Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okolo močidla chodě, nádchy neujdeš. Neděle Tomáše Vodvářky

27.08.2023
Okolo močidla chodě, nádchy neujdeš. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, přezdívaný Don Pablo

Staré – a pravdivé – české přísloví asi netřeba příliš vysvětlovat. Obecný lid to chápe již po staletí. Kde to až tak úplně nefunguje, je sféra zoon politicon neboli živočicha politického. A to bez ohledu, kudy do politiky přišel.

Již pan Jan Werich blahé paměti kdysi prohlásil, že si občas něco přečte a má pocit, že mu je osm. Dále dodal, týkalo se to spisovatelů, že ti si myslí, že co čtenář, to blbec. Lze to celkem spolehlivě transformovat i do sféry politické.

Ti, co pamatují devadesátky, si nemohou nevzpomenout na nedělní chvilky u polední obrazovky, kde veterán komentátorů Otakar Černý pravidelně zval na diskuze tehdejší politickou věrchušku, v níž dominovali dva dinosauři Miloš Zeman a Václav Klaus. Diváci vzhledem k průběhu debat jen čekali, kdy se jeden z těch dvou konečně odhodlá, vstane a toho druhého fyzicky napadne. Navzájem si vyhrožovali, posílali se do tepláků atd. Teprve po čase vyšlo najevo, že šlo o divadlo, poněvadž po skončení přenosu si ti dva padli do náruče a nejspíš spolu zašli na pivo, kde se museli navzájem chválit, jak to zase před těmi naivy zkouleli. Čas ukázal, že jejich přátelství je v leninských intencích opravdu věčné.

Čas oponou trhnul a modifikace výše uvedeného je stále aktuální. Člen ruského špionážního výsadku v České republice, který byl nedávno po deseti letech i se svým řídícím orgánem vystrnaděn z Hradu a nejspíš škodí dále, se sešel s ministrem současné vlády Pavlem Blažkem. Ten nepochybně považuje občany České republiky za debily, kteří se spokojí s vysvětlením o tornádu nad Nuslemi, které mu nedovolilo odejít ze spolku novodobých mafiánů, a z bezpečnostích důvodů s nimi setrval v bunkru restaurace pouhopouhých pět hodin. Předseda vlády Petr Fiala ve svém gentlemanském pojetí prohlásil, že tento kontakt byl „nevhodný“. Nevím, jaké ptypepe pan premiér používá, ale v každé normální zemi by don Pablo letěl na hodinu ze svého fleku a nestačil by počítat schody.

Podobný postup měl zvolit ministr Válek, který asi tři dny mlžil cosi o kvalitě šéfa IKEM, než mu konečně docvaklo, že jedinec, jenž lichvářskými úroky, na které by se nezmohl ani pověstný Shylock z Benátek, na tento flek prostě nepatří. Buďme rádi, že to panu ministrovi zdravotnictví došlo za tři dny, a posléze konal. Dalo by se říci, že se blýská na lepší časy.

Přesto je vláda premiéra Fialy podle výzkumů hodně dole. Dílem se to pochopit dá, protože na rozdíl od svého předchůdce zdědila vyžranou ledničku a nemá potřebu vyhazovat vidlemi bankocetle z jedoucích náklaďáků městy a obcemi naší země. Na straně druhé podobnými kroky páchá harakiri, protože její voliči jsou na rozdíl od voličů sektářských stran vůdcovského stylu kritičtí a jsou schopni to při volbách svým favoritům spočítat.

Jistě, je samozřejmě naděje v tom, že šéf opozice šaškuje na TikToku s flaškou coca-coly, ministr Havlíček (tzv. ekonomický expert) se v posledních letech ne na ne trefit do aspoň jediné realistické předpovědi vývoje a paní Schillerová vzdor hyperaktivitě a projevům castrovského štychu duní jako pověstný vypitý sud. O straně pana Okamury netřeba hovořit, tam strana zní jedním hlasem svého vůdce, který se tu a tam často plete, aby vzápětí při přistižení verbální nepravdy zvýšil hlas a své nové tvrzení opakoval celkem 5-6x, čímž vyplní jemu přidělený čas v médiích.

Přesto hazard podobného střihu, tedy styk ministra současné vlády s jedincem, který je opakovaně hodnocen BIS jako nebezpečí pro naši zem, by měl být brán ve velmi vážný potaz a s příslušným ministrem by měl být učiněn krátký proces. Jen tak se úroveň naší politiky zvedne sze současného marasmu na přijatelnou veřejnou komoditu.

Otázka zní, jak dlouho to panu premiérovi bude trvat?

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka