Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smysl slov Andreje Babiše. Neděle Tomáše Vodvářky

22.01.2023
Smysl slov Andreje Babiše. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Andrej Babiš

Popisek: Andrej Babiš při rozhovoru v rámci prezidentské kampaně

Za týden jdeme do druhého kola voleb hlavy státu. Podle všech předpokladů bude voličů více než před 5 lety. Do té doby budeme muset vydržet mnohé. I třeba zkoumání smyslu slov, jež jsou vypouštěna do éteru. Jeden z kandidátů oblepil naši zem plakáty se svou podobiznou a textem, že nezavleče naši zem do války a že je diplomat, a ne voják. Podepsán prezident Babiš.

Už jsme to zažili před pěti lety. Tehdy se objevila podobizna dosluhující hlavy státu s textem, že je třeba zastavit migraci a Drahoše. Text stupidní a navýsost manipulativní, neboť podsouval voličům spojení s protikandidátem a migrační vlnou, která, jak se ukazuje, naši zem ostentativně míjela a míjí. Co na tom, text splnil svůj účel, méně přemýšlivým stačil k tomu, aby instalovali na Hrad jedince, který podstatnou část svého pontifikátu strávil v pyžamu v Lánech, pokud zrovna nebyl na jednotce intenzivní péče. Pokud vystoupil na veřejnost, tak jen zhusta proto, aby pozurážel kohokoliv, kdo se mu zrovna neklaněl, případně tupil naše ústavní orgány či bezpečnostní služby.

To, že právě BIS měla pravdu s ruským nebezpečím, se potvrdilo v únoru 2022. Pan Zeman sice připustil, že se v této věci mýlil, což je sice hezké, ale nijak to nesmývá jeho předchozí podíl na dehonestaci země, kterou zastupuje. Že by třeba po podobném skandálu odstoupil, případně připustil, že jeho zdravotní stav už neumožňuje plně se věnovat práci na sto procent? Nikoliv. Je třeba pogratulovat jeho voličům a opatrně se jich zeptat, zdali i dnes jsou spokojeni se svou tehdejší volbou.

K žhavé současnosti. „Nezavleču naši zem do války. Jsem diplomat a ne voják.“ Opět silně manipulativní a opět dostatečně stupidní. Chce kdokoli v naší zemi nechat bombardovat sídliště, jak se tomu děje na Ukrajině? Chce kdokoli v naší zemi zničit infrastrukturu, elektrárny, nemocnice, komunikace apod? „Jsem diplomat a ne voják,“ sděluje pan Babiš. Tedy přeloženo do stupidity – pokud zvolíte vojáka, bude válka, ale pokud mne, tak já jako diplomat to nedovolím.

Není nutné mít obzvlášť vysoký inetelekt k rozluštění tohoto sdělení. Opravdu pan Babiš považuje podstatnou část elektoriátu za alternativně inteligentní? To, že blízko naší země je děsivý konflikt, víme všichni. To, že jeho řešení je složité, taky. Naše zem stojí na pevných morálních a materiálních základech pomoci napadené zemi, která, jak se stále více ukazuje, brání Evropu před příchodem barbarských hord středověkého štychu, jež po vzoru avarských nájezdníků ničí a hubí vše, co naleznou. Máme se na všechno vykašlat a s agresorem se dohodnout?  Ano. „Já diplomat“ to zařídím.

Vláda ustála pokus o odvolání. Poslanec Babiš, který je vůdcem hlavní opoziční strany, se jednání ani hlasování nezúčastnil. Paní Schillerová jej omluvila pro virózu, pan Babiš sdělil, že byl už v pyžamu a měl v sobě nějaký destilát. I tady uniká smysl slov. Možná by se ti dva měli dohodnout, kterou pitomost, či přímo lež do éteru vypustí. Je však docela možné, že pan Babiš by do parlamentu ani netrefil, on tam totiž chodí jen občas, podle statistik asi jen ve dvaceti procentech jednací doby. Možná by stálo za to položit mu otázku, co by udělal se zaměstnancem na plný úvazek, který by za plný plat docházel do práce třeba jen ve středu.

Ihned po skončení prvního kola voleb pan Babiš prohlásil, že povede pozitivní kampaň. V následujícím okamžiku pak spustil stavidla odporných insinuací, lží a pomluv na svého protikandidáta. Nazvat jeho projev pozitivním by si nedovolil ani pivní strejc v zapadlé harendě.

Chápe poslanec Andrej Babiš smysl svých slov?

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka