Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Peníze aneb Manželské toccaty a fugy. Neděle Tomáše Vodvářky

13.02.2022
Peníze aneb Manželské toccaty a fugy. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Když ze vztahu vyšumí prvotní okouzlení, nastupuje každodenní realita a s ní i... peníze

Pokračování tematického celku – nicméně dnes s vědomím, že vstupuji nikoli na křehký led, ale skotačím na minovém poli…

V raných dobách vztahu mezi mužem a ženou jde o téma, které je zcela upozaděno. Počáteční párová hormonální bouře, podobná pověstnému šumavskému Kyrillu, zcela znemožňuje jakékoli racionální úvahy ve smyslu má dáti-dal-dala (tedy v jazyku účetním, v jiných položkách jde samozřejmě o prioritní záležitost).

S chladnoucím testosteron-estrogenovým eintopfem se začínají objevovat první výhonky racionálních úvah, že ta další večeře v restauraci, kde flaška sifonu přijde na kilo, už není tak docela nutná a že by možná stačila menší hostina s McNuggets. Zde dochází k jistému lámání situace, neboť perspektivní osoba ženského pohlaví na uvedený pokles investičních výdajů svého perspektivního ochotně protějšku přistoupí, zatímco žena predátorka toho žebráka zhnuseně opouští.

Po úřední či kostelní legalizaci sňatku jsou první dny, měsíce a možná pár let ve znamení komunismu, možná opatrněji řečeno husitského pojetí, tedy vše do společné kádě. Jde o systém přehledný, spravedlivý, avšak mírně řečeno nešťastný. Je totiž nad slunce jasné, že všechny výdaje, tedy i ty nejmenší, jsou zjistitelné druhou stranou. Žena s údivem zjistí, že její původně šarmantní rytíř na bělouši je schopen prochlastat s kamarády z mokré čtvrti majlant (a to zejména při charakterové vlastnosti, kterou pracovně nazývám carský důstojník, který v rauši náhle zatáhne útratu za všechny přítomné). Muž naopak zjistí, že vydlabávání uhříků z pokožky dámy svého srdce stojí neuvěřitelnou sumu, nehovoře o neustálém přikupování nějakých kelímečků, tubiček a lahviček, kterých je plná koupelna a které jsou málokdy vypotřebovány, neboť reklamní šílenství neustále přináší nové a nové receptury ještě lepších výrobků, i když je jasné, že základem téměř všech krémů je poctivé vepřové sádlo. .

Většinou je to chlap, který poprvé ulije prachy do tzv. extramatrimoniálního (česky nemanželského) fondu. Bývá to většinou nečekaný příjem, který by v počáteční fázi tokání bezmyšlenkovitě přiznal své drahé a tyto prostředky by byly pro praktické užití zcela ztraceny (viz výše ono kosmetické harampádí). Chvíli po získání příslušné bankocetle se ještě trýzní myšlenkou, že ty prachy vlastně šlohnul, ale první krok po kluzkém svahu (rozuměj zašití peněz) byl učiněn a je již nevratný. Další výdělek mimo výplatní pásku již netrpělivě vyhlíží a jeho ukrytí se stane normou.

Je jasné, že žena s aspoň bazálním intelektem vytuší, že přítok do pomyslné kádě by mohl být větší, pokud by chlap přiznal všechny barvy, pardon, příjmy. To se stane zejména ve chvíli, kdy se on zapomene a v nadšení z nabytého oběživa koupí pugét růží třeba za pětikilo. Inteligentní žena při převzetí kytice spolkne imbecilní poznámku o nejasném zdroji na tento překvapivý dárek, ale tušený červík pochybností, že chlap má někde ukrytý soukromý fondík, dostane jasné obrysy a rozměry Olgoj chorchoje.

V době pracovního vytížení muže u soustruhu v Kolbence prohledá všechny možné zásuvky, skrýše i skuliny a v případě menší mužovy nápaditosti poklad objeví. Následný výslech o původu peněz je pro muže potupný, dehonestující, což jej navždy utvrdí, že celibát nemusí být vždy traumatickým stavem. Naštěstí je podobných žen – jakýchsi Urválků v sukni – jako šafránu a popsaný konflikt není hlavní příčinou vysoké rozvodovosti.

Moderní doba přináší nové možnosti. Bankovní domy nabízejí diskrétní zakládání účtů bez zasílání výpisů na domácí adresu. Internetové bankovnictví už umí zašifrovat v domácím počítači i absolvent 5. obecné. Přesto to není bez rizika. I v přísném režimu utajení se prostě objeví na stole ledabyle zapomenutá faktura na novou rybářskou výzbroj, když s tou starou se stydíte vyrazit i na noční pych, účtenka za zcela nepostradatelnou známku poslední do série, kdy vás její původní majitel při tomto vědomí řádně natáhl a vy jste bez mrknutí oka vysolili pětimístnou sumu, může znamenat velmi neklidný, či naopak zcela němý večer. To zejména v situaci, kdy den předtím odmítnete z finančních důvodů absolvovat dovolenou s tchyní a tchánem v pětihvězdičkovém hotelu na Riviéře s odkazem na neúnosné náklady.

Přesto je toto dělené párové finančnictví jedinou možností, jak zajistit klidnou domácnost, a to i za cenu debilního předstírání, kdy oba dobře vědí, ale dělají, že nevědí.

P.S. Doposud jsem v tematickém seriálu Manželské toccaty a fugy uváděl pouze své osobní zážitky a zkušenosti. Se stoupající počítačovou schopností mé ženy, a tedy silnou pravděpodobností, že tento blog objeví a přečte, jsem po uvážení opustil mou oblíbenou ich formu a zvolil jsem neutrální popis v třetí osobě jednotného čísla. Věřím, že mí laskaví čtenáři pochopí mé sebezáchovné důvody.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka