Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cirkus Babiš. Neděle Tomáše Vodvářky

14.08.2022
Cirkus Babiš. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Daniela Černá

Popisek: Andrej Babiš při autogramiádě v Břeclavi

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenoménem současné doby.

Nejviditelnějším politikem současné doby je poslanec Andrej Babiš. Není to z důvodů návrhů zákonů, které by naší společnosti přinesly profit, úlevu od zbytečné zákonné buzerace či třeba zlepšení životní situace občanů. Své sídlo vzdor poslaneckému platu nemá v poslanecké lavici parlamentu, ale na sedadle kempového vozu, z něhož tu a tam vystoupí na náměstí či návsi, aby občanům vysvětlil, jak on to dělal a bude dělat dobře a jak to ti současní dělají špatně. Své politické protivníky označí za  nacisty a fašisty (ví pan Babiš, co ten termín vlastně znamená?),  podepíše svou Prchalovu knihu a nechá se vyfotit s několika svými příznivci na mobil. Poté svou káru posune o kus dále.

Na návsi či náměstí se shromáždí dav. Lze jej rozdělit do tří skupin. První bychom mohli pojmenovat Vyznavači ANO. Jde o skupinu tzv. ultras, kteří budou hájit poslance Babiše i za cenu prolití vlastní krve. Jsou rozhodnuti jej volit, i kdyby jim šlohnul jejich šrajtofli, případně „převzal“ jejich dílničku. Visí mu na ústech a jsou schopni reprodukovat nadšeně jakoukoli i tu sebevětší pitomost, která z úst jejich adoranta zazní. Vše negativní o jejich guru považují za lež, kampaň, provokaci.  Je možné, že mají jeho obrázek i nad postelí.

Druhá skupina jsou jeho odpůrci.  Lidé, kteří si aspoň rámcově uvědomují, že před nimi stojí sociopat, jedinec, za kterým se táhne stopa mnoha fíglů, které přinesly a přinášejí tomuto muži další a další peníze, na které přispíváme my všichni z našich daní. Jedinec, kterému není stydno do svých hnusných kšeftů a lží tahat i své nemocné děti, který je synonymem vládního chaosu. Jedinec, který lidi dělí na ty, kteří mu slouží (ať už vědomě či z hlouposti) a na nepřátele, na které je třeba vést složky.

Třetí skupinou jsou obyčejí čumilové, kterým jsou ty dvě předchozí skupiny ukradené a kteří se jdou podívat na Babiše jako na medvědáře na pouti. Troufám si říci, že těchto bude daleko nejvíc, protože s přibývajícím časem je jistá šance, že se na těchto cirkusových vystoupeních cosi semele a oni budou tak říkajíc u toho. „Máňo, půjdem kouknout na toho Babiše, ať ho vidíme naživo“ bude nejspíš leitmotivem, proč místo sběru jablek na calvados jdou na náves.

Cirkus Babiš úspěšně koluje po našem malém dvorečku a vše ostatní ustupuje do pozadí. V novinách je na prvním místě, ještě před zprávami z rusko-ukrajinské fronty.

Zbývá odhalit smysl tohoto počínání. Pan Babiš si je vědom, že nezíská nadpoloviční většinu voličů v případném druhém kole, kam by jistě postoupil. Jeho cirkus polarizuje a rozeštvává. Jakýsi „Zeman 2“ se většině obyvatel už zajídá, dalších pět let s jedincem, kterého kvůli jeho konání upřímně nesnáší značná část národa, bychom těžko strávili. Komunální volby už dávno nejsou o politicích, za nimiž by měla být vidět práce na místní úrovni, ale jakési referendum o současné vládě. Platí to zejména ve velkých městech. Podpora politiků ANO od jeho vůdce by jakýsi smysl mít mohla. Nicméně i tady platí princip odpudivosti těch tří písmen.  Andrej Babiš čeká na soudní řízení v září t.r. Je jisté, že bude dlouhé, plné odvolávání se z obou stran atd. Rozsudku se dočkáme (pokud vůbec), za mnoho, mnoho dní. Možná podpora ulice pro svého guru může být rovněž důvodem spanilých jízd.

Pan Andrej Babiš tajemně mlčí. Takže, vítejte v cirkusu Babiš, vzrušení zajištěno, principál i šašek v jedné osobě již brzy na vaší návsi.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka