Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude zase při odborářské manifestaci veleben Putin? Neděle Tomáše Vodvářky

02.10.2022
Bude zase při odborářské manifestaci veleben Putin? Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Českomoravská konfederace odborových svazů svolala na 8. října demonstraci na Václavské náměstí. Poněkud začíná unikat její smysl, pokud nejde o prezidentskou kandidaturu Josefa Středuly.

Je svolána s tematickým názvem „5 minut po 12“ a je podle organizátorů zaměřena proti drahotě a propadu životní úrovně. Je třeba rovněž říci, že ČMKOS zastupuje zhruba 270 000 lidí, což je sice velké číslo, ale z hlediska všech pracujících nejde o zásadní položku.

Budu se zájmem sledovat, jestli hlavní mluvčí demonstrace pojmenuje všechny důvody současného stavu, či si jen vybere pověstné drobky, kterými bude krmit rozvášněný dav. Inflační spirálu roztočila vláda ing. Andreje Babiše za dob covid-19, kdy jen velmi malé procento financí šlo na skutečnou pomoc podnikatelům. Kdo nevěří, ať si pustí nějaké starší televizní šoty, kde podnikatelé mluví o tom, jaké pomoci se jim skutečně dostalo. Je třeba rovněž připomenout, že zmíněná vláda v době ekonomického růstu rozhazovala peníze na všechny strany, za což sice získala přízeň voličů, ale současně za sebou zanechala vyjedený krám. (Pokud by platilo pravidlo řídit stát jako firmu, což bylo hlavní heslo vlády pana Babiše, tato firma by již dávno byla plajte. – pozn. autora).

Vláda Petra Fialy zdědila prázdné hrnce, rostoucí státní dluh, a navíc Putinovu agresi, potuplovanou vydíráním zemí, které jsou na ruském plynu závislé. Nutno rovněž uvést, že se naše země postavila velmi dobře k uprchlíkům z Ukrajiny, prokázali jsme, že jsme vyspělá společnost, které nejsou cizí pojmy jako humanita a solidarita s napadeným. Díky válce na Ukrajině se v celé Evropě zhoršily životní podmínky, nejde jen o českou specialitu. Poslední dny již ukazují jasně, kolik budeme platit za plyn, elektrickou energii a ropu. Jde samozřejmě o vysoká čísla, nicméně nejsou to čísla likvidační, jaká hrozila ještě nedávno. Komfort se sníží všem a těm nejvíc ohroženým vláda přislíbila pomoc.

Vláda přislíbila řešit naši dosud téměř stoprocentní závislost na ruském plynu během dvou až tří let, kdy již budeme obchodovat s jiným partnerem, než s vyděračským ruským státem, který plyn a ropu nepoužívá jako obchodní komoditu, ale jako prostředek k výhrůžkám, což je třeba odmítnout jako zcela nepřijatelný postup.

Zbývá tedy otázka, co chtějí odboráři řešit. Ceny běžných denních potřeb? Ty určuje mnoho faktorů a představa státní regulace ceny chleba patří do doby komunismu. Cenu ropy? Tu určuje opět zcela jiný faktor, než naše vláda. Demisi vlády? Mají představu, že by současný marasmus řešil někdo jinak či lépe?

Na poslední demonstraci, svolané pochybnými existencemi, se ozývaly vulgární výpady proti premiérovi, byl veleben Vladimír Vladimirovič Putin a zatracována vláda, která měla ihned podat demisi. Bylo požadováno naše vystoupení z Evropské unie, z NATO. Mnoho komentátorů omlouvalo některé z demonstrujících, že tak nějak nevěděli, do čeho jdou. Pevně věřím, že po této zkušenosti si každý velmi pečlivě rozmyslí, jestli se dané demonstrace zúčastní, či nikoliv.

A nakonec. je dobré podívat se na CV předáka odborů pana Středuly. Od svých 21 let je profesionálním odborářem. Řečeno jinak, tento člověk, který tak srdnatě hájí práva pracujících, si na pořádnou práci v životě nesáhl. To je bezesporu geniální kariéra, na kterou hned tak někdo nemá. Nicméně je třeba zvážit, je-li to opravdu jedinec, jemuž lze jeho slova beze zbytku věřit.

 

Tomáš Vodvářka

 

Vložil: Tomáš Vodvářka