Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Recyklace politiků. Neděle Tomáše Vodvářky

05.03.2023
Recyklace politiků. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Paroubek

Na naši politickou scénu vstupuje nový subjekt Nespokojení v čele s Jiřím Paroubkem. Další osobou bude Michal Hašek. Vstanou ještě nějací noví bojovníci?

Jiří Paroubek je postavou dostatečně známou. Bývalý předseda vlády, jehož největším úspěchem bylo předchozí sestřelení vlády v době předsednictví České republiky v EU v roce 2009, aby o rok později vyhrál parlamentní volby  s nulovým koaličním potenciálem a odešel do opozice, a posléze i mimo ČSSD. Další jeho politické působení bylo za hranicí zřetele, ať již to byla jeho strana LEV 21, či kandidatura do Senátu v Ostravě, kde dostal, lidově řečeno, silně na zadek. I jeho bývalí spolustraníci z ČSSD odmítli jeho comeback, a to i v době, kdy se voda v jejich Titaniku dostala již téměř na palubu.

V mezidobí statečně funěl v slušivém bílém úboru na Youtube a občas oblaží blog idnes svým popisem situace, která se dá stručně shrnout do pojmu „jak jsem to JÁ dělal a dělám dobře a jak ti ostatní blbě“. Tento jeho status je v posledním roce ještě silně okořeněn quislingovským vnímáním ruské agrese vůči Ukrajině. Založení nového subjektu Nespokojení dostává silnější obrysy, dokonce je svolán nějaký tábor lidu v Praze, kde budou zřejmě přečteny veřejně teze této nové politické entity. Poslední zprávou je i to, že do tohoto spolku vstoupil i bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který se nejvíc proslavil lží o tzv. lánském puči, kdy opakovaně a důrazně do očí moderátorce lhal, že tam nebyl, i když tam byl, a že nekul pikle proti předsedovi Sobotkovi, i když kul.

Dá se očekávat, že tento závan možností být opět viděn a slyšen přiláká další roztodivné figury, na které se v klokotu dní již pozapomnělo. Již dlouho jsme neslyšeli nic o Janu Kavanovi, bývalém ministru zahraničních věcí a předsedovi Valného shromáždění OSN, který si kdysi stěžoval, že jako pensista stěží vyjde s důchodem. Jana Volfová, politická turistka, která vystřídala x politických stran, které jako na potvoru vždy vysublimovaly do úplného zmizení. Dalším je proruský fanatik Jiří Vyvadil, současné „objevy“, jako je JUDr. Rajchl či dlužník Vrabel atd. Nechám na laskavém čtenáři další spekulace, kdože se na pódiu ještě vedle Jiřího Paroubka objeví.

Politický comeback po pádu a odchodu do ústraní je spíš výjimečnou událostí. U nás se podařil Miloši Zemanovi, a to grandiózně, což je však v našich podmínkách věc naprosto unikátní. Je otázkou, či spíše smutným faktem, zdali to naší zemi přineslo nějaký valný užitek ve světle jeho fandění Ruské federaci a Číně.

Osoba, která prošla skandálem, lží či potupnou porážkou, se stává nedůvěryhodnou a pro voliče málo atraktivní. Jiří Paroubek toto opakovaně pocítil při svých pokusech prorazit zpět ze zásvětí na slunce. Volební zisky strany LEV 21 a senátorské kandidatury, které se počítaly na zlomky promile, by daly každému najevo, jak cenné je zboží, které nabízí. Drtivá většina by ony životní lekce v podobě viditelně vlepené facky považovala za dostatečně pádný argument, aby se začala věnovat čemukoliv jinému, jen ne veřejné činnosti. Zdá se však, že touha být zase viděn a slyšen je silnější, než sebeúcta a pocit elementární slušnosti.

Recyklace odpadu je užitečnou věcí. Některé druhotné nepotřebné suroviny se znovu zpracují a mohou se užít v původní či jiné podobě znovu a znovu. Jsou však materiály, které se recyklovat opravdu nedají a po použití se spláchnou.

Tento poslední fakt je třeba všem, co se spolu s Jiřím Paroubkem objeví ve světle ramp, důrazně připomenout.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka