Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máňo, přijel Babiš! Neděle Tomáše Vodvářky

12.06.2022
Máňo, přijel Babiš! Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Facebook Andreje Babiše

Popisek: Tak já jedu! Místo sezení v sněmovně, kterou nejednou nazval žvanírnou, brázdí poslanec Andrej Babiš za volantem svého obytňáku republiku, o kampaň prý ale rozhodně nejde. Že by tedy svérázná dovolená? Houpy, houpy, houpy, houpity...

Jsem přesvědčen, že pokud by před hlavními zprávami měl denně svou pětiminutovou seanci kačer Donald v rámci politické kampaně na post čehokoliv, dostal by zhruba deset procent, a to nikoli jen od recesistů.

V dobách začínající televize pochopil Charles de Gaulle, že jde o jeden z nejlepších způsobů, jak vést politickou kampaň. Přenos obrazu a zvuku do domácností byl zcela nový prvek, kteří ostatní podcenili (tehdy vládl bezkonkurenčně tisk), a tak generál uspěl na plné čáře.

V dnešní době zůstává televize mocným médiem, doplňovaným Facebookem, Twitterem apod. Noviny už čte jen zanedbatelná část obyvatel, proč se namáhat jít do trafiky, když tam jsou jen včerejší informace a podstatné up to date je na internetu. Méně masová, avšak bezkonkurenčně nejúčinnější, je tzv. kontaktní kampaň, kdy se politik objeví mezi lidmi. Vždy dobře naladěný, plný úsměvů, ochotný si podat ruku a odpovědět na otázku.

Tento systém u nás kdysi masově rozšířil Miloš Zeman se svým autobusem Zemákem, kdy se vydal mezi ,prostý' lid a samozřejmě slavil úspěch, neboť byl k spatření tak říkajíc naživo, byl na dosah ruky. Mnoho lidí šlo tzv. na něj, vidět jej poprvé a naposledy na náměstí, návsi. Co říkal, bylo už méně důležité, rozhodující byl samotný fakt přítomnosti, který se posléze stal hlavním tématem rozprav pivních strýců a ševelením kávičkových dam. Hodnotil se pozitivně samotný fakt, že dorazil, co měl na sobě a jestli byl či nebyl vstřícný, dokonce se na mě usmál, považ….

Zdá se, že PR tým Andreje Babiše celou situaci pochopil a provedl repete. Nejde o Zemák, stačí polepený kemper s tím, že za jeho řidiče bylo líp. Samozřejmě ještě neohlásil, zdali bude či nebude kandidovat (to napětí je velké, jeho voliči jsou jako na trní, tím pádem správně nažhavení), ale na každé zastávce je již připraven pomocný štáb, jenž jej uvede do stánku s knihami, který je již obklopen davem, chtivým vidět.

Samozřejmě, že pan Babiš odpovídá na správně položené otázky, neboť za něj bylo přeci líp a teď je to všechno jen hrůza, ty ceny, ta inflace, ti Ukrajinci atd. Jsem si jist, že otázky, jež by byly podstatné, třeba proč bylo nutné rozhazovat miliardy v době ekonomického růstu, když všichni víme, že po něm nadejde zákonitě recese, nepadnou. Jestli se ani trochu nestydí za své působení v době pandemie, kdy vystupoval ve frekvenci jednou týdně se zcela odlišnými postupy jejího zvládnutí. Představa dotazu, jak přišel v devadesátých letech k obřímu majetku, je již mimo jakoukoliv fantazii. Místo toho bude z jeho úst znít pouze chvástání, jak bylo za něj dobře a jak zase bude, až se ANO dostane k veslům.

Bohužel, psychologie davu je jasná. Babiš k nám přijel, a tak jej budeme volit do čehokoliv. Ne proto, že by načrtl nějakou vizi, která bude delší než měsíc dva. Ne proto, že by v minulosti prokázal svou politikou předvídavost. Ne proto, že je to konečně pravdomluvný politik, který se za své řeči nemusí stydět a který nikdy nelže.

„Máňo, viděl jsem Babiše!“ bude důvodem vhození lístku do urny u značné části voličů. Jak jsem psal v úvodu, systém kačera Donalda funguje naprosto spolehlivě.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka