Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hollywood se přestěhoval do Dolních Vítkovic hezky k huti. Jantarové schodiště slávy zdobí nové hvězdy

26.10.2021
Hollywood se přestěhoval do Dolních Vítkovic hezky k huti. Jantarové schodiště slávy zdobí nové hvězdy

Foto: Ceny Jantar / Jiří Rygel (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Nové hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě. Na snímku náměstek hejtmana Lukáš Curylo a oceněná Marta Roszkopfová

Legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě. Schodiště na Bolt Tower v areálu Dolních Vítkovic tak zdobí již šest symbolických hvězd se jmény významných žijících osobností kultury Moravskoslezského kraje.

Jantarové schodiště slávy navazuje na udílení cen Jantar pro významné osobnosti, které spojuje (a které spojují) Moravskoslezský kraj. Jantarové schodiště slávy s pravým ostravským humorem odkazuje na hollywoodský chodník slávy, kde mají své hvězdy ikonické postavy tamního filmového průmyslu. Jantarové schodiště slávy pak přistupuje k věci se svérázností a kuráží Ostravanů.

 

Náměstek hejtmana Lukáš Curylo a ocenění Marta Roszkopfová a Rudolf Bernatík.

A letošní hvězdy zazářily

Letos se do schodiště obtiskly dvě nepřehlédnutelné osobnosti. Nové hvězdy klavíristy Rudolfa Bernatíka a scénografky Marty Roszkopfové nyní dělají společnost hvězdám se jmény zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, skladatele Milana Báchorka a výtvarníka Eduarda Ovčáčka, které tu byly postupně odhaleny v minulých dvou letech.

Rudolf Bernatík a Marta Roszkopfová se letos na konci srpna stali dalšími dvěma nositeli Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. Součástí této nové tradice je kromě ocenění během slavnostního galavečera právě následná instalace hvězd s rezivějící patinou, jejichž autorkou je sochařka Šárka Mikesková a které jsou součástí návštěvnické trasy v Dolních Vítkovicích.

 

Autorkou sošky, kterou dostávájí ocenění, i hvězd na schodišti slávy, je sochařka Šárka Mikesková. Foto Ceny Jantar

Slavnosti jantaru

„Bylo mi velkou ctí letos už potřetí v aule Gong předávat sošky umělcům, kteří se svým celoživotním působením zasadili o prezentaci Moravskoslezského kraje jako líhně mimořádných uměleckých osobností. Jak scénografka Marta Roszkopfová, tak klavírista a hudební pedagog Rudolf Bernatík patří k těm, jejichž dílo patří k tomu nejlepšímu ve zmiňovaných oborech,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní dílo rozhodlo odborné kolegium složené z respektovaných osobností kulturního života Moravskoslezského kraje. „V obou případech jde o umělce, kteří jsou žijícími legendami ve svých oborech. Není sporu o tom, že obě osobnosti si toto symbolické ocenění rozhodně zaslouží a jejich hvězdy se zařadí k těm, které nikdy nezhasnou, a jejichž odkaz si budou připomínat i generace, které přijdou po nás,“ řekl Aleš Honus, zakladatel krajských kulturních Cen Jantar, které byly letos vyhlášeny už počtvrté.

 

Marta Roszkopfová se narodila 12. prosince roce 1947 v Žilině, ale převážná část jejího tvůrčího života je spojená s Ostravou. Vytvořila scénografie a kostýmní návrhy pro stovky inscenací divadel nejen v Moravskoslezském kraji. Dodnes je umělecky aktivní a patří k nejvyhledávanějším tvůrcům svého oboru.

Rudolf Bernatík se narodil 6. března 1937 v Šumbarku. Kromě toho, že byl oceňovaným sólovým klavíristou, který vystupoval po celé Evropě, působil i jako pedagog. Zastával mimo jiné funkci děkana Pedagogické fakulty a významně se zasadil také o vznik Fakulty umění Ostravské univerzity. Mezi jeho nejúspěšnější žáky patří například Lukáš Michel a Lukáš Vondráček.

 

Dojdou Ostravě osobnosti?

Troufáme si tvrdit, že nikoliv. Hvězdným schodištěm může Ostrava dláždit cestu až do nebe. I o tom vlastně mluví klavírista Bernatík. „Vzpomněl jsem si na řadu lidí, co jsem znal, nebo o nich slyšel a četl, speciálně z muzikantů, co tu za posledních 100 let udělali. Byl tady život, byly tady spousty lidí, orchestříků, kapel všeho druhu. To jsou tisíce jmen, co by tu patřily,“ řekl Magazínu Patriot Rudolf Bernatík.

 

Rudolf Bernatík u pamětní desky s citátem historicky prvního držitele Ceny Jantar za celoživotní přínos, fotografa Jindřicha Štreita

I Marta Roszkopfová miluje rázovitou Ostravu i s její historií. „Byla jsem tady od 75. roku a párkrát, když se žádalo o dotace nebo nějaké příspěvky, tak se objevil dotaz jako: Chcete čističku vody, anebo peníze na nějaké divadlo? Tyhle věci se takhle dávaly vedle sebe. Mám obavu, že se blíží podobný čas, že se taky jaksi trošku přemýšlí, jestli to kultura až tak moc potřebuje, i když je evidentní, že právě kultura zrovna teď potřebuje šíleně moc pomoct,“ řekla Roszkopfová Magazínu Patriot.

 

Držiteli výročních cen za rok 2020 se na základě rozhodnutí odborných porot stali například písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč (Interpret roku) a frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door za album s názvem Ra! (Kapela roku). V oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.

Interpretkou roku v oblasti populární hudby se stala Pavla Gajdošíková díky albu Inverze, které nahrála s ostravskou kapelou Tamala, a titul Píseň roku získala skladba Prásknu bičem Jiřího Krhuta a Štěpána Kozuba.

 

Na slavnostním udílení cen oceněný Jaromír Nohavica zahrál píseň Dobří holubi z nového alba. Foto Ceny Jantar / Petr Hlubek

Držitelem Ceny Jantar za výtvarné umění se stal Jiří Surůvka za úspěšné zahraniční výstavy a v literární kategorii si sošku Šárky Mikeskové odnesla básnířka Lenka Kuhar Daňhelová za sbírku Jaká nesmrtelnost? vydanou v ostravském nakladatelství Protimluv.

S ohledem na to, že kvůli pandemii koronaviru byl v roce 2020 uveden jen velmi malý počet divadelních premiér, rozhodli se pořadatelé v letošním ročníku nehodnotit jevištní výkony v činoherním, operním, muzikálovém ani baletním divadle. Umělci ale o možnost ocenění nepřijdou, protože v příštím ročníku pořadatelé v divadelních kategoriích zhodnotí celé dvouleté pandemické období.

Přesto pořadatelé letos nechtěli divadelní dění zcela pominout, a tak udělili dvě ceny za nejlepší divadelní online streamy v době pandemie. Cenu získala Komorní scéna Aréna za mimořádnou uměleckou úroveň svých streamů a také Divadlo Mír za výjimečnou originalitu svých online projektů. „Letošní ročník byl kvůli pandemii mimořádný, proto jsme přistoupili k tomu kroku a v oblasti divadla jsme letos neocenili jednotlivce, ale dvě instituce, které se podle názoru odborné poroty s pandemií v rámci svých možností popraly co nejlépe,“ uvedl autor projektu Cen Jantar Aleš Honus.

Vložil: Kamil Fára