Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doktora do měsíce. Neděle Tomáše Vodvářky

28.05.2023
Doktora do měsíce. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Místopředseda vlády Petra Fialy a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Aspoň tak to tvrdí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a jeho resort zavedl nový formulář, který po vyplnění odešlete na příslušnou zdravotní pojišťovnu a do měsíce máte vymalováno. Hezká idea, která v praxi narazí.

Zní to hezky, zvláště v této době, kdy se značná část pacientů domáhá svých práv být ošetřen co možná nejrychleji a pokud možno tím nejlepším specialistou a kdy do telefonu či od zdravotní sestry slyší omšelé „nebereme, máme plno“.

V minulém blogu jsem psal o některých příčinách současného stavu. Vyjma patologie a třeba biochemických laboratoří je brzký termín objednání se k lékaři požadované specializace na úrovni když ne terna, tak aspoň amba v Lotynce. Jsou lékaři tak líní, že se jim nechce pracovat? Při povrchním pohledu by se to mohlo i zdát. nicméně vítejte v realitě.

Lékařů je prostě málo, zvlášť v periferních ambulancích. Tento stav byl predikován před zhruba deseti lety a politici o něm samozřejmě věděli. Ostudné nástupní platy, mizérie v postgraduální péči, víceméně otrocká práce absolventů, kteří pracovali za peníze ve formálním úvazku 0,2 více než osm hodin denně. Současně povinnost sloužit služby, kdy pokud by dodrželi počet možných přesčasových hodin na rok, skončili by někdy v polovině roku a dále by sloužit nesměli. Toto vše způsobilo menší atraktivitu oboru, násobenou popromočním exodem zhruba 20 proceent čerstvých absolventů mimo Českou republiku.

Řada z výše uvedeného byla již napravena, avšak lékaře prostě naklonovat nelze. Slováci se k nám už tolik nehrnou, pokud mizí z domoviny, skončí dále na Západě. Z ostatních zemí to zase nejde, protože je nutnost složit vedle odborných i jazykovou zkoušku, a všichni vědí, že je více efektivní naučit se dobře anglicky než česky.

Lze očekávat, že se situace bude pomalu lepšit, počet mladých absolventů lékařských fakult se mírně zvyšuje, nicméně lze s nimi počítat až po šesti či sedmi letech praxe, kdy složí atestaci v oboru a stanou se samostatně pracujícími lékaři bez nutnosti dozoru. Do té doby se situace bude flikovat, jak je koneckonců v naší zemi zvykem.

Návrh ministra Válka má několik úskalí. Tím zásadním je to, že zdravotní pojišťovna není zaměstnavatelem soukromého lékaře. Sice jej platí z přerozdělených peněz zdravotní daně, ale nemá nad ním moc rozhodovat, koho a kdy přijme do své péče. Pokud je současná čekací doba na vyšetření v řádu tří až čtyř měsíců, je pokyn, aby byli vyšetřeni do měsíce ti, kteří přijdou s jakýmsi befelem od pojišťovny, silně kontroverzní. Budou mít přednost před těmi, kteří čekají o měsíc déle? Jakým právem? Jen lékař může rozhodnout, jestli je stav natolik akutní, že pacient bude ošetřen co nejdříve, nebo jeho stav prostě počká. Že by tuto povinnost, a tedy i odpovědnost na sebe vzal úředník pojištovny, je samozřejmě pitomost.

Lékař v terénu má současně právo určit, kolik pacientů denně přijme. Je to dáno jeho individuálním přístupem, kondicí, věkem atd. Jsem si jist, že řada pacientů by nesla nelibě, pokud by byli přijati sice rychle, ale současně by na ně lékař měl jen několik minut bez toho, aby je podrobně vyslechl. Opět zde za delší konec provazu tahá lékař.

Lékař je navíc svázán řadou regulačních opatření, o kterých běžný pacient (a ani kolega v nemocnici) nemá ponětí. Při nadlimitním příjmu počtu nemocných by se snadno mohlo stát, že by se tento obětavec stal předmětem regulačních srážek, což je – přeloženo do češtiny – stav, kdy je mu za odvedenou práci nejenže nezaplaceno, ale je za ni i pokutován. Je logické, že každý kolega, který podobný stav zažil a pojišťovně zaplatil své poctivě vydělané peníze, nebude mít příliš zájem do podobných excesů se pouštět.

Nejde o nic nového. Vzhledem k čtyřletému volebnímu období se u nás fakticky nedají provádět strategická rozhodnutí s dosahem třeba 20 až 30 let, i když víme, že by byla potřebná. Markantní je to nyní s absolventy základních škol a jejich menší šancí dostat se na žádanou střední školu. O tom, že nastane jakési „přijímačkové tsunami“, bylo jasné v letech 2008-2009, kdy skokově stoupla porodnost. Přesto to nikdo neřešil a dnešní vláda musí (nezaviněně) současný stav flikovat, jak se dá. Kritizovat ji za stávající situaci je chucpe. S počtem lékařů je to stejné, neboť to, že jich bude málo, se ví od roku 2012. Každý čtenář bude schopen vyjmenovat další podobné situace.

Je to tím, že máme řadu politiků, někteří z nich jsou výrazně alternativně inteligentní a forma jejich projevů drtivě vítězí nad logickým obsahem jejich řeči. Co bychom potřebovali jako pověstnou sůl, jsou státníci, kteří by zřetelně vysvětlili své – možná i nepopulární – kroky s tím, že jsou nezbytné, a že posléze se systém upraví k všeobecné spokojenosti. Stále věřím, že by se našla většina našich občanů, kteří by danou situaci pochopili a nešli křičet na náměstí, že je třeba vládu svrhnout a instalovat tam ty, kteří daný tristní stav zamlčí a přesunou na potomstvo.

Formulář ministra Válka najdete zde.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka