Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Voda teče, občan platí, Španělsko bouchá šampaňské. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.08.2022
Voda teče, občan platí, Španělsko bouchá šampaňské. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Sprchováním k větší prosperitě Španělska

V Třinci město postavilo téměř 300 metrů vodovodního potrubí. Přišlo ho to na krásných 1,4 milionu korun. Tamní zahrádkáři mají radost. Předchozí potrubí už kapacitně nestačilo a bylo na odpis. Město postavené potrubí předalo společnosti SmVaK Ostrava a.s., aby ho provozovalo. Všechno je v pořádku, doma vybudované, doma zaplacené, doma provozované. I když vlastně ne, společnost SmVaK Ostrava a.s. patří španělské FCC Aqualia, S.A.

Počátek SmVaK Ostrava můžeme vysledovat až těch „prohnilých“ dob komunismu, kdy v roce 1977 vznikla soustředěná snaha zkvalitnit dodávku i čištění vod. Po revoluci v roce 1992 se z SmVaK Ostrava stala akciová společnost držená obcemi a městy, které měly samy zájem na tom, aby v kraji proudila pitná voda. A pak začal tradiční porevoluční vývoz zisků do zahraničí. Tady si vypomůžu citací:

„Od roku 1999 do února roku 2004 byla majoritním akcionářem společnost ANGLIAN WATER OVERSEAS HOLDINGS LIMITED. 26. 2. 2004 nabyla majoritní podíl akcií ve společnosti WATERFALL HOLDING B.V. a od 1. 7. 2006 do 2. 12. 2009 byla majoritním akcionářem společnost FCC Aqualia, S.A. (100% dceřiná společnost koncernu FCC specializujícího se na stavebnictví a provoz komunálních služeb).

Od 2. 12. 2009 je majoritním akcionářem společnost AQUALIA CZECH S.L., jejímiž společníky byly s 51% podílem společnost FCC Aqualia, S.A., a s 49% podílem společnost MIT INFRASTRUCTURE EUROPE LIMITED.

V roce 2018 došlo ke změně akcionářské struktury, kdy 49% podíl v držení MIT INFRAESTRUCTURE EVROPE LIMITED nabyla společnost FCC Aqualia S. A., která se tak stala vlastníkem Aqualia Czech S. L. s podílem 99,9999 % na jejím základním kapitálu, vlastníkem podílu 0,0001 % je Aqualia Intech, S. A. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ČR v lednu 2018.“

Celá historie kdysi české společnosti SmVaK Ostrava, která měla za cíl za cenu povýšenou pouze o náklady dodávat pitnou vodu a čistit vodu odpadní. Nyní tedy patří české vodárenství ve značné části Moravskoslezského kraje španělské firmě.

Co je FCC Aqualia? Aqualia je čtvrtou největší vodohospodářskou společností v Evropě a devátou na světě, pokud jde o obsluhovanou populaci. V současnosti slouží téměř 30 milionům lidí v 17 zemích: Alžírsko, Arabské emiráty, Kolumbie, Chile, Česká republika, Peru, Egypt, Francie, Itálie, Mexiko, Omán, Portugalsko, Katar, Rumunsko, Saúdská Arábie, Španělsko a Gruzie. Ve finančním roce 2021 měla tržby 1 170 milionů eur s obchodním portfoliem více než 15 000 milionů eur. Kapitál společnosti vlastní skupina občanských služeb FCC (51 %) a australský etický fond IFM Investors (49 %).

Při přepočtu na české koruny si tak v roce 2021 přišla Aqualia na 29 250 000 000,-. Přinejmenším u nás jen tím, že vlastní podnik, který byl v minulosti vybudovaný i s veškerou infrastrukturou ze státního rozpočtu a který si zpravidla ze státního, potažmo obecního rozpočtu také opravujeme a zřizujeme. Viz vyjádření města Třinec ke zprovoznění vodovodního řádu v Neborech: „Všechny potřebné doklady byly již předány provozovateli, společnosti SmVaK Ostrava a.s., a to za účelem předání nového vodovodu do provozování. Celkové náklady dosáhly cca 1,4 milionů korun.“

Takže město zaplatilo z obecního rozpočtu, tedy z daní vybraných z peněženek obyvatel České republiky, vodovodní potrubí, které následně předalo společnosti SmVaK Ostrava, potažmo společnosti FCC Aqualia ve Španělsku. Která pak příští rok vykáže zase o kousek vyšší tržby, protože blbouni z České republiky za ni postavili potrubí, na kterém FCC Aqualia bude vydělávat. 300 metrů potrubí je nevytrhne? Jeden kousek potrubí k druhému a Aqualia následně vykazuje zisk 29 miliard.

Já nevím, připadám si trochu jako v nepovedené grotesce. Kde je v tom ta výhoda pro Českou republiku? Pro její obyvatele? Kde je ta přidaná hodnota společnosti FCC Aqualia? Chodí nám sem nějaký Fernando Ramirez nezištně dělat výkopy na pokládku nového potrubí? Město zaplatilo nové potrubí za 1,4 milionu korun a předalo ho španělské společnosti FCC Aqualia. Proč mi takový systém přijde tak strašně kořistnický? A to kořistnický ve smyslu - Česká republika je oběť, kterou si parcelují dle libosti. A blbec občan platí a platí a platí. Nevím, jestli je to dobrý nápad, ale nešlo by na hranicích kolem České republiky postavit nějaké vzduchové turbíny a poslat pak občanům ČR složenky za vzduch? Já myslím, že by se to uchytit mohlo. My budeme nadšeně platit. Abychom se mohli nadechnout k pořádnému nadávání hezky od plic. A pak hned hákovat, abychom na ty složenky měli.

 

Vložil: Štěpán Cháb