Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už zase skáču do kaluží. Neděle Tomáše Vodvářky

16.04.2023
Už zase skáču do kaluží. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Tomáše Vodvářky

Popisek: Skoku do kaluže proste nelze odolat...

Viděli jste někdy malé děti okolo kaluže? Žádné hračky, i ty nejblyštivější, nemohou konkurovat té malé vodní planince kdesi na chodníku u pískoviště. Ta chuť do ní vběhnout je prostě silná…

Seděl jsem nedávno na lavičce kousek od pískoviště, na němž bylo několik dětí pod dohledem svých matek, jež klábosily o zcela zásadních věcech a ono dětské lákadlo zcela ignorovaly. A to na rozdíl od svých ratolestí, které se všechny sešly okolo té malé záhady, kterým byla vodní ploška tak dvakrát dva metry. Byl jsem díky nim svědkem úžasné sociální studie s dalekým přesahem.

Věkový průměr tak čtyři roky, genderově namixováno, sociální status nejasný. Tento soubor právě opustil lanovou průlezku a kohouta na péru a obklopil zmíněný podešťový útvar, aby jej podrobil pečlivému vědeckému zkoumání. Toto kalužové konsilium vedl velmi agilní klučík, který byl bez vší pochybnosti hlavou celé skupiny. Zpočátku byla vedena řeč, co to vlastně je a k čemu je to dobré. Onen vůdce po krátké chvíli smočil svou botičku v krajní oblasti vodního útvaru, aby zjistil, že do té doby klidná hladina se rozvlní. Od této chvíle bylo jasné, že je mnohem zajímavější, než volně odložená odrážedla či minikoloběžky. Po chvíli váhání konečně lídr provedl doskok, a to souběžně oběma nohama. Poznání, že voda je schopna rozstřiku, vedlo během několika sekund k seřazení dočasné skupiny badatelů do řady, aby každý/každá z nich zvolil/a svůj vlastní přístup.

Byly k vidění skok daleký – tedy přesně doprostřed kaluže s nádherným vodním rozptylem na okoločumící, sprint – samozřejmě se zkrácením kroku, aby dopady do vody byly co nejčetnější, i pomalé procupitání. Vše bylo doprovázeno nadšenými výkřiky celé kalužové ekipy.

Výzkum byl ukončen matkami, které si uvědomily, že krásné overaly již nejsou krásné a že jejich lavičkové kolokvium bude muset být ukočeno předčasně z důvodu zcela promáčených dětských botiček. Badatelé kalužiny byli rozebráni dle mateřské příslušnosti a celý výzkumný proces byl násilně ukončen odchodem domů.

Byl to námět k přemýšlení. V kolika letech se vytratí to mocné puzení skočit do kaluže? Kdy jinoch či dívka usoudí, že jest lépe se kaluži vyhnout, aby se nezašpinily nové adidasky či podobné obutí, aby ani kapka nedopadla na novou sukni či legíny.  Aby člověk „nevypadal směšně“. Kdy je ten, kdo skočí doprostřed kaluže, předmětem nikoli obdivu k této odvaze, ale naopak cílem posměšků o přetrvávající infantilitě a omezeném životním stylu? Kdy nás kaluž, ležící na chodníku, spíše otravuje, než těší?

Počkal jsem, až všichni odejdou. A pak, pak jsem se rozběhl a skočil. Byla to nádhera, voda se rozstříkla po celém obvodu a dopadla díky mojí váze hodně daleko. Pomalu jsem se rozhlédl, jestli mne nikdo nevidí. Umíte si představit, že na vsi, kde vás všichni znají, se bude vykládat, že se doktor pomátl a skáče do kaluží? Že mu to už začlo?

Nikde nikdo. Dal jsem si repete se stejným pocitem, jako měl ten malý vůdce konsilia. A řeknu vám, je to skvělé. Taky si skočte, jen tak.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka