Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak dlouho ještě budeme likvidovat naše děti? Neděle Tomáše Vodvářky

07.05.2023
Jak dlouho ještě budeme likvidovat naše děti? Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Přijímací zkoušky - ilustrační foto

Náš národ, čítající zhruba 10,5 milionu obyvatel, má jedno specifikum. Každoročně s bohorovností sobě vlastní zlikviduje mnoho nadaných dětí, které neprojdou příjímacími testy organizace CERMAT.

Testy na střední školy jsou založeny na testech společnosti Scio. Ty byly prapůvodně vymyšleny pro adepty americké námořní pěchoty. Pro potřebu mariňáka, který má mnohdy na správné rozhodnutí jen zlomek vteřiny, jde nejspíš o užitečný test, aby mohl v přímé akci přežít nebo svým činem nezpůsobit katastrofu.

Z neznámých důvodů převzala již před dlouhým časem charakter těchto testů i Česká republika. Absolventi 5. či 9. třídy dostanou řadu otázek z matematiky a češtiny, u nichž se nepředpokládá, že zodpoví všechny. Primárně jde o rychlost rozhodnutí, aby jich bylo zodpovězeno co nejvíc, aby adept dosáhl na co největší percentil, a tak přeskočil své konkurenty a dostal se na vysněnou školu.

Pokud by se žák setkal s tímto testem zcela poprvé, jsem si jist, že by výsledky byly tristní. Jak uvádějí i lingvisté, řada otázek je málo srozumitelná, řada obsahuje chytáky (vyberte nesprávnou odpověď). Vše je provázeno časovým stresem, který absolutně nedovoluje uvíznout na některé úloze či dotazu, zkusit jej pochopit do hloubky a odpovědět.

Společnost Scio nabízí možnost seznámit se s charakterem těchto testů předem. Samozřejmě, že vše stojí nějaké peníze, podklady, testy na nečisto atd. Podstatou tedy není nějaký objem znalostí, ale „naučit se“ scio testy. Ekonomicky slabší rodiny nemají několik (spíše více) tisíc korun na tyto přípravy, a tak je zřejmé, že již v tomto okamžiku může docházet k primární selekci.

Je celkem zřejmé, že děti, které jsou spíš přemýšlivější a pomalejší, budou v těchto testech málo úspěšné, naopak střelci či jedinci, kteří tyto testy „projedou“ v přípravě několikrát (s příspěvkem společnosti Scio), budou mít větší šanci,.

Nabízí se základní otázka, jestli si opravdu naše společnost může dovolit zahodit již v raném věku řadu talentů, kteří neumějí „střílet“, ale jsou schopni originálního pojetí problému. Další otázkou je, proč stát nenechá jednotlivé školy připravit si testy tak říkajíc „na míru“, podle svých představ. Bylo by pak zcela jasné, že na náročnou školu půjdou ti, kteří si věří, kteří umí být svým způsobem originální nejen v přijímacích testech. A naopak, pro méně nadané by byly školy s méně náročným studiem.

Vždy, když je něco nejasné, je nutno zvážit faktor, který se jmenuje peníze. Doufám, že se společnosti Scio dobře daří.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka