Z českých dluhů a hájů. Komentář Štěpána Chába
komentář
27.12.2023
Foto: Pixabay
Popisek: Ocelové trubky a nosníky
Liberty Ostrava. Další pomníček pro kdysi suverénní Českou republiku, nyní jen správní území s názvem Czechia. Šest tisíc zaměstnanců se houpe na houpačce mezi nezaměstnaností a možností, že se jim zaměstnání prodlouží o nějaký ten týden, když dostanou za úkol ukončit činnost hutě a poklidit po sobě. A otázka zní, kdo za to může.
Tehdejší ministr průmyslu Karel Havlíček se za covidového rozhazovačného tornáda zaručil za Liberty Ostrava. A to ve výši přibližně jedné a půl miliardy. Tu samou miliardu a půl letos v září Česká republika, správní území před likvidací, uhradila a začala po společnosti Liberty vymáhat. Ale Liberty Ostrava mává šátečkem a s největší pravděpodobností padne. A už v září mávala. Může za to tedy Havlíček! Může? Ještě v březnu 2022 hlásí Liberty Ostrava, tedy krátce po nástupu Petra Fialy do čela správního území Czechia, čistý zisk přes šest miliard korun za rok 2021 a její indický majitel Sanjeev Gupta si nad společností mne ruce. Sypala mu. Stejně jako předchozímu majiteli, kterým byl další indický šejk Lakšmí Mittal. Ten huť koupil za příjemných 400 milionů korun a za dobu provozu na ní ve správním území jménem Czechia vydoloval přes 50 miliard korun. Kšeft snů, jehož zisky pomáhaly budovat velikost Indie, nikoliv České republiky. Holt, globalizace.
Jenže přišlo Fialovo inferno, kdy i takové tele z vesnice, jako jsem já, křičelo – musí se to zastropovat, řítíme se do inflace, zdražování a krachování podniků vinou drahých energií – a pokud jsem si všiml já, jen všiml, Fiala jako premiér správního území Czechia to musel mít i s analýzami vývoje, s grafy, výhledy a podklady od expertů. Jak to, že nic nedělal? Jak to, že šel takové situaci doslova naproti, když nechal krizi na volnoběh a k velmi opožděné reakci jej až téměř po roce nicnedělání dohnaly protesty ulice a vyhrůžky odborů? Není právě tam ta podstata? Na začátku roku 2022 hlásila huť zisk přes šest miliard. Svůj úvěr splácela. Jenže u vesel se ocitla Fialova banda lumíků. Rok a půl po zprávě o zisku přišla zpráva o možném kolapsu.
A teď si zakonspiruju. Je vůbec chyba, že Liberty Ostrava padá? Sice nejspíš přijde o práci šest tisíc zaměstnanců a dalších dvacet tisíc míst v návazných službách bude ohrožených, ale jde o tu podstatu. Huť je ekologicky velmi nečistá. A k jejímu omezení nestačí emisní povolenky. Blouznění o zelené oceli pak znělo komicky. Že bychom huť rozpálili štěpkou? A není v tom náhodou úmysl správců onoho správního území jménem Czechia? Zbavit se těžkého průmyslu, abychom mohli plnit fantaskní plány Green Dealu? Jsme průmyslová země. Země s těžkým průmyslem. Jak s něčím takovým chceme dělat dobrý dojem na zelenou ideologií popletené unijní politiky? No, můžeme to nechat všechno padnout.
Pak budeme sice čistí a statistiky produkce emisí budeme mít téměř nejlepší, ale nebudeme mít práci, ani co do úst. Protože likvidujeme sice na 120 %, ale nebudujeme náhradu. A zavřít průmysl nařízením ze Strakovky, nebo, nedej bože, z Bruselu? To by se nám po celém správním území ČR rozhořely protesty nevídaných rozměrů (ač, nevím, my si nestěžujeme, ani když je s námi nakládáno jako k vyhořelým jaderným palivem. Prostě se dál společensky šťastně štěpíme a štěpíme a přes to štěpení nevidíme, že je námi přes to štěpení manipulováno a že jsme v tom i přes štěpení všichni stejně blbě, protože správní území Czechia padá a všichni v něm uvěznění budou padat s ním). Ale když budou u vesel dostatečně navedení lumíci Fialova orchestrionu, pětiletku splníme dřív než za čtyři roky. Na 120 %. Padne huť, padne sklárna, fabrika na sanitární keramiku, padne cokoliv, co má moc velkou spotřebu. A pak z republiky uděláme tu slibovanou mozkovnu místo montovny. Nebo ne? Západní podniky u nás staví další velké montovní haly a my jako telátka k sobě budeme montovat součástky, aby na nich pak západní šejci vydělali? Jen ti západní? Ale kdeže. Už i Indové vytěžují správní území jménem Czechia.
Ale možná je to celé blbost. Liberty Ostrava přišla s plánem na ukáznění vlastního zdivočelého dluhu. Do konce roku 2024 se chce vrátit z červených do černých čísel. Záleží prý hlavně na tom, aby se ekonomika správního území Czechia dostala zase do růstu. Pokud to přijde, začne růst i Liberty Ostrava. No, příliš tomu nevěřím. Když společnost Liberty uzavřela svůj provoz, tvrdila, že jde jen o údržbu, že za týden pece zase rozpálí. Po týdnu řekli, že je rozpálí za další týden. Pak přestali komunikovat úplně a zahalili se pláštěm mlčení. To nebudí moc důvěry. Teď jásavě tvrdí, že když přijde růst ve správním území, přijde i jejich růst. No jo, ale přijde ve správním území růst? Měli bychom v Ostravě rozšířit kapacitu úřadu práce. Jen tak, pro sichr. Jásání Liberty Ostrava totiž vypadá jako šalebný taneček na oklamání věřitelů, kteří se začínají sápat po tom, co jim patří. Jejich lačnost by se oddálila o půl roku. Za tu dobu se možná dá vrátit Liberty do hry. Ale také se za tu dobu dají spálit všechny mosty a vyvést na konto indického majitele všechno, co není přibité. Osud hutě leží na bedrech Sanjeeva Gupty, globálního ocelářského magnáta. Když bude chtít, huť nepadne, když mu to bude jedno, huť padne. To je problém globálního řízení. Nebere ohled, protože nikde není doma.
Zdroje: ČT, ČRo, Novinky
Vložil: Štěpán Cháb