Babička by chtěla vajíčko. Místo něho dostala deštník. Komentář Štěpána Chába
komentář
19.05.2022
Foto: Pixabay
Popisek: Elektřina, znak civilizace...
Český rozhlas v reportáži z Frýdku-Místku dal prostor hladové seniorce, která pravila, že od Vánoc neměla vajíčko. Dvakrát týdně stojí ve frontě u potravinové banky a už se jí v tomhle nechce žít. Přičemž prozradila, že celý produktivní život pracovala od nevidím do nevidím. Do problémů se dostala vinou zvyšování cen energií na konci roku (asi vinou bankrotu Bohemia Energy). V jiné reportáži, pro změnu z Ústí nad Labem, dal rozhlas prostor seniorovi, který obětoval jízdu do nemocnice, protože by mu jinak nezbylo na chleba.
Vláda Petra Fialy pak představila svůj program Deštník proti drahotě, kde představila vládní opatření proti podobným problémům. S nadšením jsem se na web podíval a čekal na tu sociální úlevu, kterou web donese. Nepřinesl. Pod líbivým vzhledem je tam k nalezení pouze soupis stávajících dávek. Stejných, na které se člověk prokliká na stránkách Úřadu práce.
Přičemž jsme na začátku. Lidí, kteří se ocitnou na hraně ne chudoby, ale bídy, bude přibývat. Na konci roku 2021 byla příjmová chudoba v republice na úrovni 9 procent. Na začátku května už je to 16 procent populace ohrožené bídou, kdy jí nezbývá ani na základní potřeby. A tak začne šetřit i na jídle. Nejohroženější jsou rodiny s dětmi, samoživitelky, osamocení senioři. Střední třída se pomalu začíná přesouvat do třídy chudých. Ti chudí přepadávají přes zábradlí. Deštník proti drahotě je jen další informační server Úřadu práce, kde se nedočteme nic nového.
Zvýšily se dávky, byla přislíbena jednorázová dávka pro rodiny s dětmi ve výši 5000 na dítě. Jenže ty základní mechanismy, které by skutečně ulevily, ty se neaktivovaly. Vláda může okamžitě zmrazit obchodování elektřiny na lipské burze, a tím zásadně zamíchat s cenou pro koncové spotřebitele. Už i Evropská komise k tomu dala svolení. Naše vláda? Nekoná, dál se jede přes lipskou burzu, dál prodáváme naši levnou elektřinu na burzu a draze si ji kupujeme zpět. Postrádá to logiku? Jistě, tak to má být. Jen plaťte, nebohá seniorko, plaťte spekulantům a o vajíčkách si nechte jen zdát. Vám pomoci nikdo nechce. Není proč. „Víte co, mně už se kolikrát nechce ani žít,“ řekla seniorka Českému rozhlasu. Nikdo ji tu nedrží, mohlo by zaznít z vlády. Ale to ne, na Facebooku jí premiér napíše, že všechno vyřešil deštníkem. No, možná ne.
Krotí naše vláda Green Deal, který z naší nyní exportní země, co se týká elektřiny, udělá zemi importní? Vznáší námitky? Ale kdeže. Čeká na instrukce. A ty nutně povedou k dalšímu chudnutí značné části společnosti. A dalšímu návalu u zábradlí, přes které se přepadává do moře bídy a exekucí. Hurá, covidem to začalo, Green Dealem to bude pokračovat. A naše vláda s nadšením vysílá souhlasné signály do Bruselu. A až bude nejhůř, střelí vláda do davu nějakou pěknou salvu s jednorázovou dávkou, která jí dá zase na chvíli pocit, že něco dělá, ale nikomu to reálně nepomůže.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela doporučuje nesvítit, netopit, snižovat teplotu vody v kohoutcích. To je, přiznejme si to, pro průmysl a obchod ta nejlepší rada. Pane ministře, šetříme už kompletně všichni. Většina na hranici možností. Co navrhnete dál, abyste zachránil český průmysl? Rozdělávat oheň boucháním dvou křemenů o sebe?
Hlavní poradce vlády stran ekonomiky Štěpán Křeček pronesl, že boj s inflací jsme prohráli a že už s divoce rostoucími cenami nepůjde nic dělat. Prosté konstatování. Přičemž poslední půlrok jsme sledovali, jak se vláda intenzivně snaží vybrousit z jakékoliv zodpovědnosti. Sváděla zdražování na Babiše (ač covidová opatření se podepsala na všech zemích a Babiš nijak nevyčníval), potom na Putina (ač dopad války pociťují všechny státy). Křečkovo konstatování znamená jediné - bude hůř, o dost hůř. To konstatování je děsivé. Chystá se konečně něco?
Ano, na veřejnost proniklo, že vláda uvažuje o zestátnění ČEZ. Stát by tak měl v ruce silný aparát, díky kterému by mohl regulovat cenu elektřiny. No, dobře, takový krok by byl trochu nadějný, kdyby byli u kormidla lidé schopní a loajální České republice, nikoliv svým vlastním zájmům. Jenže u kormidla je ODS. A historická zkušenost napovídá, že by z toho s velkou pravděpodobností mohl být další kolotoč v rozkrádání zbytků toho, co tu ještě nějak funguje a není v rukou zahraničních ,investorů'. Však je to ODS, tam je to vepsané do jejích základů. Už si nakupujete zásoby? Možná byste měli začít.

Vložil: Štěpán Cháb