Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudit tě bude ten, který tě nespravedlivě odsoudil. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.08.2022
Soudit tě bude ten, který tě nespravedlivě odsoudil. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením TV Polar

Popisek: Petr Kramný u soudu

Je ta česká justice postavená na hlavu. Petr Kramný, v roce 2016 odsouzen za vraždu své manželky a dcery na dovolené v Egyptě, se prostřednictvím obhájkyně dovolává přezkoumání svého případu. Přezkumem o oprávněnosti k obnovení procesu se zabývá předsedkyně senátu Šárka Skalská. Ta musí prozkoumat několik tisíc stránek spisu, k tomu 150 stránek žádosti o obnovení procesu. Až to všechno prozkoumá, může předat případ k dalšímu souzení. Nebude ho soudit sama, pošle to dál. Kam?

Původně o případu Petra Kramného rozhodoval senát vedený předsedkyní Renatou Gilovou. Ten rozhodl i přes řadu nejednoznačných důkazů a na základě velmi záhadných „znaleckých“ posudků o Kramného vině. Pokud předsedkyně senátu Šárka Skalská sezná, že u procesu došlo k pochybením a že nové důkazy v případu Kramný jsou relevantní a žádají si nové soudní stání a prozkoumání, předá celý případ opět předsedkyni Renatě Gilové. Tedy té, která Kramného už v roce 2016 poslala na osmadvacet let do kriminálu.

Podivnost české justice. O svých pochybeních při souzení bude rozhodovat soudce, který ta pochybení udělal. Ohromující logika. Čistě prakticky… bude Renata Gilová skutečně nestranná a sama svou práci v roce 2016 zhodnotí jako pochybnou? Přizná bez mrknutí oka své selhání?

„Z důvodu opatrnosti jsem hovořil s místopředsedou KS v Ostravě ohledně nápadu případně obživlé věci tj. povolení obnovy řízení v kauze Kramný a skutečně dle rozvrhu práce KS v Ostravě by obnovené řízení v kauze Kramný připadlo senátu 50 T JUDr. Renaty Gilové,“ zkonstatoval nešťastně Václav Petričevič ze Spolku Šalamoun, který se v případu Petra Kramného angažuje a ukazuje na zjevná pochybení při uplatňování „české spravedlnosti“, která má do spravedlnosti často velmi daleko.

Petričevič zároveň poukazuje na zvrácené pochody české justice. Ta v rámci takzvané ekonomiky řízení skutečně dopustí, aby si případ řádně a důkladně prostudovala soudkyně Skalická a pokud dojde ke zjištění, že případ je nutné projednat znovu, přepošle jej soudkyni Gilové. Dojde tedy k dvojímu načítání a studování případu. Petričevič předpokládá, že pokud dojde k obnově projednání případu, dojde k němu někdy na konci roku. Následovat bude dalších několik měsíců, kdy věc musí opět načíst soudkyně Gilová. To je přinejmenším jeden rok života člověka, který je podle Spolku Šalamoun a jím předložených důkazů, dost možná nevinný.

Otázkou je, proč v rámci oné podivné ekonomiky řízení nemůže případ řešit a vyřešit soudkyně Skalská? Ne pouze z úspory času a peněz, ale hlavně k dosažení spravedlnosti, kdy by o Kramném neměla rozhodovat soudkyně, jejíž verdikt je z části zpochybňován právě žádostí o obnovu řízení. To je jako nechat člověka, který někomu naboural auto, rozhodovat o tom, jaké si zaslouží poškozený odškodné. To postrádá logiku. A to obzvláště, když se jedná o tak závažnou věc, jako je uvěznění člověka na osmadvacet let života.

Spravedlnost v zemi musí fungovat, musí na ni být spolehnutí. Samozřejmě, že může dojít k pochybení, může dojít k omylu, proto by měly být a jsou k dispozici i opravná opatření, kam se člověk může dovolat a donutit systém přehodnotit jeho vinu či nevinu. Ovšem případ Petra Kramného ukazuje spíš na to, že došlo k mnoha záměrným pochybením, k mnoha podivným „znaleckým“ posudkům a k odsouzení člověka, který je s největší pravděpodobností nevinný. A tak česká justice nemůže, nesmí, selhat podruhé a předat případ k projednávání soudkyni, která byla příčinou takového záměrného selhání a pochybení.

Pročtěte si soupis pochybností a nejasností, které případ Petra Kramného provázejí ZDE. Je to neskutečné čtení, u kterého se člověk začne děsit toho, že by jednou také mohl skončit v rukou české justice. Která je tak, tak nevyzpytatelná.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb