Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všichni jsme fašisti. Neděle Tomáše Vodvářky

31.07.2022
Všichni jsme fašisti. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Nenávist, ilustrační foto

Zdá se, že tohle označení slaví jakousi renesanci, a to od února 2022, kdy jedním z důvodů napadení jedné země druhou byl právě výskyt tohoto živočišného druhu s nutností jej zlikvidovat.

Pamatujeme si ještě, že primárním důvodem ruského vpádu na Ukrajinu byl ústy Vladimíra Vladimíroviče Putina fakt, že v čele napadeného státu stojí narkomani a fašisti. (Nepostřehl jsem, že by se nad tímto důvodem kdokoli ve světě pozastavil. Opravdu je to argument k zahájení války, pardon, stále ještě speciální vojenské operace?)

Posléze se termínem fašisti začali označovat západní státníci, kteří měli tu drzost a vyjádřili sympatie bránící se zemi, dokonce ji začali podporovat dodávkami zbraní a poskytováním azylu prchajícím. Občas nám média zprostředkovala záběry z programů ruské státní televize, kde se někteří komentátoři v tomto termínu orgasticky vyžívali.

Naposledy byl termínem fašista (pro přesnost ještě nutno uvést, že „malý“) označen bývalý hokejový brankář a hrdina z Nagana Dominik Hašek. Důvodem byl jeho negativní komentář k angažmá českého hokejisty v KHL. Dominik Hašek navíc pléduje pro vyřazení ruských sportovců ze světových soutěží s logickým odůvodněním, že jejich ukrajinští soupeři nemohou bojovat na světových kolbištích, protože jsou t.č. zaměstnáni obranou své země. Mnoho z nich již navíc nikdy nebude svou vlast reprezentovat, neboť padli při obraně vlasti.

Je to zvláštní paradox naší doby. Pokud nahlédneme do Wikipedie, dozvíme se následující: „Fašismus je označením typu politické ideologie, jejímiž typickými rysy jsou zejména autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismusmilitarismussociální darwinismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu, chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu.“

Pokud bychom chtěli tuto definici aplikovat na některý stát, jenž leží v Evropě, nebude složité jej ihned poznat. Jen v jedné zemi je její vůdce uctíván v byzantském modu, jen v jedné zemi si její neomezený vládce může dělat, cokoli se mu zamane, a říkat jakýkoliv nesmysl, aniž by jej média mohla jakkoli kritizovat. Jen v jedné zemi může jeji vládce být nikoli nad zákonem, ale zcela mimo něj, a nic se neděje. Jen jedna země v rámci své doktriny považuje za legitimní napadení jiného státu (který jej nijak neohrožuje) s tím, že nemá právo na vlastní existenci.

Americký historik Timothy Snyder tuto situaci Ruska, tedy přenos vlastního náhledu a konání na všechny ostatní, označuje jako  schizofašismus. „Je to konečný bod, kdy nenávistné projevy převrátí realitu a propaganda se stává čistou naléhavostí. Nazývat ostatní fašisty a přitom být fašista je základní putinovská praxe.“

Dominik Hašek je fašista. Každý, kdo u sebe ubytoval ukrajinskou rodinu, kdo přispěl na jejich potřeby, či nejspíš i ten, který jen vyslovil své uznání bránící se zemi nebo projevil soucit s prchající matkou s dětmi, je fašista.

Je docela dobře možné, že díky současné situaci dostane toto označení zcela nový a nečekaný rozměr. I toto je jeden z podivuhodných atributů doby, v které právě žijeme.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka