Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ke kauze Bednářová. Neděle Tomáše Vodvářky

25.06.2023
Ke kauze Bednářová. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Justice - ilustrační foto

Padl rozsudek, který osvobodil učitelku Bednářovou, jež byla před soudem za šíření dezinformací ohledně války na Ukrajině.

Žáci její třídy natočili na mobilní telefon učitelčin proslov, v němž zpochybňuje ruskou agresi na Ukrajině s tím, že se v Kyjevě nic neděje (bylo to v době, kdy byli Rusové velmi blízko a kdy ho ostřelovali z velmi krátké vzdálenosti). Sdělila mnoho dalších výroků, které byly v přímém rozporu s očitými svědky, zpravodajskými záběry přímo z místa atd.

Není to poprvé a nejspíš ani naposledy, kdy se najde kdosi, kdo bude popírat zřejmou realitu. Kupříkladu i bývalý prezident České republiky Václav Klaus zpochybnil tlející mrtvoly na ulicích Irpině a Buči s tím, že může jít o herce. Podobných jedinců se jistojistě najde víc, i u nás byly některé demonstrace, kde vlály ruské prapory a účastníci se polepili stejnými znaky jako ti, kteří ve válečné zóně zabíjejí děti, znásilňují ženy a kastrují muže. Není jasné, co je vede k těmto stanoviskům, nejde vždy o jedince, slabé duchem.

V době ne tak dávné stála před soudem poslankyně KSČM Marta Semelová, jež rovněž relativizovala některé kroky, které se u nás děly v rámci „marx-leninské filozofie“, případně v rámci tzv. třídního boje. Schvalování justiční vraždy Milady Horákové, umučení Josefa Toufara či nadšené vítání ruských okupantů v roce 1968 byly jen některé její veřejné slovní projevy. I ona byla u soudu shledána v rámci platných zákonů jako nevinná.  A to na rozdíl od dob dřívějších, kdy se za komunistických vlád zavíralo za podobné činy v opačném gardu zcela běžně. Stačilo jen se slovně vymezit vůči socialistickému zřízení a zpochybnit tzv. vedoucí úlohu KSČ a člověk šel do temnice bez pardonu.

Demokracie musí podobné projevy ustát. Pokud by tomu tak nebylo, nebylo by zásadního rozdílu mezi dobou minulou a jsoucí.

Osvobozující výrok soudu však neříká nic o morálním aspektu věci. A tady jsou obě zmíněné dámy na stejné úrovni. Nelze nikoho trestat za lásku k SSSR, Klementu Gottwaldovi a nyní k Vladimíru Putinovi. Lze však rovněž beztrestně těmito lidmi pohrdat a veřejně projevit své argumenty, proč tak činím. Mohu rovněž vystoupit s tím, že nechci, aby obě shodou okolností učitelky učily moje děti, pokud mi tento jejich přístup vadí. Tady nejde o přísnost pedagoga, jeho náročnost vůči studentům, ale situaci, kdy je žák v nerovném postavení vůči učiteli a je nucen poslouchat věci, které jsou v přímém rozporu s realitou. Jinými slovy, jsou nuceni poslouchat dezinformace, či lépe řečeno lži. Úlohou rodiče je v této situaci bránit své děti.

Paní Bednářová se odvolala vůči propuštění z práce. Nemohu předjímat, jak soud dopadne. Nicméně pokud by uspěla a musela by být přijata zpět na školu, ve které naposledy učila, neumím si představit, že znovu předstoupí před žáky. Věřím, že by rodiče dětí, které by případně učila, využili všech svých práv a jen z morálních důvodů by jí to nedovolili.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka