S velkým údivem objevujeme dávno objevené. Komentář Štěpána Chába
komentář
21.03.2023
Foto: Pixabay
Popisek: Zubař
Senátor za vládní ODS Ondřej Feber přišel se znovuobjevením stomatologických prohlídek pro děti. To se tak za naších mladých let dělalo. Učitel zpohlavkoval třídu, během vyučování všichni povstali jako jeden muž a vyrazili do čekárny nejbližšího zubaře. Tam si je zubař probral, prohlédnul jim zuby. Hlídala se tím jak zubní hygiena, tak i klubající se kazy. Perfektní systém, ke kterému se teď budeme vracet? Kéž by.
Přesně k tomu se ve své politické práci totiž dostal senátor Ondřej Feber. „Autobus se zhruba čtyřicítkou dětí ze škol ve Stonavě a Doubravě vyrazí ten den ráno (v pátek 24. března) k zubní klinice AJNA v Ostravě, kde jim díky vstřícnosti majitelů odborníci provedou prohlídku jejich chrupu a jednoduché zákroky,“ píše se v tiskové zprávě senátora.
Ten k tomu sám uvádí: „Kdysi měla naše republika perfektní preventivní program péče o chrup školních dětí. Od toho se upustilo a je to škoda. Na mou senátní kancelář, i když nejsem lékař, se obraceli občané z Karvinska s tím, že je pro ně téměř nemožné najít zubaře, který přijímá nové pacienty, a to především pro jejich děti. Začal jsem se aktivně zajímat o legislativní zajištění dětské stomatologie a díky mé práci v Senátu jsem se seznámil s velmi zkušeným lékařem, Lubomírem Beranem, majitelem kliniky AJNA, kterému jde o stejnou věc,“ vysvětluje karvinský senátor Ondřej Feber. Hurá, alespoň něco. Pan senátor za to zaslouží poplácat po zádech. Lékař Lubomír Beran rozhodně také. Pochvala, potlesk na otevřené scéně a veřejně vyjádřené poděkování. Tohle má smysl. Jde to správným směrem. Jen tak dál.
V rámci školních preventivních prohlídek mi zubařka v mém mláděcím věku podchytila dva kazy. Vyvrtala je, zalepila plombou. A přesně tyto dvě plomby mi během posledních tří let vypadly. Od té doby jsem zoufale hledal zubaře, zcela bez úspěchu. Teď už se oba zuby rozpadají, jeden mě řeže do jazyka, takže každé polknutí je jako říznutí nožem. Pojišťovna zahanbeně mlčí, Roman Šmucler, prezident stomatologické komory, do veřejného prostoru trousí knížecí rady a staví vzdušné zámky a přitom pomalu, ale jistě dovádí českou stomatologii do stavu kolapsu. Ale to nevadí, máme si dojet, máme si připlatit. Není kam. Není z čeho. Nezájem.
Proč školní prevence nefunguje po celé republice? Proč se mluví jen o pilotním projektu, když taková praxe zcela běžně fungovala? Nechtěl by ctný senátor Ondřej Feber, ochránce brzy bezzubých, zahřímat po celé horní komoře Parlamentu a udělat z toho celorepublikové téma? Protože nejen děti ve Stonavě a Doubravě mají zuby. Jak vyplývá ze zjištěných informací, a nerad bych se mýlil, tak zubaté jsou všechny děti školního věku. Bez rozdílu. A všem by se měly provádět preventivní prohlídky. Ne, blbost, ať si zajedou, ať si připlatí. Vece Šmucler, chrabrý bijec chudých a nemajetných, pro které dle jeho filozofie není na světě místo, dobře, někde ve fabrice by se našlo, ale na zubařském křesle už ne. Abych nebyl nespravedlivý, tak jeho filozofii vyznávají též zdravotní pojišťovny, které rukou společnou nastavují se Šmuclerem ten náš stomatologický úpadek.
Když jsem psal své pojišťovně, zda čirou náhodou neví o nějakém zubařovi, který by mě vzal, poslala mě soudružka do ordinace, vzdálené autem tři a půl hodiny od mého místa bydliště. Do Hejnic. Že prý tam berou, otevírají totiž novou ordinaci. Druhý den jsem se dočetl, že tam vznikla mnohasetmetrová fronta těch, kteří by rádi zubaře. Na všechny se rozhodně nedostalo. Další mi soudružka z pojišťovny nenabídla, naopak, začala mlžit, pak se odmlčela. Asi stydlivě, protože už to bylo trapné. Nařízení vlády pojišťovnám stanovuje povinnost, zdůrazňuji, povinnost, aby byla dojezdová vzdálenost k zubaři maximálně půl hodiny.
Co na to ředitel VZP Zdeněk Kabátek? Tady jsou jeho slova pro Lidové noviny:
Lidové noviny: Takže už se najdou i místa, kde se lidem nedostane péče ve lhůtě, stanovené vyhláškou?
Zdeněk Kabátek: To naštěstí ne. Může se stát, že některý klient dostane od pojišťovny kontakt na lékaře, který ordinuje ve vzdálenější destinaci. Třeba dvacet kilometrů daleko. Je to pro něj sice nepohodlné a nepříjemné, do stanovených lhůt se ale pořád vejdeme. Nařízení vlády zatím neporušujeme.
|
Vypreparovat a vystavit. Taková odpověď se nevidí. Zase jeden z líhně Šmuclerova filozofického rodu, který neví, kde je realita. A tihle nám to tu vedou. Vyměnit, nahradit, oslovit někoho rozumného.
Od pana senátora Febera je to krásná partyzánština. Natruc systému dokázal s jedním rozumným lékařem udělat něco, co bylo kdysi přirozené a normální. Škodný na tom lékař rozhodně nebude, preventivní prohlídku u dětí pojiš´tovna musí ze zákona hradit... nepočítaje do toho pak drobné zásahy, které budou také vykázány na pojišťovně. Nic proti, já jen, že charita to skutečně není. Stále je to selhání pojišťoven a lidí, kteří nás do tohoto stavu dovedli. Partyzánština senátora Febera je to hezká, ale nesystémová, partyzánská. A já nevím, jestli je na místě, abychom ze senátorů dělali Jánošíky. Chtělo by to něco systémového a funkčního pro všechny, ne pouze pro „vyvolené" ve Stonavě a Doubravě.

Vložil: Štěpán Cháb