Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ještě se Vám líbí čínská demokracie, pane prezidente? Neděle Tomáše Vodvářky

30.10.2022
Ještě se Vám líbí čínská demokracie, pane prezidente? Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Hana Brožková

Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

I méně znalí si pamatují jeden z historických výroků naší odcházející hlavy státu, která pronesla jeden z bonmotů, jak by se ráda přiučila čínskému stylu demokracie. Právě skončený sjezd Čínské komunistické strany přinesl do světové demokracie zcela nové prvky, které pan Miloš Zeman jistě ocení.

Tak kupříkladu další, v pořadí třetí funkční období pana Si-Ting-Pchinga (strýčka Si, jak prý je v Číně familiárně nazýván). Před ním to byl strýček Mao, za jehož vlády a kulturní revoluce zahynuly desítky milionů Číňanů. Toto jeho zvolení (jistě 100%, jak je tomu ve vyspělých demokracích), je historicky bezprecedentní, a pokud se nic nestane, nepochybně má nakročeno k dalšímu, protože v roce 2018, tedy již za jeho panování, čínský parlament zrušil klauzuli o maximálně dvou pětiletých obdobích. Během sjezdu byl vyčíštěn ústřední výbor strany od těch, kteří by mohli v budoucnu dělat potíže (rozuměj mít jen nepatrně odlišný názor od strýčkova).

Novinkou bylo odstranění bývalého prezidenta Číny přímo na jednání sjezdu. K dispozici je záznam, kdy k němu přicházejí dva pánové a po chvilce přemlouvání jej odvedou přímo z jednání pryč. On sice chvíli protestuje, ale pak si nepochybně uvědomí svou situaci (nejspíš tím zachránil zbytek rodiny, ale kdo ví), a pak důstojně opouští naplněný sál. Bylo by zajímavé zjistit na dálku výši krevního tlaku delegátů, případně kolik si jich muselo v přestávce zajít na WC k převlečení spodního prádla. Rovněž se již nedozvíme, kolik minut pan bývalý exprezident ještě žil po odchodu ze sálu.

Strýček ve svém projevu věnoval jeho část Tchaj-wanu, kde zcela nepokrytě oznámil, že jeho anexe je jen otázkou času. Možná čeká, jak to dopadne u jeho kamaráda Vovky, kde to zatím s tím šířením pravé demokracie trochu skřípe, a jak na to bude reagovat obvykle lenivý Západ. Hongkong je už konečně zcela zdemokratizován (přes sliby, že jedna země – dva systémy), takže se strýček ohlíží, kam by zamířil.

To, že v Číně vládne cenzura non plus ultra, kde jsou zavíráni a likvidováni lidé jiné rasy, náboženského přesvědčení, kde je počet transplantací mnohonásobně vyšší, než je tomu jinde ve světě u dobrovolných dárců, jsou nejspíš novátorské demokratické prvky, které zatím prohnilý Západ jaksi neobjevil a neakceptoval. Pořád ještě nemáme kamery na nádražích, které selectují provinilce, dlužící poplatky za psa.

Naše moudrá hlava státu, která ve své těžké nemoci nebyla odstraněna (jak by tomu nepochybně v Číně bylo), které nenávratně zmizel jeho čínský poradce (jehož ani duo Mynář -Nejedlý nenašlo), kterému se strýček Si zvysoka vykálel na nějaké slíbené investice (které měly dělat 200 miliard korun a skončily nákupem Slavie a jedněch železáren), jistě ocenila právě skončený XX. sjezd Komunistické strany Číny.

Svého jednoho celoživotního přítele V. V. Putina odvážně nazval šílencem. Jak tomu bude u strýčka Si, zatím nevíme. Co však víme již dnes, že si oba zmínění byzantští vládcové dělali a možná ještě dělají z našeho prezidenta ukrutnou srandu.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka