Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident perlil, studentka omdlela… Přečtěte si reportáž i nejlepší „špeky“ Zemana, který navštívil Ostravsko

03.10.2013
Prezident perlil, studentka omdlela… Přečtěte si reportáž i nejlepší „špeky“ Zemana, který navštívil Ostravsko

Foto: Daniela Černá

Popisek: Miloš Zeman navštívil Moravskoslezský kraj.

Problémy s OKD, kvalita ovzduší a problémy s nepřizpůsobivými. Na setkání prezidenta se studenty Gymnázia Hladnov zaznívala témata, která v Ostravě řeší zřejmě každý. Při debatě měli ale studenti také kromě zvědavosti, jak bude prezident reagovat, i jiné starosti, a to obavy o zdraví jedné ze svých spolužaček. Ta totiž během setkání se Zemanem omdlela, prezident jí nabídl pomoc ochranky.

Prezidenta čekala na Gymnáziu Hladnov tělocvična plná místních studentů. „Když jsem se setkal před branami vaší školy se zástupci vašeho studentského parlamentu, zeptal jsem se jich, kolik komor Parlament má. Bylo mi sděleno, že pouze jednu a blahopřál jsem tedy studentskému parlamentu, že je efektivnější než Parlament České republiky, který jak známo, má komory dvě. O prospěšnosti jedné z nich jménem Senát se vede dlouholetá diskuse,“ uvedl na začátku svého proslovu prezident ke gymnazistům. Připomenul všechny profese, kterými si v životě prošel, zároveň sdělil studentům, že přijel hlavně proto, aby reagoval na jejich dotazy a vyslechl si jejich názory. „Přišel jsem diskutovat, přišel jsem se ptát na vaše názory a nepřišel jsem kázat,“ vyzval prezident gymnazisty, aby se začali hlásit do diskuse.

Největší problémy? Nepřizpůsobiví a OKD

Vůbec první dotaz se týkal konfliktů mezi občany Ostravy. „Proč česká vláda není schopná vyřešit problém s nepřizpůsobivými občany?“ ptal se jeden ze studentů. „Pokud se ptáte na současnou vládu, tak ta je u moci asi dva měsíce. Jistě uznáte, že za takovou dobu se tento problém vyřešit nedá,“ reagoval Zeman. „Nepřizpůsobivý není ten, kdo si skutečně práci hledá a nenachází ji. Nepřizpůsobivý je ten, komu je práce nabídnuta a on ji odmítne a přitom vyžaduje sociální dávky od státu. Znovu opakuji, nejde tady o Čechy, Romy nebo kohokoli jiného. Jde o lidi, kteří nechtějí pracovat, i když k tomu nemají například vážné zdravotní důvody. Domnívám se, že pokud nechceme zavést nucené práce, to by nám Ústavní soud určitě zamítl, pak je jediná cesta omezení výplaty sociálních dávek těm, kteří nechtějí pracovat. To ale neplatí pro ty, kdo si práci poctivě hledají,“ vysvětlil Zeman.

Další dotaz už směřoval, jak se dalo očekávat, k privatizaci OKD. „Byla zřejmě neúspěšná, protože se tento podnik dostal poněkud podivnou cestou do ruky vlastníkovi, který buď nemá zájem nebo schopnosti tento podnik efektivně řídit. Projevuje se to tím, že akcie tohoto podniku na burze klesly, že vlastníci si vyplatili asi před rokem 6 miliard korun dividend,“ uvedl Zeman s tím, že podnik skončil ve ztrátě 10 miliard. Naznačil, že vlastník nepostupoval dobře. „Nechci srovnávat pana Zdeňka Bakalu s Viktorem Koženým, nicméně starší z nás si pamatují, s jakými sliby pan Kožený přicházel a jak nakonec dopadl. Podle mého názoru dojde dříve nebo později k výměně méně schopného vlastníka za více schopného vlastníka a to se týká nejen OKD, ale i nadřazené firmy,“ uvedl Zeman, který zároveň připomenul i to, že Bakala už prodal koksárnu.

Studenti by snížili poslancům platy

Studenty zajímala čistota ovzduší na Ostravsku, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) proto začal vysvětlovat, že probíhají měření a že všechny průmyslové podniky plní nejpřísnější evropské normy. Pak se debata stočila na téma poslaneckých platů. Jeden z gymnazistů navrhl, aby si poslanci snížili platy, místo toho, aby se zvyšovaly daně. „Myšlenka, že by se mohly snížit poslancům platy, je sice lákavá a já proti ní vůbec nic nemám, pouze zdvořile upozorňuji, že to jedno procento nás nevytrhne. Zvyšování daní je normální v případě, kdy výnos z těchto daní se nerozkrade, což je často případ České republiky, ale když daně plynou jako výnos do oblasti tak zvaného veřejného sektoru, což je oblast zdravotnictví, školství a podobně,“ reagoval prezident.

Studentka omdlela, prezident nabídl pomoc ochranky

Zatímco diskuse se stočila na obranu státu, prodeje firem do zahraničních rukou a rozšíření Evropské unie o Turecko, jedna ze studentek v průběhu setkání s prezidentem upadla na zem. „Chvíli počkáme a já bez jakékoli ironie poprosím, jestli té paní může někdo pomoci, protože ona opravdu omdlela. Například ochranka je cvičená ve zdravotních zásazích. Poprosím členy své ochranky, aby se té paní věnovali,“ nabídl prezident. Šlo zřejmě o náhlou slabost, za chvíli už byla slečna v pořádku... 

Kalousek jen šetřil, teď se musí začít investovat

Právě v Bohumíně má Zeman velmi silnou podporu. To ve středu dokazovalo i náměstí přeplněné lidmi, kteří se přišli na hlavu státu podívat. „Pan prezident tady není poprvé. Od roku 1995 to mohu posoudit. Vláda Miloše Zemana, jejímž ministrem financí byl dnešní premiér Jiří Rusnok, když tu byla na výjezdním zasedání v kraji, pomohla vyřešit Bohumínu tak zvaný polský dluh na čistírnu odpadních vod, to nám ušetřilo asi 70 milionů korun,“ uvedl na začátek starosta Bohumína a senátor Petr Vícha (ČSSD). Prezident reagoval také poděkováním, a to za silnou podporu ve volbách. „Přišel jsem do Bohumína proto, abych Vám poděkoval za těch 76 procent v prezidentské volbě. Chápu to jako dluh, který je potřeba splatit,“ upozornil mimo jiné Zeman.

V úvodním proslovu připomenula hlava státu také své aktivity od doby svého jmenování do funkce. „Odpusťte mi, že jsem vás zbavil pana ministra Kalouska jako ministra financí. Hluboce se vám za to omlouvám, ale myslím si, že tak 96 procent lidí z toho má radost. Tím přicházím k regionálnímu tématu, protože to s Kalouskovou restriktivní politikou velice úzce souvisí. Představte si, že podvážete hospodářský růst, tím pádem vám narůstá nezaměstnanost, vybírá se méně daní, je méně peněz na zdravotnictví a na školství. Ve skutečnosti je rozumnou politikou investovat. Investovat do nových moderních podniků, nových silnic, železničních tratí,“ uvedl Zeman s tím, že investice vytváří nová pracovní místa.

„Bohužel v minulosti se nová pracovní místa nevytvářela. Šetřilo se a šetřilo, až jsme se málem ušetřili k ekonomickému krachu. Já pevně věřím, že už Rusnokova a doufám, že i budoucí vláda, nastartuje hospodářský růst v tomto kraji,“ doplnil Zeman. Hovořil také o tom, že jednal s představiteli hornických odborů, připomenul hospodaření Zdeňka Bakaly a zlaté padáky manažerů. „Řešením tohoto problému je mimo jiné hledání nových efektivních vlastníků. Myslím si, že v tomto kraji jsme už mnohé našli. Je to například Jan Světlík ve Vítkovicích, který zaměstnává asi 8 000 lidí a nikoho nepropouští,“ dodal s tím, že situaci do budoucna mohou změnit výsledky předčasných voleb.

Valorizace důchodů stejná pro všechny?

Diskuse s prezidentem začala dotazem k novelizaci zákona, která má změnit podmínky pro život lidí s postižením. „Ujistil jsem nedávno předsedu Senátu, že zákonná opatření, která Senát schválí, podepíši i já. Když už mluvíte o zdravotně postižených, dovolte mi říci, že daleko problematičtější než novela zákona jsou vyhlášky bývalého ministra práce a sociálních věcí pana Drábka. Abych nemluvil příliš dlouho, sděluji Vám, že kdybyste přišel o nohu a byl schopen s protézou ujít 200 metrů, tak přijdete o příspěvek na invaliditu. Uvádím to jako konkrétní příklad těch zákonů, které bych nikdy nepodepsal,“ vysvětlil Zeman.

Obyvatele pak zajímala také problematika zneužívání sociálních dávek nebo výše důchodů. „Minulá vláda prokazatelně přijala zákon, podle kterého budou k 1. lednu příštího roku valorizovány starobní důchody o závratnou částku 45 korun měsíčně. Blahopřeji všem starobním důchodcům včetně sebe sama. Ne každý starobní důchodce je prezidentem, takže si to nemůže vynahradit, i když jak víte, třetinu svého platu dobrovolně odevzdávám na splácení státního dluhu,“ uvedl Zeman.

„Co navrhují? Začněme s jednoduchým opatřením, které neznamená velké finanční prostředky. Valorizace zatím probíhá tak, že čím vyšší důchod máte, tím více na valorizaci dostanete, protože se to počítá procentem z minulého důchodu. Tím se rozevírají nůžky mezi lidmi, kteří mají nižší a vyšší důchod. Není nic jednoduššího, než valorizovat důchody stejnou částkou pro všechny. To pomůže zejména lidem s nižšími důchody,“ uvedl prezident s tím, že vše souvisí také s nastartováním růstu ekonomiky a při stanovení výše valorizace je potřeba brát v potaz inflaci a průměrnou mzdu.

Léky by mohly být levnější

Lidé se dotazovali také na výši nemocenské do budoucna nebo na cenu léků. „Beru léky na cukrovku, ale na to se asi neptáte. Prozradím vám sladké tajemství. Dvě třetiny ceny léků tvoří tak zvané patentové poplatky, to znamená poplatky vybírané zahraničními farmaceutickými firmami,“ uvedl Zeman. Řešením by bylo podle jeho slov předepisovat také léky, u kterých už patentová ochrana skončila.

Protože občas lidi urážím, budu jim říkat, že je zbabělost nejít k volbám!

Projevy prezidenta republiky během setkání s představiteli Moravskoslezského kraje stály zato, už jen proto, že Zeman mluvil tradičně vtipně a srozumitelně, na závěr přidal i vtip...

„Chtěl bych vyjádřit poděkování těm, kdo mě právě v tomto kraji nejvýrazněji podpořili v prezidentské volbě. Ale současně bych rád dodal, že jako přímo zvolený prezident nepokládám za vhodné, byť monetárně probíhá volební kampaň, se vyjadřovat k jakékoli straně. Sdílím plně názor pana hejtmana, že to, co je zapotřebí hledat, je spolupráce stran po volbách, kdy utichají vášně a kdy se musíme soustředit na reálné problémy.

Jediné, k čemu budu na náměstích vyzývat, je výzva k vysoké volební účasti. A protože občas lidi urážím, budu jim říkat, že je zbabělost nejít k volbám. Protože ten, kdo nejde k volbám, ve skutečnosti volí. Jen si neuvědomuje, že jeho propadlý hlas bude přerozdělen podle výsledků těch stran, které se do Parlamentu dostanou.

Říkat Vám, že největším problémem Moravskoslezského kraje je nezaměstnanost, by bylo nošením dříví do lesa. Spíše je otázka, jak tuto nezaměstnanost řešit. Víte, že prezident má velmi omezené možnosti, ale přeci jenom nějaké možnosti má. Na žádost pana premiéra Rusnoka jsem na Hradě přijal zástupce tří, řekněme to jemně, problémových podniků v Moravskoslezském kraji a konkrétně tady na Ostravsku a velmi se těším na návštěvu toho, co bych nazval ostrovy pozitivní deviace, tzn. Vítkovic, ale samozřejmě i dalších firem.

Dobře víte, že se ve světě konečně začíná diskutovat o tzv. reindustrializaci. K tomu, aby byl doceněn význam průmyslu, který byl v minulém období podceňován, a akcentoval se spíše význam služeb. Díky tomu máme hodně právníků, ekonomů, poněkud málo techniků, poněkud málo inženýrů a, dámy prominou, máme poněkud zbytečně mnoho kosmetiček. V každém případě si myslím, že prezident může jednak těmito jednáními, jednak tím, že do podnikatelských misí při svých cestách bude brát úspěšné podnikatele, kteří tam naváží další kontrakty, alespoň trochu k problému nezaměstnanosti přispět.

Smyslem našeho setkání ale není žádné dlouhé povídání. Jsem rád, že všichni tady sedíme, protože Karel Čapek kdysi napsal, že člověk, který stojí, lidem káže a člověk, který sedí, si s lidmi povídá. A já jsem si s Vámi přišel popovídat o problémech Moravskoslezského kraje, které samozřejmě jako člověk, který tady dlouhá léta ve svém volebním kraji působil, považuji za svoje problémy."

Navrhuji, aby se vyhlašoval také nejhorší manažer roku. Asi tušíte, kdo to na Ostravsku je

„Já se vždycky, když přijedu do nějaké továrny, domáhám setkání se zaměstnanci. Protože setkání se stroji je sice také zajímavé, ale stroje nemohou vyjádřit svoje pocity. Já se vždycky dívám na obličeje těch lidí a říkám si, tenhle se mračí - ten má asi nízký plat, tenhle se usmívá - ten má asi vysoký plat. Ono to samozřejmě není dáno jenom platem, je to dáno spokojeností s prací, je to dáno mírou fluktuace, protože z neúspěšného podniku lidi často odcházejí.

Vy víte velice dobře, že hlavním problémem Ostravska je nezaměstnanost. Jsem velmi rád, že jsem asi tak před čtyřmi měsíci mohl Janu Světlíkovi předat ocenění Svazu průmyslu a dopravy za nejlepšího manažera roku. No a současně jsem navrhoval, aby se vyhlašovala tzv. anticena, tzn. nejhorší manažer roku. Já nebudu nikoho jmenovat, ale Vy sami asi tušíte, kdo by tady na Ostravsku tuto cenu získal.

Jsem tady pro Vás, jsem tady proto, abych poslouchal Vaše názory, a když politika pustíte k mikrofonu, tak on se na ten mikrofon přilepí a většinou mluví a mluví a nepustí nikoho dalšího ke slovu. Čili já bych chtěl velice poděkovat za to, že jste přišli. Chtěl bych Vám blahopřát, že pracujete v úspěšném a dokonce slavném, nikoli krachujícím, podniku a chtěl bych Vám popřát, aby to tak zůstalo i nadále, nebo aby to bylo ještě lepší."

Baťa nikdy nemluvil o zaměstnancích, vždy mluvil o spolupracovnících

„Vždy žádám od vedení podniku, který navštívím, aby mě seznámilo s jeho zaměstnanci. Protože víte, že existovaly Potěmkinovy vesnice – prosperujeme, máme úspěch a pak to někdy dopadlo docela špatně. Dívám se na tváře zaměstnanců a zkoumám, jestli na těch tvářích je spíše úsměv, nebo spíše zamračenost, protože podle obojího se dá poznat nálada v podniku.

Ptal jsem se pana ředitele, jaká je u Vás míra fluktuace. Když odečteme přirozený odchod do důchodu a odchod v době zaučování nebo spíše zaškolování, tak jsem byl informován o tom, že ta míra fluktuace je 1,5 %, což je jedno z nejnižších čísel, jaké jsem kdy v podniku slyšel. A mělo by to znamenat, že v tomto podniku, alespoň většina z Vás, určitě ne všichni, to byste nebyli lidé, je spokojena a cítí se být jeho součástí. Tomáš Baťa nikdy nemluvil o zaměstnancích, vždy mluvil o spolupracovnících a já si myslím, že takový „teamspirit“ je pro každý úspěšný podnik velice důležitý.

Na žádost pana premiéra Rusnoka jsem nedávno na Hradě přijal zástupce tří méně úspěšných podniků a tam jsem nepotřeboval žádné setkání se zaměstnanci. Nebudu je jmenovat, ti z Vás, kdo se o věci zajímají, ta jména vědí. Teď jsem velmi rád, že po Vítkovicích mohu navštívit Vaši velmi slavnou a perspektivní firmu, která dosahuje zisku, nikoli ztráty, která dává jistotu svým zaměstnancům a k níž patří také firma Hyundai, kde, doufám, že to bude něco podobného.

Vím, že hlavní problém Ostravska je nezaměstnanost. Snažím se ve spolupráci s dalšími partnery tento problém alespoň trochu řešit. Chtěl bych Vás informovat, že není vyloučeno, řeknu to velmi opatrně, že do tohoto kraje, a na Ostravsko přímo, přijde další velký zahraniční investor, který může zaměstnat až dva tisíce lidí, čímž Vás vůbec nepobízím k tomu, abyste odešli z tohoto podniku a šli k tomuto investorovi. Ale například pro propuštěné horníky to má určitý význam."

Patriku, kup si los!

„Karviná má několik městských částí. Jedna z nich se jmenuje Ráj a druhá se jmenuje Mizerov a obě dvě tyto části jsou možnou budoucností. Ohrožuje nás proto, že právě tady v Karviné hospodaří podnik, který jemně řečeno nehospodaří příliš úspěšně. Je to podnik, jehož majitelé si před rokem vyplatili šest miliard korun na dividendách, jehož bývalý ředitel dostal odstupné, tzv. zlatý padák, ve výši tři sta milionů korun. Je to podnik, jehož akcie klesly dvacetkrát na pět procent původní hodnoty. Je to podnik, který vlastní čtyřicet tisíc bytů a vydělává na nich více než jednu miliardu korun ročně. Ano podporujeme soukromé vlastnictví, pokud je to vlastnictví lidí, kteří jsou tzv. srdcaři, kteří s tím podnikem žijí, kteří zisky z tohoto podnikání nereinvestují do belgických cyklistických stájí nebo do butiků v nejdražší ulici v Praze, která se jmenuje Pařížská, ale právě do svého podniku, a kteří se starají o to, aby náklady na toto hospodaření nenesli pouze zaměstnanci, kterým se navrhuje dvacetiprocentní snížení platu.

Setkal jsem se teď s odboráři a probírali jsme, jakým způsobem tuto situaci řešit. Myslím si, že v dohodě hejtmana Moravskoslezského kraje s ministry současné vlády, z nichž velká část z tohoto kraje pochází, najdeme řešení jak pro důl Paskov, tak zejména pro pokračování těžby tady.

Samozřejmě, že tady v Karviné není jenom hornictví, já bych chtěl poděkovat panu primátorovi a zastupitelstvu, že se jim podařilo naplnit průmyslovou zónu novými investory a že se dokonce uvažuje o rozšiřování této průmyslové zóny. Ale prezident, ministři, vlády a konec konců i budoucí Parlament tady nejsou od toho, aby jenom diskutovali a hádali se, jsou tady od toho, aby řešili konkrétní problémy. A i Vy můžete k řešení těchto problémů svým dílem přispět. Tím, že půjdete volit, ať budete volit jakoukoli politickou stranu, tím, že nezůstanete doma a že Vám politika nebude lhostejná.

A já vám na závěr řeknu jednu anekdotu: „Patrik se modlí k Bohu: „Pane Bože, dej, ať vyhraji v loterii." Modlí se rok, dva roky, tři roky. Třetí rok se otevřou nebesa a Patrikovi se zjeví Hospodin a říká: „Patriku, zželelo se mi tě, vyhraješ v loterii, ale, Patriku, i ty pro to něco musíš udělat. Patriku kup si los!" A Vy můžete přispět k zlepšení situace ve Vašem městě tím, že půjdete volit a budete volit ty strany, které ve svém programu nemají jenom obecné fráze, typu: „Zlepšíme situaci. Povedeme zemi k prosperitě. Bude tady svoboda." Která strana chce nesvobodu, která strana chce hospodářský úpadek, která strana nechce zlepšení situace? Nedívejte se na slogany na billboardech, ty Vám nic neřeknou, to jsou obecná hesla. Čtěte programy těchto stran, oceňujte jejich kandidáty, pokud je znáte a pokud si jich vážíte. Snažte se případně pořadí na kandidátkách změnit preferenčními hlasy. A kupte si los, tím, že půjdete k volbám."

Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová