Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová Putinova doktrína. Neděle Tomáše Vodvářky

11.09.2022
Nová Putinova doktrína. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Kremlin

Popisek: Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin

Jak uvádějí média, současný panovník Ruské federace schválil novou doktrínu, která se týká tzv. obrany ruského světa. Týká se rovněž etnických Rusů, žijících v zahraničí.

„Ruská federace poskytuje podporu svým krajanům, žijícím v zahraničí, při naplňování jejich práv, zajišťuje ochranu jejich zájmů a zachování jejich ruské kulturní identity,“ uvádí se v nově přijaté doktríně. Vazby s krajany v zahraničí podle ní umožňují Rusku „posílit na mezinárodní scéně jeho obraz demokratické země, usilující o vytvoření multipolárního světa“.(citace z Novinky.cz).

Za normálních okolností u normální země by tato zpráva zapadla a byla by považována za zcela neškodnou. Podporu krajanům, kteří se z rozličných důvodů odstěhovali ze své mateřské země, poskytuje řada zemí včetně té naší. Bývá dobrým zvykem při zahraničních návštěvách českých politiků zavítat i mezi tyto občany, kteří udržují kontakt s mateřskou zemí, a to zejména rozvíjením kultury.

Pokud však tuto doktrínu vyhlásí V. V. Putin, je třeba mít se okamžitě na pozoru. Vzhledem k jeho steskům o katastrofě, kterou podle něj znamenal rozpad impéria SSSR (rozuměj osvobození předtím porobených států, které buď přímo jeho předchůdci zahrnuli do „dobrovolného svazu sovětských republik“, případně těch, které byly de facto anektovány pod záminkou likvidace kontrarevoluce). President Putin uvádí, že zhruba 25 milionů občanů Ruska je v tragické situaci, neboť se ocitli mimo dosah mateřské země. Ona doktrína, dle Novinek, popisuje,  že Rusko má být v zahraničí vnímáno jako sociálně orientovaný stát, který usiluje o rovnocenné partnerství s jinými zeměmi, nevměšuje se do záležitostí jiných států a respektuje zájmy různých hráčů na světové scéně.

Vzhledem k jisté historii jiné země, jejíž vůdce se v 30. letech minulého století rovněž obracel se starostí o německou menšinu v okolních zemích, se dere na mysl tato děsivá paralela. Stejně jako slova o nevměšování se do záležitostí jiných států a deklamovaného respektu k jejich svrchovanosti. Občané Ruska, kteří mají pocit útlaku, mají nepřeberné možnosti vrátit se tam, kde jim žádné nebezpečí od majoritní společnosti nehrozí, kde mohou beze strachu rozvíjet své schopnosti ve prospěch mateřské země. (Zatím se však zdá, že pohyb je spíš opačný, že současné Rusko čelí exodu zejména mladých vzdělaných jedinců, kteří tak nějak nesouhlasí se speciální vojenskou operací.)

Rovněž nevměšování se do záležitostí jiných zemi vidíme de facto v přímém přenosu, kdy mírotvorné rakety likvidují na území jiného státu infrastrukturu a vojáci osvoboditelé vraždí civilisty jakéhokoliv věku. Celý svět zažívá ono nevměšování se, kdy plyn z Ruska jednou proudí, jednou ne a podle mluvčího Kremlu Peskova může být taky utrum.

Takže tato doktrína (u jiných zemí neškodný dokument) by měla v případě Ruska významným způsobem rezonovat v naší společnosti, a to zejména u těch, kteří jsou ochotni zajít na demonstraci, kde jim exponenti Ruska budou cokoli vykládat. Možná by měl zaznít i historický exkurs o podobnosti této doktríny a jedince, který ji před 90 lety vyhlásil.

Jak to tehdy dopadlo, nejspíš připomínat netřeba.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka