Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návrat guru Járy zpět do vlasti. Neděle Tomáše Vodvářky

13.08.2023
Návrat guru Járy zpět do vlasti. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Nirvana Tree

Popisek: Guru Jára

Zpráva dne, která spolehlivě přebíjí lajnu brněnské primátorky, potíže s hyperegem JUDr. Fremra, a nejspíš i výši inflace v České republice. Po odpykání pěti let basy na Filipínách se do vlasti vrací nadsamec Óm, guru Jára, občanským jménem Jaroslav Dobeš.

Čas od času se to prostě stane. To se jeden ráno probudí a zjistí, že se ve spánku transformoval z obyčejného dělňase u soustruhu v Kolbence na vůdce sekty, která konečně spasí svět či aspoň pár oveček. Takže se vykašle na rachotu, vyklidí skříňku s modrákama a vyhlásí se hlavou nové, tentokráte té pravé církve, sekty, kroužku atd., která však musí mít nějaký vznosný název.

A rozhodí sítě. Většinou, jak jinak, jde o prachy. Pokud je takový guru šikovný, zblbne pár jedinců, kteří mu nasypou do klobouku hezkých pár zlaťáků, za které může mít to, co by ze svých šichet nepořídil ani náhodou. Zatímco ovečky jsou masírovány mistrovým učením, jedí střídmě a pracují pro něj svých 12 až 16 hodin denně, mistr, zpravidla obklopen věrnými huriskami, medituje a oddává se nadpozemské činnosti, z které vyčerpáním usne. Pravda, někdy se struna napne o cosi více a guru je svými ovečkami poslán na věčnost, i když se nevyplní jeho předpověď o evaporaci jeho mrtvoly do rozbřesku a vykonavatelé půjdou jistě bručet, byť s papírem, že si to předmětná mrtvola vyžádala jaksi bianco šekem.

Pan Jaroslav Dobeš (alias guru Jára) je jiný kanón. Nikdy mu nešlo o prachy, ten odporný pozemský produkt, či o robotu svých oveček. Jen jim nabízel odháčkování. Toto tajemné slůvko, tak magické a opojné, mělo svůj účinek na několik mladých žen, které se vydaly za dobrodružstvím. Principem „léčby“ bylo odstranění traumat z dřívějších vztahů oněch žen a restart nového života, k čemuž byl guru nejspíš velmi dobře fyzicky vybaven.

Stačilo, dle sdělení frekventantek léčby, pár krátkých okamžiků a byly pomocí Járovy chlouby zcela vyléčeny a připraveny opět začít zcela nový život.

Problém Járy však byl v tom, že se vždycky, zejména v Čechách, najdou ti, kteří jsou s léčbou nespokojeni. I našlo se několik žen, kterým odháčkování buď nestačilo, případně zjistily, že i když jsou již odháčkovány, problém trvá. Nelze rovněž vyloučit i rozhořčení partnerů odháčkovaných žen, že oni podobného způsobu „léčení“ nejsou schopni. Závist je děsná vlastnost.

A tak milého Járu naprášili k soudu, který vyhodnotil méně zvyklý způsob kolektivní terapie jako právně závadný. Jára včas zdrhnul na Filipíny, aby ke svému zděšení zjistil, že i na opačné straně planety považují uvedený způsob „léčby“ za postup non lege artis s docela pěknou sazbou. Seděl tam celých pět let v base s filipínskými soudruhy. Původní trest mu byl nejspíš zkrácen (dle původního rozsudku nafasoval 7,5 roku na tvrdo).

Teď se vrátil do vlasti a půjde před českou soudní stolici, která bude mít na jeho odháčkovávání nejspíš podobný náhled. Bude pak jistě na vězeňské službě, aby při výkonu trestu i on nebyl předmětem odháčkovávání některými, pro změnu českými soudruhy. Je totiž nad slunce jasné, že guru podobný způsob léčby a navracení se do reality nepotřebuje.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka