Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já už půjdu do penze, ale co ti mladí? To mají umřít hlady? Čtěte autentickou výpověď horníka z Ostravy

19.09.2013
Já už půjdu do penze, ale co ti mladí? To mají umřít hlady? Čtěte autentickou výpověď horníka z Ostravy

Foto: Daniela Černá

Popisek: Zdeněk Sebera

Neklid, strach, nejistota. Tak špatné podmínky pro práci v ocelovém srdci republiky podle místních horníků ještě nebyly. Že za socialismu se žilo horníkům lépe, tvrdí také osmapadesátiletý Zdeněk Sebera z Ostravy.

Nikdy to nebylo tak špatné. To zní z úst horníků na Ostravsku. V regionu totiž stoupá neklid v souvislosti s plánovaným uzavřením Dolu Paskov, propouštěním a záměrem na snižování mezd. Sociální napětí vyvrcholilo úterní demonstrací na Prokešově náměstí a neplánovaným vtrhnutím účastníků demonstrace do bývalého sídla OKD.

Byla to akce zaměřená proti vedení OKD. Provolávala se na ní hesla směřovaná proti spoluvlastníkovi firmy Zdeňku Bakalovi. Bakala byl i terčem transparentů. „Hovada, Bakalu do dolu,“ skandovali třeba během pochodu městem havíři. Na dalším z transparentů pak stálo: „Pane Bakalo, už nás nepotřebujete? Už jsme vám vydělali dost?" nebo  „Stop nenažranosti NWR" spolu s Bakalovou podobiznou.

Proti současné situaci přišel protestovat i Zdeněk Sebera z Ostravy, v ruce měl podobně jako ostatní hornickou vlajku. „Za komunistů byly sociální podmínky a jistota. Dnes nemůžeme všechno vyžadovat, protože tu máme tržní hospodářství, ale co je moc, to je moc,“ konstatoval Sebera. Sám už na situaci částečně rezignoval. „Raději požádám o důchod,“ doplnil horník.

Havíř se strachuje o budoucnost zadlužených rodin

Zdeněk Sebera už si nedělá velké starosti o vlastní život nebo o svou rodinu. „Hlavně co bude s mladými? Mají úvěry, když chtějí žít, tak si musí vzít půjčku. Co teď s nimi bude, když začnou propouštět nebo snižovat platy? Nejhorší je to, že peníze šly někam jinam,“ vysvětlil Sebera. „Já už můžu jít do důchodu, ale není mi jedno, co se děje v regionu. Nevím, jaká tu vůbec bude budoucnost? Zadlužili OKD a teď přicházejí lidé o práci a vláda s tím nic nedělá,“ dodal důrazně horník. Sám věnoval téhle profesi přes dvacet let života. „Začínal jsem na ostravské šachtě na Jeremenku, to bylo asi v roce 1979. Nejdřív jsem dělal jako horník, pak jsem byl báňský záchranář. Teď pracuji jako mechanik na báňské záchranné službě,“ uvedl.  

Ani úterní demonstrace však nepomohla zabránit uzavření Dolu Paskov. Společnost OKD to oznámila  v úterý večer, jen několik hodin poté, co do bývalého sídla vedení dolů vnikly desítky rozhořčených horníků. V dole pracuje na 3000 horníků. Co s nimi bude, zatím není jasné. Již dnes je však v Moravskoslezském kraji armáda nezaměstnaných. Dvacet lidí bez práce zde čeká na jedno volné pracovní místo. Práci zde nemá přes osmdesát tisíc lidí.

Keller: Lidé už nemají co ztratit, hrozí nepokoje

A k těmto nezaměstnaným zřejmě přibudou další. Na Ostravsku proto hrozí sociální výbuchy. Varoval před nimi již dříve renomovaný sociolog Jan Keller v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz. Hovoří se tak o tom, že jeho slova se začínají potvrzovat. „Bude to postupovat jako lavina. Jestliže přijdou o práci stovky havířů, poklesne dále kupní síla, což se dotkne živnostníků a drobných podnikatelů. Budou se zavírat obchody a budou krachovat restaurace. Dotkne se to i neprůmyslových částí regionu. Je pěkné, když politici říkají, že místo hornictví se bude rozvíjet na severu Moravy turistika v Beskydech a Jeseníkách. Jenomže většinu turistů tady tvoří místní lidé, takže budou krachovat i ubytovací a stravovací kapacity na horách. Už je to přes dvacet let, kdy Ivan Sviták (filozof – pozn. red.) říkával: 'Nemůžeme se tvářit, že vyřešíme problémy Ostravska tím, že havíři přejdou do služeb a budou si navzájem prodávat limonádu',“ uvedl renomovaný sociolog Jan Keller.

Podle něj se toho příliš neudělalo ani pro rozvoj služeb. „Nastavěly se supermarkety, které vzaly práci síti drobných obchodů, ve kterých bylo zaměstnáno více lidí než v obřích samoobsluhách. Jednu dobu se mluvilo o tom, že z Ostravy se stane univerzitní badatelské centrum. Postavil se sice jeden obří počítač, to ale nic neřeší. V posledních letech výrazně sílí odliv mladých a vzdělaných lidí z regionu,“ doplnil Keller.

Nedají se proto vyloučit ani sociální výbuchy. Lidé už tu podle Kellera nemají co ztratit a očekávají se proto bouřlivé protesty. Na dotaz, jaká opatření musí přijmout v tomto směru politici, Keller odpověděl: „Obávám se, že tito politici dokázali jediné, a sice to, že se nedokážou dohodnout ani na způsobu vládnutí. Měly by být co nejdříve volby a místo nich by měl nastoupit někdo schopnější. Člověk by musel být naprostý trouba, aby si mohl namlouvat, že problémy vyřeší ti samí lidé, kteří dvacet let přihlíželi jejich prohlubování. Nevím jak v Praze, ale na Ostravsku je takových troubů zatraceně málo,” míní známý sociolog.

Proč je NWR v problémech?

NWR se sídlem v Amsterodamu je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala. BXR drží v NWR asi dvě třetiny akcií a Bakala má tak v OKD zhruba třetinový podíl.

V posledních letech se NWR potýká s poklesem cen černého uhlí na trhu. Loni firma vykázala čistou ztrátu milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur, do výsledků se ale promítlo snížení hodnoty těžebních aktiv o 307 milionů eur kvůli dlouhodobě nízkým cenám uhlí.

Vydělali 50 miliard, půlku si rozdělili

Podle šéfa hornického odborového svazu šlo celé situaci předejít, kdyby vlastníkům, zejména Zdeňku Bakalovi, nešlo jen o jejich vlastní kapsu. „To, co provádí Bakala prostřednictvím vedení OKD, to je katastrofa nejenom pro budoucnost hornictví, ale vůbec celého kraje. Kdyby byl Bakala stejně chytrý jako je Štěpánek, generální ředitel Sokolovské uhelné, tak by nevyplácel dividendy a peníze by měl tak k dispozici pro případ zhoršení situace v těžbě s prodejem. Jenomže Bakala to udělal obráceně, to znamená, že zisky si rozdělili v rámci dividend akcionáři, pak si nabral úvěry a zadlužil společnost OKD a dostal ji téměř na pokraj bankrotu," řekl ParlamentnímListům.cz Jan Sábel.

„Za osm let vydělali 50 miliard a z toho dali do investic kolem 25 miliard a o zbytek se zřejmě podělili," pokračuje Sábel. „Otázkou  je, jestli postupně v plánu Zdeňka Bakaly není snaha zlikvidovat NWR, poslat ji do konkurzu a tím pádem i OKD a vytáhnout 40 000 bytů, a když by měl 500 000 za byt, tak to je 20 až 25 miliard, možná i víc," doplnil Sábel.

Daniela Černá, Petr Kupka, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová