Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Problematika znaleckých posudků ve zdravotnictví. Neděle Tomáše Vodvářky

03.07.2022
Problematika znaleckých posudků ve zdravotnictví. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Soudce se často musí spolehnout na znalecký posudek. Pokud je pochybné kvality, sníží důvěryhodnost celého soudního systému.

V souvislosti s aférou Dozimetr se opět objevuje podezření, že lékařské znalecké posudky, týkající se hlavního protagonisty skandálu, nejsou tak úplně v pořádku. Znalecký posudek bývá klíčovým dokumentem u podstatné části soudních sporů.

Je třeba vědět, že soudce, tedy ten, který nakonec vysloví verdikt, není vzdělán v oboru, v němž tkví meritum soudního jednání. Z těchto důvodů se musí logicky spolehnout na znalecký posudek, který objasní podstatu problému a odpoví ve finále na otázky, které jsou pro rozhodnutí soudu klíčové.

Autor tohoto blogu pracoval necelých dvacet let jako soudní znalec v oboru neurologie a zpracoval zhruba dvě stě znaleckých posudků. U některých bylo vše jasné od samého počátku a měl jsem za to, že se soudce chce jaksi „posichrovat“. Bylo však několik, které daly lidově řečeno zabrat, kde šlo o opravdu velké peníze při odškodnění, případně stanovení, jestli přítomná choroba mohla nějakým způsobem zapříčinit předmětné jednání posuzované osoby. U všech jsem však vždy pečlivě vážil každé slovo a posudek opakovaně přečetl, aby nebyl v budoucnu jakkoli zpochybněn. Po celou dobu své praxe mé posudky nebyly nikdy napadeny a vyvráceny. Otisk kulatého razítka nebyl jen ukončením někdy složité a pracné činnosti, ale i jistým uspokojením profesní cti.

Jsem si jist, že drtivá většina znalců to dělá stejně. Denně u nás proběhne jistě několik desítek soudních sporů, u nichž je znalecký posudek klíčovým dokumentem. Na veřejnost se dostanou jen ty, které se týkají známých „osobností“ a jejich stíhání.

Leckdo si pamatuje na nešťastnou událost ve Ždáru nad Sázavou, kde schizofrenička ubodala mladého muže. Veřejnost byla tehdy pobouřena jejím propuštěním do ambulantního sledování a léčby. (více ZDE), které podle laického mínění bylo nesprávným postupem. Známější je případ pražského podnikatele Romana Janouška, který v opilosti srazil svým Porsche Cayenne mladou ženu a chtěl ujet. Šaráda s jeho následným uvězněním, propuštěním ze zdravotních důvodů a následným opětovným uvězněním i přes znalecký posudek tzv. znaleckého ústavu v Olomouci, který podepsalo osm lékařů. (více ZDE)

Znalecké posudky v psychiatrii jsou podle mého jedny z nejobtížnějších. S jistou nadsázkou lze říci, že nikdo z nás není úplně normální. Určení, kdy je jistá odchylka od normy už nebezpečná pro svého nositele či jeho okolí, případně zdali nejde u posuzované osoby o simulaci, je velmi těžké a složité, zvláště při vědomí, že udělené stigma může jedince na dlouhou dobu poškodit. Zde musí znalec postupovat velmi opatrně, de facto jako v minovém poli, aby neublížil a současně podle svých znalostí přesně určil stav.

Dne 26. 6. 2022 v pořadu 168 hodin mluvil pensionovaný důstojník Policie ČR o tom, že bývalý kumpán pana Redla, pan Radovan Krejčíř (který tráví podzim a nejspíš i zimu svého života v jihoafrické věznici), měl svůj ceník za cinknuté posudky, jež jej měly vyvinit z trestního konání. Je silně pravděpodobné, že pan Redl tehdy tímto postupem uspěl. O to více zaráží, že i současný posudek ve světle sofistikované činnosti pana Redla nevedl znalkyni k přehodnocení některých zjištění. Řečeno drsně, pakliže řada politiků není schopna rozpoznat, že před nimi nesedí nesvéprávná osoba, ale jedinec s maniodepresivním stavem, je něco shnilého buď u zmíněných politiků, nebo v znaleckém posudku. Je na soudci, aby určil, kdo má na dané situaci podíl.

Co se znalcem, u něhož se zjistí, že jeho posudek byl veden jiným úmyslem, než pravdivým zhodnocením situace? Jde o velmi obtížný problém, neboť je nutné prokázat, že jím vydaný znalecký posudek byl úmyslně zkreslen (podle mého případ Janoušek do této kategorie patří). V současné době je možnost postižení dvojího druhu, odebrání možnosti vykonávat znaleckou činnost, v jasných případech jde o trestný čin. Nejznámějším případem je postižení dvojice znalců Igora Farkaše a Radka Matlacha, kteří jsou známí z případu Kramný a rumburské zdravotní sestry, kdy bylo prokázáno, že znalci úmyslně zkreslili posudek.

Je třeba říci, že každý vydaný posudek pochybné kvality v mediálně známých případech výrazně sníží důvěryhodnost soudního systému v naší republice a občan nabude přesvědčení, že i toto zboží se dá koupit a záleží jen na ceně.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka