Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bakalo, táhni do Švýcarska a už se tu neukazuj! I takové hlasy znějí na adresu miliardáře… Mizerný podnikatel, dodává prezident

19.09.2013
Bakalo, táhni do Švýcarska a už se tu neukazuj! I takové hlasy znějí na adresu miliardáře… Mizerný podnikatel, dodává prezident

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala, podle žebříčku časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk planety

Kvůli snižujícím se výkupním cenám uhlí, které způsobila mimo jiné těžba břidlicového plynu v USA, se nyní New World Resources, vlastník OKD, nachází v krizi. Pokud by zkrachovalo OKD, o práci může přijít návazně až 71 tisíc lidí, v Moravskoslezském kraji OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí.

Po Bakalově finanční spoluúčasti volají horničtí odboráři, část politiků i řada byznysmenů z Ostravska už proto, že finančníkova rodina investuje peníze vydělané v ostravském hornictví do dalších projektů v České republice. Například do médií, developerských projektů či obchodu s luxusním zbožím v pražské Pařížské ulici. V regionu sílí hlasy, že by měl Bakala své peníze směřovat na Ostravsko, jež potřebuje především investice do nových podnikatelských projektů. V nich mohou najít práci lidé, propouštění z dolů, informovalo Aktuálně.cz.

Zdeněk Bakala asi nebude chtít dál podporovat své ztrátové doly. Jenže když byly ceny uhlí vysoké, měl z nich miliardové zisky. Pokud tedy svým dolům nepomůže, stane se nejnenáviděnější osobou ve státě. Píše to americký komentátor Erik Best na svém pravidelném blogu.

Z OKD vytáhli 100 miliard

Best píše, že z OKD Bakala a jeho partneři vytáhli téměř 100 miliard Kč. Především levice a odbory nyní požadují, aby část tohoto zisku do podniku vrátil a pomohl tak udržet tisíce nyní ohrožených pracovních míst.

„Člen představenstva ArcelorMittalu Ostrava Jan Rafaj řekl na Foru 2000, že dotace vlastníka nebo státu má smysl pouze tehdy, když je propad v ceně uhlí cyklického charakteru a v určitou dobu se cena opět zvýší. Dodal, že jinak podpora nebo investice pouze oddálí nevyhnutelné.“

Podle Besta je ale problém v tom, že nikdo neví, jak se v nadcházejících letech bude chovat trh s energiemi. „Vzhledem k této nejistotě je čistě obchodní rozhodnutí Bakaly a spol. zřejmé: nemarnit další peníze podporou ztrátového podniku,“ domnívá se novinář.

Podle něj ale bude mít Bakalovo rozhodnutí i další rozměr: „Odmítne-li (Bakala) dolům pomoci, stane se z něj jedna z nejnenáviděnějších osob ve státě, a bude to, jako kdyby oznámil, že se stahuje ze země. A jakmile zveřejní datum odchodu, nebude mít velkou motivaci dotovat své další tuzemské aktivity. Když půjde OKD, půjde zřejmě i vydavatelství Economia, Aspen Institute a Knihovna Václava Havla,“ dodává americký novinář Erik Best.

OKD chce pomoc od státu

Požadavek společnosti OKD na to, aby se stát na útlumu dolu Paskov podílel čtyřmi až šesti miliardami korun požaduje sociální demokracie za nehorázný. Na tiskové konferenci to prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Vyzval také podnikatele Zdeňka Bakalu, aby zveřejnil, zda je většinovým vlastníkem OKD. Pokud nezmění své chování, neměl by se prý do Česka vracet, řekl.

OKD v úterý oznámila, že ponese-li náklady útlumu sama, zavře Paskov k 31. prosinci 2014. Když těžbu bude dotovat stát, mohl by důl na Frýdecku-Místecku, v němž pracuje asi 3000 lidí, skončit až v roce 2018. Hovoří se o částce čtyři až šest miliard.

Zaorálek, který se zúčastnil úterní rozsáhlé demonstrace horníků v Ostravě, kritizoval, že se o osudu několik tisíc horníků a jejich rodin rozhodlo „od stolu" v Amsterodamu, a nikoliv v Ostravě nebo Karviné. „Ten vzkaz Amsterodamu zněl absolutně arogantně," nechal se slyšet. Většinový vlastník OKD, firma New World Resources (NWR), v úterý v Amsterodamu rozhodl o uzavření dolu Paskov.

Vyzval Bakalu k odpovědnosti

Místopředseda sociální demokracie vyjádřil také požadavek, aby na sebe Bakala vzal odpovědnost za to, co se v jeho společnosti děje. Veřejně by měl říct, jestli je většinovým nebo menšinovým vlastníkem OKD, případně uvést, kdo je většinovým majitelem firmy, aby stát věděl s kým jednat. Zatím se prý Bakala nechová jako odpovědný podnikatel a hrozí tak, že se v Česku stane nežádoucí a nenáviděnou postavou. 

Vláda nekoupí důl Paskov ani za korunu

Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků OKD. Rozhodně prý nebude kupovat OKD, ani důl Paskov, a to ani, kdyby stál jen jednu korunu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Jiří Rusnok. Vláda se prý bude soustředit hlavně na starost o lidi bez práce.

„Rozhodně nebudeme sanovat žádnou soukromou firmu," nechal se slyšet Rusnok, podle něhož vláda takovým způsobem nemůže řešit situaci jednoho soukromého podniku. Připomněl také evropskou legislativu zakazující jakoukoliv veřejnou pomoc a zdůraznil, že zodpovědnost nesou především vlastníci dolu.

Odmítl také možnost, že by důl za jednu korunu odkoupil stát, jak o tom hovořila například ČSSD. Pro stát podle Rusnoka nemá smysl, aby udržoval v provozu důl, který je ve ztrátě kolem 1,5 miliardy ročně. S takovou částkou se prý dá horníkům, kteří pravděpodobně přijdou o práci, pomoci lépe. Oficiální jednání s OKD zatím nezačala, uvedl také ministerský předseda.

Prezident Bakalu označil za mizerného podnikatele

Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v období, kdy mu důl Paskov a další podniky vynášely, tvořil rezervy na horší časy, míní prezident Miloš Zeman. V Bruselu dnes novinářům řekl, že pokud to Bakala nedělal, lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech.

Hlava státu hovořila s novináři po svém setkání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Schůzka byla první z řady Zemanových setkání při jeho návštěvě v Bruselu. „Já sám se domnívám, že skutečně schopný podnikatel v době, kdy důl Paskov a další jeho podniky vytváří zisky, si nechává něco na horší časy a vytváří si tedy takzvaný rezervní fond," prohlásil Zeman. Záleží prý nyní na Bakalovi, zda v brzké době sdělí, zda si takový fond vytvořil, či ne. „Pokud si ho nevytvořil, tak lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech," uzavřel prezident.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová