Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tygr Evropy? Naděje Evropy? Kulové, černá díra jsme. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.06.2024
Tygr Evropy? Naděje Evropy? Kulové, černá díra jsme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Wikimedia / Petr Štefek

Popisek: Nová huť

Sobectví, arogance a krátkozrakost. Tak by se dala a měla nazývat politika Evropské unie (kde to je o nás a s námi, jistě, ale kdy nás tam zastupuje jeden Karel Čurda vedle druhého). Podívejme se na důvody proč se Nová huť, nově pojmenovaná Liberty Ostrava, ponořila do toho nejhoršího bolehlavu, který mohl nastat.

Stěžejní části železáren byly dány do provozu postupně v letech 1951 až 1958. Jednalo se o pět koksárenských baterií, dvě vysoké pece včetně licího stroje, čtyři siemens-martinské pece, pět hlubinných pecí, jedna blokovna s prvním a druhým pořadím spojité sochorové tratě, válcovna trub, slévárna šedé litiny a část energetiky včetně vodního hospodářství, jak informuje Wikipedie (porovnejme s tím, čemu byly dány základy v České republice po roce 1989).

Po revoluci došlo k postupnému odprodání do rukou zahraničních majitelů. Nová huť nakonec skončila v rukou indického miliardáře Gupty. Ten od roku 2007 do letošního krachu vytěžil z vlastnictví hutě stovky miliard.

Zajímavá je ale i exkurze do privatizačního inferna té naší české existence. Svědectví o tom vydal Gerhard Pretsch, tehdejší náměstek Závodu 3 Nové huti, později ředitel firmy pro strategii a techniku. Pretsch byl u toho, kdy vláda Miloše Zemana tlačila na prodej Nové huti do rukou indického miliardáře Lakšmí Mittala. Pretsch byl v úzkém vedení společnosti, ta byla odvolána, zůstal jen Pretsch a společnost se mu začala bortit. Došlo k platební neschopnosti, Nová huť byla před krachem (česká privatizační cesta, zlikvidovat, pak prodat za zlomek ceny). Pretsch odhadoval a vládě Miloše Zemana vysvětloval, že po krizových letech přijde vzestup. Nová huť už byla v kladných číslech a vydělávala. A měla vydělávat mnohem víc. Zemanova vláda přesto tlačila na prodej do rukou Mittala. Na otázku iDnes - Ten prodej byl podle vás cílený ze strany vlády? - odpověděl Pretsch prostě – Ano. V médiích byla informace, že zástupci britské vlády lobbovali u české, aby Novou huť zprivatizoval Mittal. A dodal, že huť chtěly koupit i Třinecké železárny, aby vytvořily čistě český hutnický konglomerát. Ale Zemanova vláda předala Novou huť Mittalovi. Ten ji o pět let později prodal dalšímu indickému miliardáři Guptovi. A legrace k tomu. Mittal koupil Novou huť za 175 milionů korun. Za pět let z ní vytěžil 47 miliard, informuje deník Euro. To je obchodní bilance naší státní moudrosti. 

(Na tom jde vidět, kudy se naše republika po revoluci vydala. Cestou podřízení, rozprodeje a přímým směrem k bezvýznamnosti. A jde na tom i vidět, co jsou zač naši politici. Miloš Zeman pod vedením britských lobbistů tlačil na to, aby se Nová huť prodala indickému miliardáři a připravil tak republiku jen za dalších pět let od roku 2002 do roku 2007 o 47 miliard... minus směšných 175 milionů, které Mittal za huť zaplatil).

A teď jsme tam, kde jsme. V listopadu 2023 Guptova Liberty po zastavení hutě oznámila, že se jedná jen o technický výpadek, který bude do týdne vyřešen. Pak do dvou týdnů. Do měsíce. Pak přišel soud a ochrana před věřiteli. Následně oznámení zaměstnancům, že už nedostanou ani korunu. Osm měsíců tak mohl Gupta ještě čistit poslední zbytky peněz z Nové huti, než ji dovedl k naprostému rozkladu. Může za to Gupta? No, jak se to vezme.

Ty důvody pádu hutě jsou jinde. V politice. Té, která se má starat o zemi s péčí řádného hospodáře. Tak se na to hospodaření podívejme.

Z Evropské unie přišlo befelem, že musíme zastavit těžbu uhlí. My to udělali a začali vozit koksovatelné uhlí z Austrálie nebo Jižní Ameriky. Což je ekologické. Každý přece ví, že tankery a nákladní lodě plují na seno. Navíc na seno z ekologického zemědělství. Následovala vládou Petra Fialy příkladně nezvládnutá energetická krize, která energeticky náročný provoz hutě položila na kolena. Obému předcházelo zavedení spekulantského trhu s emisními povolenkami. Trh vydělával spekulantům, kteří neprodukují vůbec nic hodnotného, než jen mamutí zisky vysávané z celé země, která se kroutila pod výší ceny za povolenky. Spekulanti ničili a ničí průmysl zemí EU, a to s posvěcením samotné EU, potažmo Evropské komise, která systém emisních povolenek vytvořila a řídí. To celé rámoval pochybný plán jménem Green Deal, který zapříčinil, že těžký průmysl v zemích Evropské unie buďto odešel do zahraničí, nebo skomírá podobně jako Nová huť.

A ano, teď je právě ta chvíle, kdy má směrem k těm „moudrým“ zaznít otázka – a kde je ten milion zelených pracovních míst, o kterých všichni tak mluvíte? A pokud pokrčí rameny a řeknou – brzy vzniknou – mělo by se s nimi okamžitě vyběhnout. A to napříč Evropskou unií. Protože oni likvidují, ale nebudují.

Mýtická zelená místa pracují na stejném principu jako samotný Green Deal. Pracují se vzdušným zámkem. Něco bude, protože si myslíme, že to bude, ale dopadové studie na to nemáme. Jak přiznala i česká eurokomisařka Věra Jourová pro iDnes, kde potvrdila, že Evropská komise NEMĚLA a dosud NEMÁ dopadové studie ohledně Green Dealu. Vše je postavené jen na snivých představách těch našich batikovaných, ale jinak dokonale žraločích politiků unie, nebo spíš její komise. Do toho pak zfanatizované a naočkované loutky národních vlád, které ve své době freneticky tleskaly Gretě Thunbergové, pubescentní loutce stejných loutkovodičů. A tak jsme právě ve víru v dějinách nevídané loupeže, která probíhá na celém kontinentu. A my jsme si do této nevídané loupeže jako ochránce zvolili kupříkladu Luďka Niedermayera nebo Tomáše Zdechovského, kteří posledních pět let nebývalou loupež nejen kryli, ale i politicky podporovali.

A teď se ptám – co z toho máme? Jaký je přínos toho, že jsme rozprodali za hubičku všechno, co tu mělo hodnotu, teď to necháme v zahraničních rukou krachnout a v zemi tak zbudou už jen oči pro pláč? Že tím zachráníme planetu před uhořením? To už mám radši tu o Bajajovi.

A na závěr komická vsuvka ukazující náš systém v celé jeho nahotě. Moravskoslezský kraj nabídl již bývalým zaměstnancům hutě bezúročnou půjčku do 25 tisíc, kterou musí celou splatit do konce roku. Půjčovat nezaměstnaným, kteří se tím mohou propadnout do problémů? Navíc v jednom z nejchudších a na zaměstnání skoupých krajů. To je řešení. Když nemůžou pracovat, tak můžou být v exekuci. Aspoň budou nějak užiteční. To se jim z oken magistrátu mohli rovnou začít smát. 

Zdroje: iDnes, Wikipedie, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb