal, že povodně tudy protekly a že má tedy živnostník nárok na přistavení kontejneru. Ten byl do chvíle naplněný zničeným nábytkem. Živnostník volá na úřad, že je potřeba přistavit další, víc do něj nenacpe. „Bylo nám řečeno, že jako podnikatelé nemáme nárok, že si musíme kompletní likvidace povodní hradit ze svého,“ napsal mi živnostník a uživatel vstřícnosti našeho státního zřízení.

K tomu se živnostník obrátil na úřad i s tím, zda mu poskytne dezinfekci, rukavice, košťata, lopaty a podobný herberk, za pomoci kterého se s následky povodní bojuje. „Odpovědí z MÚ bylo, že obchody jsou otevřené a všechno si můžeme nakoupit. O nějakém zapůjčení elektrocentrály nebo vysoušečů nemůže být ani řeč,“ informoval mě živnostník.

K tomu mi napsal, že ze strany města nedošlo prakticky k žádnému informování. Město selhalo také u protipovodňových opatření. Popsal mi svou zkušenost s povodněmi z roku 1997. Už v tu dobu měl živnost a následný chaos odstonal operací plotének a jedním srdečním infarktem. Od roku 1997 nedošlo ze strany města a ani povodí k výraznému posunu stran protipovodňových opatření. „Musím tedy konstatovat, že městské úřady v Ostravě situaci naprosto nezvládly, a to jak v informovanosti, protipovodňových opatřeních ani pomoci při likvidaci a pokud bude někdo tvrdit něco jiného, lže,“ dočetl jsem se v dopisu

„O to více musím ocenit pomoc přátel i úplně cizích lidí, kdy se u nás zastavilo auto s dobrovolníky a elektrocentrálou z Liberce, že je do Opavy nepustili, tak budou pomáhat u nás. Pokud se najdou i takoví lidé, není to s naší společností úplně beznadějné,“ zakončil svůj dopis živnostník.

V televizi vypadaly povodně z úst politiků velmi dobře. Zvládáme, staráme se, pomáháme, jsme na místě a nikoho nenecháme padnout. No, to už jsme někde a někdy slyšeli. A opak byl pravdou.

Přijde mi přinejmenším velmi zvláštní, že žádné z velkých médií nechce zvednout kartu protržené protipovodňové hráze. Byla to opravdu tak velká voda, že hráz musela povolit stůj co stůj? Co když ne? Vždyť druhý den jsme se mohli dočíst, že protržení hráze škovalo i odborníky. Mělo by se to rozhodně řádně prozkoumat, a pokud došlo k pochybení, nechť padají hlavy. Jak by to ve zdravém státě mělo být.

Chování městské části Mariánské Hory je pak odsouzeníhodné. Pokud živnostníkovi, té páteři ekonomiky, projde živností povodeň, musí stát pomoci. I proto si ho až nekřesťansky vysokými odvody a daněmi platíme. Ne živnostníka poslat ke všem čertům s tím, že si má všechno zaplatit sám, postarat se sám. Právě mu živností prošla velká voda a obrátila mu život vzhůru nohama. V tu chvíli je rolí státu být po ruce a pomáhat.

Stát jsem já, je jím onen živnostník, je jím každý občan této země. Okamžitě po povodních se v české společnosti strhla naše tradiční a krásná solidarita. Lidé vyrazili pomáhat do postižených oblastí, sbírky se nafukovaly finanční pomocí ze všech koutů země. A ty peníze ze sbírek, i peníze z navýšeného státního deficitu, měly a musí jít právě na pomoc lidem, jako je živnostník, který mi napsal. To jemu a dalším podobně vyplaveným chtěli lidé pomoci. A ne poslouchat z televize předvolební politický marketing, že všechno zvládáme a nikdo nepadne, a pak se dočítat, že nějaký ouřada z osmého patra paneláku, který si hezky pod důchodem na úřadě užívá buzeraci člověka, udílí knížecí rady a vzteká se, že za státní živnostníkovi nepřistaví ani kontejner.

Ale ano, z toho, jak mi živnostník napsal, jsem mezi řádky vyčetl, že jeho a ani jeho syna jen tak něco na lopatky nesrazí. Oni si své zase odpracují. Zase povstanou. Sedřou se u toho, potit krev budou… a stát budou považovat víc za nepřítele než záštitu. Přesně takhle se buduje nedůvěra ve stát.

Celou komiku státu pak doplňuje kašparství naší současné vlády. Ta nejen že lakuje během povodní před volbami, že svět je krásný a všem bude pomoženo, ale zároveň lže o tom, že na důsledky povodní půjdou extra peníze ve výši 50 miliard z Evropské unie. Ty na povodně nepůjdou. Žádné extra peníze nejsou, informuje ČTK. Evropská komise jen blahoskloně svolila, že už z přidělených peněz na jiné tunely a malé domů můžeme odtrhnout část peněz a dát je na povodně. Takže je musíme odervat z jiných míst. Navrhuju z Ministerstva pro místní rozklad, to už je stejně celé rozdrbané a paralyzované, tak proč mu nesebrat celý rozpočet. My žádný místní rozvoj nepotřebuje, my, zoceleni vládou Petra Fialy, nepadneme... protože hlouběji už to nejde. Prostě jenom zůstaneme ležet. Zkrátka fušeřina kam se člověk podívá. 

Zajímavé je, že premiér Petr Fiala, když zapáleně mluvil o tom, že z unie přijde 50 miliard, musel vědět, že lže. Jaká je hodnota takového premiéra? Pane Foltýne, vládní cenzore a bijče dezinformátorů, volám po vašem vyjádření k tématu. Teď přišla vaše chvíle, teď teprve byste měl začít chrlit něco o sviních, které vedou společnost k nedůvěře v systém. Teď nemlčte a mluvte. Jenže vy budete mlčet, jste vládní cenzor. Vládní cenzor, ten premiéra neopravuje, ten opravuje jen jeho oponenty. A tak to má být. Snad Foltýn na konci svého angažmá dostane za věrnou službu tučné prémie. Krýt lháře a nadávat ostatním do lhářů, to chce kachní žaludek.

Identita živnostníka je redakci známa.

Zdroje: ČTK, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb