Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výsledek mnohaleté záškodnické práce České stomatologické komory. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.04.2023
Výsledek mnohaleté záškodnické práce České stomatologické komory. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Roman Šmucler

Senátor za Karvinsko Ondřej Feber spolu s ostravským zubařem Lubomírem Beranem uvedli v život pilotní projet zubaře dětem. Ve dvou obcích naložili po souhlasu rodičů 29 dětí a odvezli je na vyšetření. Pouze jediné mělo zuby v pořádku a mohlo odejít z ordinace s obrázkem za odměnu – to se tak za našich dob dělalo, za odměnu obrázek na kartičce. Zubař nalezl v ústech ostatních dětí 130 kazů, které potřebují zákrok. Na skutečnost byli upozorněni rodiče dětí s tím, že si mohou dojednat termín zákroku. Beran mluví o „absolutní destrukci systému péče“. Prezident těch lepších zubařů, Roman Šmucler, začal do Berana kopat jako zjančený. Okamžitě Beranovu péči zpochybnil. A to až hystericky.

„V Ostravě voličům slibují, že jim zavedou 50. léta. Je to smutné, jsme ve 21. století,“ řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který systémovou péči o dětské zuby označuje za návrat do té nejkrutější formy komunismu, jíž jsme tu zažili. A, mimo jiného, přiznává, že 21. století si představuje ve stomatologii jako středověk.

A pokračuje z vesela dál: „Naložil třídu dětí, odvezl je a vyšetřil. Nejspíš si to vykázal. A zaregistroval je ke stálé péči? Nikdo neví, jestli ty děti měly zubní kazy. Hlavně není možné, aby někdo odvezl a ‚odvrtal‘ dítě bez rodičů. Uváděný počet kazů je skoro světový rekord. Je otázka, zda vše bylo nebo je k ošetření,“ řekl Seznam Zprávám. Pojďme k tomu stanovit diagnózu.

První větou Šmucler naznačuje, jako kdyby děti stomatolog Beran unesl někde z ulice a nutil jim svou péči. Nikoliv, jedná se o projekt, kterého se děti zúčastnily s písemným souhlasem rodičů. Větou – nejspíš si to vykázal – se Šmucler pohoršuje nad tím, že jeden ze zubařů byl ochotný pracovat na pojišťovnu a spokojil se s platbami pojišťovny. Taková nekolegiální drzost. Co z toho pak mají ostatní zubaři, kteří neustále pod Šmuclerovou taktovkou křičí, že téměř umírají hlady, jak pracují pod cenou a jak mají přeplněné čekárny? Kolegialita je základ. Když nemá žádný zubař čas ani nervy na ošetřování dětí, no tak ten, který si ten čas i nervy udělá, trhá Šmuclerovu partu a zaslouží si pohanět a ponížit.

Ale Šmucler pokračuje se zpochybňováním – měly ošetřované děti vůbec kazy? Nevymyslel si to Beran, aby rozčeřil vodu? Vždyť Roman Šmucler na všechny strany troubí nesmysly o tom, že ve stomatologii je až moc zubařů a že zubařské péče je všude dost. Co na tom, že Lubomír Beran stav zubů ošetřených dětí zadokumentoval pro pojišťovnu, na kterou následně péči vykázal. Co na tom, že Lubomír Beran následně doporučil rodičům objednat dítě k zákroku, k čemuž poskytl i své služby. Nic, Šmucler v tom vidí zásadní problém. Beran podle něho nejspíš lže a vymýšlí si. Však, počet kazů je na světový rekord. Já bych řekl, že to je naopak výsledek mnohaleté záškodnické práce České stomatologické komory. Zubařská péče už je jen pro vrchních deset tisíc.

Ale Roman Šmucler pokračuje dál ve svém výletu. „Jsme jediná země, která nedává peníze na výuku dětí, jak si čistit zuby. To si my zubaři musíme hradit sami.“ Chudáci zubaři, musí si to hradit sami. Jedno sezení u zubní hygienistky na čtvrt hodiny – 1200,-, které vyplázne z kapsy pacient, rozhodně ne zubař. Ale chudák zubař, musí si to hradit sám. Bože. Podmínkou návštěvy zubaře se v poslední době často stává sezení u zubní hygienistky, která poté, co pacientovi ukáže zubní kartáček a nějakou brožurku ze Šmuclerovy komory, natáhne ruku a chce 1200,- na dřevo.

Ale Šmuclerova letora se projevovala dál. „Má se dělat pravidelná studie o stavu dětských zubů. Česko ji nemá, stála by půl milionu korun a Ministerstvo zdravotnictví to odmítá dát. Nevíme, kolik dětí má kazy,“ vysvětlil. Nevíme, kolik dětí má kazy. PROTOŽE NEMAJÍ PRAVIDELNOU STOMATOLOGICKOU PÉČI, DO PSÍ NOHY. A s nimi desítky, ne-li stovky tisíc lidí. Ale ne, Šmucler se nedá zahanbit a vytáhne své školní skenery, které mají odhalit i začínající kazy. Obsluhovat je mají učitelky škol. Vedle – by, být, bydlit, obyvatel, byt – otevřít tlamu a skenovat zuby. Šmuclerova rada nad zlato.

A přišel s další perlou, ne poslední, tu nejlepší si nechávám na konec. Prohlídky ve školách jsou podle Šmuclera běžné. „I mým dětem nabídli návštěvu u zubaře. Zubaři chodí do škol a nabízí prohlídky,“ řekl Seznam Zprávám Roman Šmucler. Kterou že soukromou školu v Praze svým dětem Šmucler platí? Určitě je neposlal za vzděláním někam do Hustopečí, do Hejnic, nebo do jihočeské Bechyně, kde jsme mediálně v posledním roce zaznamenali stametrové fronty a desítky, ne-li stovky odmítnutých pacientů s bolavými hubami. Úplně ten obrázek ze Šmuclerova světa vidím. Dítě jde do školy, těší se na písemku za matiky a hup, z křoví se na něj vyvalí hladový stomatolog a prosebně, žadonivě ho přemlouvá, aby si nechalo vyvrtat zub, naučilo se s ním čistit zuby, nebo alespoň ukázat, jak se pracuje se zubní nití. To je výjev z Monty Pythona... rozhodně ne z české reality.

Co dál k mýtickým skenerům do škol? „...Někteří lékaři to dělají už nyní, akorát to musí rodiče zaplatit. Potenciál to má určitě ve vyloučených oblastech, u dětí, které rodiče na prohlídky neberou,“ nechal se slyšet pro Seznam Zprávy Šmucler. A zase jsme u toho, u čeho skončíme vždycky. Hezké, oskenují se zuby, ale s kazem není kam jít. Zubaři mají plno, odmítají nové pacienty, a pro část společnosti jsou platby za zubaře nedostupné (poznámka ke Šmuclerově – akorát to musí rodiče zaplatit). Navíc zubaři odmítají dětské pacienty, protože peče o jejich zuby je prostě náročnější. Dítě jak vidí vrtačku a pochopí, co se mu jde dělat, neposedí. Často spíš povyskočí a, výchova nevýchova, propleskne stomatologa až to mlaskne. A proč je přijímat, když mohou na křeslo usednout disciplinovní a movití pacienti. Nejlépe na estetickou stomatologii, což je obor pana prezidenta Šmuclera. Dělat z rozmaru vrchních deseti tisíc hollywoodské úsměvy. 

Omlouvám se Seznam Zprávám, ale tohle se musí citovat celé – Šmucler ale ve svém projektu vidí oproti projektu Školáci k zubaři pozitivum: zuby se dětem pouze vyfotí. „Vrtat zuby dětem bez přítomnosti rodičů je v rozporu s principy Ústavy České republiky. Máme Úmluvu o biomedicíně, to za komunistů nebylo, máme i přísnější zákony o ochraně pacientů než Německo. Prohlídky ve školách nejsou možné, protože kdyby někdo rozvrtal dítěti zuby, půjde do vězení, pokud ho rodič zažaluje,“ reagoval pro Seznam Zprávy.

Ten člověk je snad z jiné planety. Tak zuby už se nemusí ošetřovat. Ono stačí, když se vyfotí a pošlou do nějaké databáze pro průzkum zkaženosti zubů u dětí. Že by pak byl k ruce zubař, který kaz ošetří? Ne, ne a ne. Akorát ten Beran nám zazlobil, ale s ním si to vyřídíme. Máme tady pro to Ústavu České republiky a každého zubaře, který by chtěl ošetřit dítěti zuby na pojišťovnu, toho poženeme před soud. Ba co víc, půjde do klepet, hezky do kriminálu. Trhat partu, která vyrábí jako na běžícím pásu stometrové fronty frustrovaných lidí, to by tak hrálo.

Celý problém je totiž v jediném. A pojmenoval ho iniciátor celého projektu senátor Ondřej Feber: „Žádné zákony jsme neporušili. Nakonec hradí to pojišťovny a rodiče nemusí nic doplácet,“ řekl pro Seznam Zprávy. Tam je ten problém, u kterého Šmucler leze vzteky po stropě. Hradí to pojišťovny a rodiče nemusí nic doplácet. Taková praxe je naprosto nevhodná, udělala by ze stomatologů zase lékaře, a ne bezcharakterní stroje na peníze.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb