Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Může za to Babiš a jeho vláda. Neděle Tomáše Vodvářky

20.02.2022
Může za to Babiš a jeho vláda. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Zuzana Koulová

Popisek: Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nechává nechává své příznivce v napětí. Lze ale s jistotou odhadnout, co bude leitomotivem jeho prezidentské kampaně.

Tak zní název publikace, kterou na sjezdu ANO představil zakladatel tohoto hnutí Andrej Babiš. I když to pan Prchal myslel nejspíš ironicky, trefil lidově řečeno kozla.

Jak se dalo čekat, sjezd pozitivně zhodnotil minulé období, kdy bylo ANO spolu s ČSSD a KSČM (to sice bez svých členů v kabinetu, ale o to věrněji hlasovavší) u moci. Tedy moci absolutní s převahou ve sněmovně. To sice přináší jistotu, že vládní návrhy projdou, ale současně jakousi smůlu, že – a to je v názvu bestelleru pana Prchala  – odráží realitu posledních čtyř let.

Pomiňme fakt, že v čele ANO opět stanul jedinec, pro něhož je pravda neznámá entita. Pomiňme i maškarádu, že nedostal celých 100 procent hlasů (při prvních volbách tomu tak bylo a pan Babiš se nad tím pozastavil, myslím, že letošní režie byla již uspokojivá). Připomínám, že před volbami v roce 2017 pan Babiš prohlašoval, že je to poslední období, kdy bude kandidovat do sněmovny. Před svým nástupem do politiky zase prohlašoval, že do ní nevstoupí, neboť sám sebe považoval za profláknutého komunistického jedince. Laskavý čtenář si jistě do seznamu tvrzení pana Babiše, jež posléze vzaly za své, doplní snadno mnoho jeho dalších prohlášení.

To, že se připravuje na prezidentské volby, je jasné i tomu, kdo politickou scénu nesleduje. Poučen panem Prchalem a jeho boys, že by měl opravdu dávat  pozor na to, co říká, již nesděluje, že do klání nepůjde. Nechává své příznivce v ,napětí'. Lze s jistotou odhadnout, že leitomotivem jeho kampaně bude, jak on to dělal skvěle a jak to pan Fiala dělá blbě. Jistě nebude na shromážděních sdělovat výši schodků za své vládnutí, nepřipomene své totální selhání při začátku pandemie, kdy odborníkům vstupoval do jejich závěrů s katastrofálními důsledky pro obyvatele. Určitě nebude řeč o hnutí, které založil, které vládlo čtyři roky a v němž se provalil stejný počet skandálů, jako v každé jiné předchozí vládě, včetně kmotrovských machinací a korupčních kauz. Nejspíš nezmíní svou věrnou submisivní Alenku, která jen na svých fotkách rozfofrovala dva miliony z našich kapes.

Na pranýři budou restrikce Fialovy vlády, omezení příjmů leckterých spoluobčanů, rušení některých ,výdobytků' atd. Ani slovem se nezmíní, že tato opatření jsou prostě nutná, aby nedošlo k brutálnímu zadlužení budoucích generací, jež nás budou za to proklínat. Jistě neuvede známý a prostý fakt, že nelze donekonečna jíst kaviár a pít šampaňské, když kapsa stačí na guláš a pivo. To, že porce guláše bude menší a pivo jen malé, opravdu není vina Fialovy vlády.

Hnutí ANO je stranou jednoho muže. Tento muž rozlišuje své okolí na sluhy, kteří bez odmluvy plní jeho příkazy, pak sluhy na jedno použití (to jsou ti, kteří si dovolili v rámci hnutí mít svůj vlastní názor, jež se od vůdcova lišil, a byli rázně zapuzeni) a na nepřátele. Bez vědomí pana Babiše se v hnutí ANO nestane nic zásadního. Pro bližší detaily odkazuji laskavé čtenáře na knihu pana Jaroslava Kmenty Babišovo Palermo. Údaje v této knize odpovídají skutečnosti, neboť v opačném případě by jistě právníci vůdce hnutí ANO již mazali pana Kmentu na chleba.

„Za všechno může Babiš a jeho vláda,“ praví obsah knihy. Teď je jen třeba, aby se občané spolehli na svou historickou paměť a spočítali si, že rovnice má dáti – dal je univerzálně platná. A že na tom nikdo nezmění vůbec nic, ani ten člověk, co k nim přijede karavanem na náměstí.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka