Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šašek na Hrad! Neděle Tomáše Vodvářky

18.12.2022
Šašek na Hrad! Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Andrej Babiš

Popisek: Babiš po debaklu se žáky ZŠ slíbil, že si přes Vánoce přečte Švejka... Ono tedy by toho musel načíst mnohem, mnohem více, aby se vyrovnal průměrnému českému deváťákovi.

Díky internetu se celá republika baví videem, kde školou povinné děti kladou panu Babišovi primitivní otázky, na které nezná odpověď. Moderní doba, v níž snad žijeme, má dříve netušené možnosti, z nichž jedna je rychlé šíření informací i do nejzapadlejší vísky. I když díky jejich počtu drtivá většina zapadne a zmizí pod přívalem dalších, některé svou razancí a překvapivostí zůstanou nepochybně v trvalé paměti současníků a budou žít svým vlastním životem ještě dlouho.

Velký třesk možno položit do historického projevu generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše na Červeném hrádku v roce 1989. Kdosi nejenže nahrával jeho spontánní projev, ale současně jej i natáčel na filmový záznam, a poté vypustil do veřejného prostoru. Občané Československa byli poprvé svědky nekašírovaného a nepřipraveného projevu faktického vládce země. Počáteční pobavení nejen z dikce, ale i obsahu projevu vystřídalo zděšení z dříve tušeného a nyní jasného poznání, že v čele státu je nefalšovaný blbec. Tedy nikoli vulgární označení v afektu, ale veřejně potvrzené skutečnosti intelektu. Jak to urychlilo pád komunismu, jasné není, ale podstatný příspěvek to nepochybně byl.

Můžeme zmínit rovněž odklonění chilského pera panem Václavem Klausem, případně virózu jeho následovníka v místnosti s korunovančními klenoty, kde opravdu hrozilo, že je bude nutné po skončení jeho audience očistit od natrávenin po předchozím zasedání na ruské ambasádě.

Současný cirkus, zvaný prezidentské volby, které začínají lézt na nervy svou všudypřítomností, byl obohacen dalším záznamem, kde hlavní roli hrál jeden z podstatných kandidátů na hlavu státu. Děti věku 13 až 14 let kladou otázky, na které by správně odpověděl nepochybně i slabší absolvent základní devítileté školy. Pan kandidát nejenže odpovědi neznal, ale stačil ještě těmto dětem sdělit, že „jsme opravili Státní operu“ , tedy obvyklou mantru, co všechno „jsme dokázali“ (žádná jiná vláda před nimi samozřejmě nikdy nic neopravila). Děti na podobná sdělení zvysoka kašlou, na rozdíl od příznivců na volebních mítincích, kde jsou podobná prohlášení odměňována potleskem a skandováním. Nevím, co si žáci po návštěvě pana Babiše mezi sebou sdělovali, ale nic lichotivého to nebylo.

Nevím, kdo poradil panu Babišovi tento spanilý výjezd. Každý jen trochu uvažující jedinec musel dobře vědět, že pokud dojde k situaci, že žáci budou klást panu kandidátovi předem necenzurované otázky, může nastat katastrofa. V podobném prostředí nezazní obvyklé dotazy stran nabytí peněz, vlastnictví Čapího hnízda či zámečku ve Francii, na které je už pan Babiš dobře vycvičen. Děti se začaly ptát na to, co se právě v osmé třídě učí. A absolvent vysoké školy, bývalý ministr české vlády a její premiér byl přistižen, že na ně nezná odpověď. Chvílemi vypadal jako kvintán, přistižený při defloraci.

Loutkovodiči pana Babiše to tentokrát opravdu pohnojili. Podařilo se jim představit svého chlebodárce jako primitiva, který nezná odpovědi na úplně běžné věci, které se nemusí dospělý člověk učit, protože je prostě zná. To, co jsme tak všichni tušili, a někteří to přese všechno nechtěli vidět a slyšet, je náhle mezi námi, jednoznačné, nesestříhané, stejně jako Jakešův slovní salát.

Začíná být jasné, proč Andrej Babiš nechodí do veřejných debat. Představa, že dostane otázku, kolik končetin má zdravý člověk, nebo vyjmenovat bez chyb čtyři roční období, musí pro něj být noční můra. Každý normální jedinec by po podobném extempore okamžitě odstoupil z kandidatury. Něco mi říká, že v tomto případě tomu tak nebude a že tento virální šot nijak podstatně nezahýbá volebními preferencemi.

Což má, bohužel, smutnou výpovědní hodnotu o jeho voličích.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka